Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kravička metr vysoká, mazlík… Nejmenší evropské plemeno přiveze na Zemi živitelku Karel Roden. Tradičně zahajuje pan prezident

22.08.2019
Kravička metr vysoká, mazlík… Nejmenší evropské plemeno přiveze na Zemi živitelku Karel Roden. Tradičně zahajuje pan prezident

Foto: karelroden.cz

Popisek: Kravičky plemene Dexter jsou milá, hezká zvířata, prý mají i velmi mírnou povahu

Dnes, ve čtvrtek dne 22. srpna, slavnostně (a již tradičně) zahájí již 46. ročník mezinárodního agrosalonu ´Země živitelka 2019´ prezident republiky Miloš Zeman. Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zemědělská výstava v Česku má letos podtitul ´Výzvy českého zemědělství´. Očekává se, stejně jako v minulých letech, kolem sta tisíc návštěvníků, na 15 hektarech výstavní plochy najdete více než 560 vystavovatelů z 20 zúčastněných zemí. A Poprvé na Zemi živitelce uvidí návštěvníci nejmenší evropské plemeno skotu Dexter, který přijede předvést známý herec Karel Roden… Vše, co se nám povedlo o tomto plemeni i jeho chovateli Rodenovi zjistit, najdete dole v článku.

Jak stojí výše, 46. ročník začíná ve čtvrtek 22. srpna. Nejširší nabídku většiny zemědělských oborů na jednom místě, novinky z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy a novinky v oblasti výzkumu, a mnoho dalšího nabízí Země Živitelka.

Agrosalon Země Živitelka navštíví každoročně přes sto tisíc návštěvníků, foto Facebook

Země Živitelka je největší a nejvýznamnější agrosalon svého typu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. Jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají své pavilony a svůj vlastní program. Zemědělské technice je věnována největší část areálu, jsou to zejména hlavní trasy a také pavilon Z. Na předvadišti probíhá bohatý doprovodný program, pavilon T1 patří českým výrobcům nabízejícím kvalitní české potraviny, které je možné ochutnat i zakoupit za zvýhodněné ceny. Pravidelně zde vystavují odborné organizace, zemědělské instituce a firmy, které doplňují expozice jednotlivých krajů ČR. Všechny organizace, které jsou v pavilonu T1, poskytují odborné informace veřejnosti včetně informačních materiálů.

Prestižní Zlatý klas i experti na vodu z Izraele

Agrosalon vede k popularizaci zemědělství i přiblížení kvality a významu českých i regionálních potravin. Odborníci budou přítomni nejen na svých stáncích v takřka celém areálu výstaviště, ale i na dvojici konferencí, které se při akci odehrají. První konference v pátek se dotýká zemědělské politiky po roce 2020. Ředitel výstaviště Mojmír Severin se domnívá, že se jedná o skutečně zásadní téma, které uvítají mnozí z návštěvníků agrosalonu. „Věřte mi, že nastavení dotací po roce 2020 bude determinovat, kam bude zemědělství směřovat i ve vztahu ke krajině,“ vysvětlil k tématu Mojmír Severin. Druhá konference v sobotu bude o vodě v krajině 21. století. Účast na ní přislíbili předseda vlády, ministr zemědělství i experti z dalekého Izraele, kteří jsou dle Mojmíra Severina špička v hospodaření s vodou a technologiemi s tím spojenými.

Na Předvadišti si můžou návštěvníci prohlédnout různá hospodářská zvířata tak říkajíc ´v akci´, foto Facebook

Pravidelně zde také probíhá Mezinárodní výstava družstevnictví, která přináší aktuální informace o výrobním a spotřebním družstevnictví, podnikání zemědělských nebo odbytových družstev a prezentace úspěšných družstevních podniků s širokým sortimentem kvalitních výrobků. Nedílnou součástí Země živitelky je soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, která probíhá pod odbornou garancí Ministerstva zemědělství ČR. Soutěž Zlatý klas se stala za dobu své existence prestižní záležitostí a výrobci oceněných produktů tuto soutěž považují za významný přínos pro prezentaci a publicitu svých výrobků. Po celou dobu Země živitelky probíhají odborné semináře, programy i bohatý doprovodný program. Vstupenek můžete koupit přes distribuční síť Ticketstream ZDE.

Úspěšný zemědělec Karel Roden

A teď již, co všechny zajímá nejvíce, Karel Roden na Zemi Živitelce. Málokdo to ví, ale vlastně nejde o nic divného, ani překvapivého. Roden nejen chová koně, ovce i zmíněné plemeno Dexter, je i vinař a chystá se na pěstování borůvek ve velkém… Rodena totiž kromě divadla a natáčení zaměstnává již celá léta i jeho zámek ve Skrýšově ve středních Čechách, kde žije a několik let ho už i opravuje. „Velká města mě nikdy moc netáhla, Prahu si mnohem víc užiju, když v ní nebydlím, ale sem jsem se dostal hlavně kvůli koním,“ vypráví. 

Na Rodenově zámku Skrýšov můžete potkat i oslíka...

Roden má několik koní, ke kterým postupně přidal ovce, a chová také krávy irského plemene Dexter, kvůli jejichž masu začal také spolupracovat i se známým pražským řezníkem Paulem Dayem. „Když máte pozemky, přijde to samo, protože je nechcete nechat ležet ladem. A mě to naplňuje,“ říká šestapadesátiletý herec. K tomu si teď ale ještě přidal jeden mnohem ambicióznější projekt. Ve Skrýšově založil borůvkovou farmu, kde má vysázeno šest hektarů kanadských borůvek, které by měly každoročně plodit několik tun plodů. „Je to podobná činnost jako vinice,“ pochvaloval si pro magazín Forbes.cz, který tyto informace přinesl jako první. 

Rodenovy borůvky

Na tenhle nápad ho přivedl jeho kamarád Adam Havlíček, právník z Uherského Hradiště, který vlastní populární penzion Zikmundov a nedávno založil značku Čerstvě utrženo. Ta si klade za cíl vrátit do obchodů české ovoce a zeleninu – a má jednou prodávat i Rodenovy borůvky. Sám přiznává, že s borůvkami nemá u svých spoluobčanů ve Skrýšově zrovna na růžích ustláno, ale svůj plán je evidentně odhodlaný dotáhnout do konce se stejnou vervou, s jakou v 90. letech odjel do Anglie, kde se chtěl naučit anglicky, aby se prosadil v zahraničních filmech. A to se mu povedlo – zahrál si ve filmech Blade 2, Hellboy nebo Prázdniny pana Beana. Vedle filmu a divadla ho teď ale naplno zaměstnávají borůvky… 

...nebo ovečky kamerunské, foto karelroden.cz

Jak už jsme anoncovali, Karel Roden se věnuje i vinařství. Kousek od Mikulova na devatenáctihektarové vinici rostou hrozny, které se v příštích měsících promění v několik tisíc exkluzivních lahví, jež ponesou jméno herce Karla Rodena. „Spojit jméno se dá s ledasčím, bývá to někdy docela ošidné, ale na vínu není nic špatného. Dělá mi to radost,“ řekl pro Forbes.cz Roden. Jeden z nejlepších českých herců současnosti dlouho snil o své vlastní vinici, ale nakonec kvůli časovému vytížení změnil plány a raději spojil síly s vinařem (a filmovým producentem) Tomášem Vicanem, který má stejnojmenné vinařství. 

Začaly to Bobule

Nápad na vznik jeho vlastní speciální edice vína vzešel přímo od Karla Rodena. Do bližšího kontaktu se oba dostali díky natáčení filmu Lidice. Už před lety je ale seznámil Karlův bratr Marian, který si zahrál ve Vicanově předchozím filmu Bobule. K atmosféře výroby vína si Karel Roden ale ´přičuchnul´, jak píše Forbes.cz, už mnohem dříve. „Jezdil jsem i po sklípcích. Nakoupil jsem i několik lahví, některé se mi ale ve sklepě zkazily. Takže něco mám už za sebou," řekl Karel Roden s tím, že nemá žádné oblíbené odrůdy. Většina lidí otevírá láhev vína ve výjimečných chvílích, Roden naopak příliš neslaví. „Víno piji tehdy, když mám chuť. Nezáleží přitom, jestli je zrovna ráno nebo večer," dodal.

Herec Karel Roden s vinařem a filmovým producentem Tomášem Vicanem, foto Facebook

V edici Karla Rodena vyšlo zatím zhruba 8000 lahví odrůd Frankovka rosé, Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Rulandské modré. V prodeji jsou vína pouze ve vybraných vinotékách a vyhlášených restauracích. Určitě je nebude možné koupit v supermarketu. Do budoucna prý uvažují o tom, že do edice zařadí i další odrůdy červených vín, které nyní dozrávají v sudech.

Plemeno Dexter a Karel Roden

Jedná se o jedno z nejstarších evropských plemen, jehož historie sahá až do doby kamenné. Dexter pochází z jižního a jihozápadního Irska, kde se rozšířil mezi malými hospodářstvími v horských oblastech. Plemeno bylo známo jako ´poorman´s cow´, což v překladu znamená ´kráva chudých´. Krávy mají v dospělosti hmotnost 270 - 350 kg (výjimečně až 450 kg), býci váží v dospělosti do 500 kg. Výška v kříži je u krav v rozmezí 91 až 112 cm. Býci mají v dospělosti kohoutkovou výšku 96 až 121 cm. Skot bývá obvykle černý a jde o přirozeně rohaté plemeno. Vyznačuje se klidným temperamentem, nenáročností, přizpůsobivostí. Zvířata mají vzhledem ke své hmotnosti relativně velkou plochu paznehtů a tudíž je toto plemeno velmi vhodné pro spásání vlhkých a podmáčených luk, které nedevastuje tak, jako jiná masná plemena. Má-li dostatek potravy a přístřešek, dokáže přežít i v těch nejnepříznivějších podmínkách.  Zvířata jsou dlouhověká, ve stádě nejsou výjimkou krávy schopné reprodukce až do 20 let věku. Plemeno Dexter dosahuje jatečné hmotnosti velmi brzy, maso má výbornou chuť, kvalitu i mramorování. Zvířata byla vyvezena mimo jiné do Austrálie, na Nový Zéland, Kubu, do Argentiny, Keni, Zimbabwe, Itálie, Belgie, Dánska a do Německa. Do České republiky byl první import uskutečněn v první polovině roku 2012 z Dánska do chovu pana Karla Rodena ve Skrýšově.

Karel Roden se svými kravičkami, které zná většinou jménem, foto karelroden.cz

Jsou to hodná zvířata

Na otázku, kde se vzala myšlenka dovézt plemeno Dexter do Čech, Karel Roden vysvětlil: „Já jsem po tom toužil dlouho, ale nedařilo se mi sehnat někoho, kdo by byl schopný mi je přivézt. Mně se na nich líbilo, že jsou charakterově vyvážená. Jsou to hodná zvířata, nejsou nebezpečná. Mají v podstatě jenom klady. Také že jsou malá. Já tolik hektarů nemám a oni toho tolik nespasou. Stačí jim málo, já je mám z devadesáti procent na seně.“  A dodal: „Každá kravička má své jméno napsané na známkách. Některé poznám. I když – občas se mi to někde sleje u těch telat. Ale když se zamyslím, tak na to přijdu. Pořád tady mám krávy, co jsem přivezl jako první, k těm mám největší vztah. Také mám ještě pořád býka, kterého jsme přivezl jako prvního chovného - toho pořád držím, je mi ho líto dát pryč,“ řekl Roden s tím, že k Zemi Živitelce má celoživotní vztah: „Od dětství. Já jsem Budějičák. Chodili jsme tam nejenom na brigádu. To byla samozřejmost, vždycky jsme si tam našli nějakou díru v plotě a už jsme tam byli. I teď jezdím pravidelně. Když pracuju, tak se mi to nepodaří, ale když mám volno, tak se jedu podívat.“

 

Populární herec Karel Roden toto plemeno na předvadišti také osobně předvede, ve čtvrtek to bude ve 13:00 – 13:30 a 16:30 – 17:00. Karel Roden bude osobně přítomný i další dny s výjimkou neděle, jak nám potvrdila tisková mluvčí Čeňková. Kdy přesně, si nejdete v programu ZDE.  

Vložil: Markéta Vančová