Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Katastrofa je už na prahu a bude nás velmi bolet. Kdo za to může?

09.05.2019
Katastrofa je už na prahu a bude nás velmi bolet. Kdo za to může?

Autor: Facebook

Popisek: Řepka olejná, jedna z příčin vysychání půdy

Krajské listy dlouhodobě upozorňují na jeden z nejzávažnějších problémů současnosti, týkající se sucha a s ním souvisejícím stále větším nedostatkem vody. Varování médií a odborníků, že za dveřmi číhá skutečná katastrofa, ale většinou utichne po každém větším dešti. Výjimkou jsou předvolební kampaně, a tak se před blížícími volbami do Evropského parlamentu politici předhání, kdo se hodlá se suchem poprat více. A jak už to u nás chodí, nejvíce jsou slyšet ti, co se na současné situaci svým rozhodováním a podnikáním podepsali.

Špatná politická rozhodnutí zavinila, že se u nás velmi nezodpovědně nakládá s krajinou a zemědělskou půdou. O tom, že jsme se ocitli na prahu katastrofy, hovoří i hydrolog Bohumír Jánský. Expert z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity varuje, že řešení nedostatku vody bude drahé, těžké a bude nás bolet. Oceňuje sice, že se naše politická reprezentace konečně odhodlala letitý problém řešit, ale obává se, že slíbených třicet miliard, které je vláda na boj se suchem ochotná uvolnit, nejsme schopni proinvestovat, protože schvalovací procesy trvají příliš dlouho. A to přesto, že již pátý rok žijeme ve srážkovém deficitu a hladiny podzemních vod jsou velmi nízké a může se stát, že v naší zemi dojde i k vážnému nedostatku pitné vody.

To není správná cesta

Není nadšený ani z toho, že starostové obcí bojují se suchem tím, že prohlubují vrty a studně a kradou si tak vodu navzájem. „To prostě není ta cesta,“ upozorňuje. Zatímco se orientujeme na podzemní vody, je nutné se zaměřit na vody povrchové. Těch podzemních je nedostatek, nemluvě o tom, že jsou znečištěné. „Ty podzemní vody si musíme nechávat na ty nejhorší situace,“ zdůrazňuje a připomíná, že se jejich zásoby doplňují velmi pomalu.

Stejně tak kritizuje, že jsme za posledních dvacet let nepostavili žádnou nádrž. A to se podle něj musí změnit i za cenu, že zatopení nějakého krásného údolí bude bolet ochránce přírody. Stejně tak je nutné omezit či rovnou zakázat používání plastů, protože je voda silně znečištěná. Ze všeho nejdůležitější však je výrazně změnit legislativu, aby se začalo s budováním alespoň menších vodárenských nádrží v horách. Doporučuje, abychom se poučili v sousedním Německu, kde například rychle dokázali realizovat výstavbu kanálu Mohan-Dunaj. A je paradoxem, že právě Němci nám závidí Vltavskou kaskádu.

A co zemědělci?

Bohumír Jánský také souhlasí s tím, že se na suchu v krajině zásadním způsobem podílí zemědělci a je chybně nastaven systém dotací: „Ty dotace by měly být přidělovány výběrově, ne na plochy orné nebo zemědělské půdy, ale podle toho, kdo správně hospodaří.“ Bohužel však u nás panuje stav, že velcí nájemci nehospodaří jako řádně, nedávají do půdy organická hnojiva, nemají hlubokou orbu, nedělají parcelování velkých lánů, přitom čerpají obrovské dotace a nikdo je nekontroluje a nesankcionuje. Málokde tolik platí, že ryba smrdí od hlavy, jako u nás!

To je prostě zvěrstvo!

Je také velkým odpůrcem pěstování kukuřice na orné půdě, která se pak zpracovává v bioplynových stanicích. Ideální plodina podle něj není ani řepka, protože je jednou z příčin velkého výparu vody. Česká republika je přitom na první místě v množství hektarů, na nichž se řepka pěstuje. „Já myslím na své dědy, nepřál bych jim, aby viděli, jak se dnes hospodaří, to by už nepřežili. Spalovat v bioplynkách kukuřici a pšenici, to je prostě zvěrstvo,“ nechal se tento slyšet slyšet Bohumír Jánský v Událostech komentářích na ČT 24.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace