Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gagarinem za komunisty odstřeleným kostelem; byli líní opravit střechu. Český poutník

04.05.2019
Gagarinem za komunisty odstřeleným kostelem; byli líní opravit střechu. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Zbytky kostela Panny Marie Bolestné; smutný pohled

FOTOGALERIE V dnešním výletu se vydáme do šumavského podhůří. Budeme putovat Hořicemi na Šumavě a jejich okolím. Čeká na nás zřícenina kostela, pašijové divadlo a romantické výhledy do okolní krajiny.

Na nádraží do Hořic na Šumavě mě přiváží motorový osobní vlak společnosti GW Train Regio přezdívaný Gagarin. Ještě před vystoupením sleduji na moderním informačním zařízení cestu, kudy vlak projíždí. Mapa na světelném displeji je velmi podrobná a ukazuje název každého potůčku, lesa či remízku. Ideální věc, pro případné plánování dalších cest…

Kostel postavili na etapy

Z nádraží se vydávám směrem do centra městyse. Nejdřív musím sice přejít frekventovanou silnici, ale následně se ocitám v oáze klidu a starých časů. Právě díky rušnému obchvatu, je v centru Hořic téměř naprostý klid. Dominantou městyse je kostel svaté Kateřiny, který byl vybudován v letech 1483–1510 a nahradil původní pozdně románský či raně gotický kostel. Byl vystavěn v několika etapách: v 80. letech 15. století byl postaven nový presbytář, počátkem následujícího věku pak dvojlodí. Z původní svatyně zůstala pravděpodobně zachována věž. Na počátku 20. století byla věž nahrazena novou.

Unikátní systém sedmi kašen

Celé náměstí Hořic je památkovou zónou, celkem 27 domů pak má dokonce speciální ochranu jako budovy historického významu. Největším turistickým lákadlem a zdejší chloubou je ovšem soustava žulových kašen. Jejich úkolem bylo zásobovat městečko pitnou vodou, význam měly potrubím propojené nádrže i pro případ požárů a dal se z nich napustit dokonce i blízký rybník. Soustava sedmi kamenných kašen prošla poslední velkou opravou v roce 2014.

Na náměstí mohou turisté také navštívit muzeum pašijových her a muzeum radiopřijímačů. Středem expozice pašijových her je velký kovářský měch a další historické předměty jako například válcová ždímačka na prádlo na ruční pohon. Expozice je navíc doplněna bohatou fotografickou a obrazovou dokumentací. V expozici radiopřijímačů je vystaveno celkem 76 rádií, 1 televizor Tesla a 3 hudební skříně.

Ojedinělé pašijové divadlo

Z centra městyse zamíříme po žluté turistické značce na kopec nad městysem. Zde stojí přírodní amfiteátr, ve kterém se již přes dvě století pravidelně hrají takzvané pašijové hry. Pašijové divadlo v Hořicích na Šumavě je výjimečné zejména tím, že jej téměř celé tvoří obyvatelé Hořic s pomocí dalších nadšenců z jiných obcí a měst naší vlasti. Vyprávění o posledních dnech Ježíše Krista začíná Ježíšovým příchodem do Jeruzaléma a končí scénou Vzkříšení Krista. V představení, které se hraje za každého počasí před krytým hledištěm, účinkuje přes 80 osob.

Jen pár desítek metrů od divadélka se nachází malá pohádková rezervace, která ale mimo hlavní turistickou sezónu nefunguje. V létě se zde hrají pohádky a je možné si dopřát malé občerstvení.

Nechtěli opravovat střechu, kostel raději odstřelili

Od pohádkové rezervace se vydávám vyšlapanou cestu ještě několik metrů výše na kopec, kde se nachází zbytky kostela Panny Marie Bolestné. Bývalá poutní kaple byla postavena v letech 1780-82. Jednalo se o jednolodní obdélnou stavbu s elipticky ukončeným presbytářem, k jehož jižní stěně přiléhala malá sakristie. V polovině 19. století byla rozšířena přístavbou předsíně. V roce 1966 byla odstřelena, přestože měla v té době pouze poškozenou krytinu. Do dnešních dnů se dochovaly jen kamenné základy.

Od bývalého kostela se vracím přes celý městys zpět k nádraží, ale domů ještě nedojíždím. Po zelené značce se vydávám do zdejší osady Skláře. Cesta do vísky s patnácti adresami nabízí úchvatné výhledy do zdejší krajiny, které potěší duši každého romantického poutníka. Nejvyšším vrcholem je kopec Šibeník, na němž stojí mobilní vysílač. Tady má dnešní cesta končí, přeji vám krásný první květnový víkend a putování zdar!

Vložil: René Flášar