Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děsíte se, když přes den řvou v kempu děti a večer zas opilci? Je tu řešení. Navíc levné

27.07.2019
Děsíte se, když přes den řvou v kempu děti a večer zas opilci? Je tu řešení. Navíc levné

Foto: BezKempu.cz

Popisek: Na webu si můžete vybrat místo, třeba… Rybníky Černá v Pošumaví. Píše se zde: Areál sádek a rybníků. Občas využíváno jak ke stanování, tak pro menší obytné vozy. Klid a příroda. V okolí krásné přírody (Šumava,Lipno). Možnost chytat ryby nebo si koupit čerstvou, kde vám jí na místě ugrilujeme. Pozemek není příliš vhodný pro velká obytná auta z důvodu úzké příjezdové cesty na hrázích rybníků.

Jste hrdí majitelé karavanů a chystáte se vyjet? Pak se určitě podívejte na webové stránky, které vám najdou ideální místo. Ty vám totiž vyhledají perfektní místo na přenocování, stranou narvaných kampů, přitom ale zcela legálně.

Pokud jezdíte s karavanem, určitě to znáte. Kempy jsou přecpané a hlučné. Kempovat někde na divoko se nemusí vyplácet, protože slíznete tučnou pokutu. Kde tedy zakotvit? Přitom pozemků jako stvořených ke kempování je tolik, leč každý z nich má svého majitele. Představte si ale, jak by bylo skvělé, kdyby vás někdo na takový pozemek pozval a umožnil vám zde nějaký čas zůstat. Přesně to nabízejí stránky BezKempu.cz, které už v názvu sdělují, co vlastně umožňují. Jde o internetové stránky, nikoliv o aplikaci: „O aplikaci zatím neuvažujeme, protože by oproti mobilní stránce neměla naprosto žádný přínos - uměla by naprosto to samé a mobilní internet by taktéž nutně vyžadovala,“ říká Pavel Nohejl, který je ještě se svým bratrem Petrem a Michalem Strnadem tvůrcem webové služby.

Kvalitní fotky jsou základ

Stránky zprostředkovávají setkání dvou stran, majitelů karavanů a obytných aut a majitelů pozemků na druhé straně. Na stránkách se mohou majitelé pozemků registrovat a následně vyplnit podrobný dotazník o svém pozemku. K dotazníku nahrají také kvalitní fotografie pozemku, což je velmi důležité: „Mnoho registrací ztroskotá na tom, že fotografie nejsou kvalitní,“ sděluje Pavel Nohejl z týmu BezKempu.cz. Tým se poté snaží pozemek osobně navštívit a zkontrolovat, zda je vše tak, jak majitel slíbil: „Snažíme se co nám čas dovolí, ale není to podmínka zařazení do nabídky. Pokud je to možné vyřešíme vše po emailu a telefonu, pokud je majitel sám schopen zajistit např. kvalitní fotky a pozemek navštívíme až dodatečně,“ uvádí tým BezKempu.cz.

Majitel pozemku si také stanoví cenu, za kterou nechá cestovatele u sebe přespat. Platí se za osobu, dále pak za stan, karavan, nebo obytný vůz. Určí, zda je možné sebou přivést domácího mazlíčka, nebo zda je pozemek neustále přístupný, tedy bez plotu.

Platí se předem

Cestovatelé si mohou vybírat pozemky zadáním různých kritérií, třeba toho, že má být na pozemku koupání, že má jít o farmu, nebo že je vhodný pro rybáře, pro rodiny apod. Lze si také navolit přístup k pitné vodě, k toaletě, to, že lze na pozemku vylít chemickou toaletu, nebo lze také požadovat, že karavanista chce být na pozemku zcela sám. Jedním kliknutím se lze poptat, zda je ve zvolený termín pozemek dostupný, či si rovnou ubytování objednat. Platí se kreditkou předem, peníze se ale majiteli posílají až tehdy, když vše proběhne v pořádku.

Kontakt na majitele spolu s přesnými GPS souřadnicemi pozemku obdrží cestovatel až po provedení rezervace. Pokud vás stránky a možnost kempování někde v přírodě nadchla a nemáte karavan, či obytný vůz, nevadí. Můžete sem vyrazit pod stan, anebo si můžete karavan na stránkách půjčit. A to od ostatních lidí, kteří ho třeba zrovna teď nepotřebují. Půjčit si lze vše možné, počínaje fotoaparátem, po stan, či třeba obytný vůz.

Hlučné oslavy? Tabu

Při pobytu se cestovatelé zavazují dodržovat kodex bezkempaře. Ten například ukládá zachovávat klid, takže nějaké hlučné oslavy by měly být zapovězeny. Ve výjimečných případech se lze s majitelem pozemku domluvit a je na něm, zda takovou oslavu povolí. „Nepříjemnosti řešíme velmi výjimečně, bylo pouze pár případů, hlavně hluk,“ sdělil nám Pavel Nohejl. Cestovatelé pozemky sami hodnotí a jejich rady mohou také přispět ke správnému výběru.

Fakt je ten, že hodnocení se nese vždy ve výrazně pozitivním duchu. Navíc míst neustále přibývá. Tým BezKempu na začátku svého působení (loňský rok byl zkušební) inzeroval možnost registrace majitelů pozemků v lokálním tisku, dnes prý už nemusí, hlásí se jich totiž každý den spousta nových. Ostatně za svou nabídku dostanou odměnu, ta prý může být na exponovaných místech třeba až 20 000 měsíčně. Stránky mají tedy přínos pro obě strany.

Vložil: Michaela Špačková