Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pod vodou, na dně Lipna, leží již 61 let. Podaří se ho českým a rakouským záchranářům objevit a dostat na břeh?

30.04.2019
Pod vodou, na dně Lipna, leží již 61 let. Podaří se ho českým a rakouským záchranářům objevit a dostat na břeh?

Autor: TS Lipensko

Popisek: Potápěči začali hledat torzo sochy již v neděli, podmínky na dně Lipna jsou ale špatné

Potápěči právě hledají na dně Lipna tunové torzo sochy ze zatopené vesnice… Torzo sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století hledají od neděle v bahně na dně lipenské vodní nádrže potápěči vodní záchranné služby. Jedná se o první fázi unikátní příhraniční operace, na které se podílí čeští a rakouští záchranáři. Ta je financována z Fondu malých projektů EU z programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika.

Jejím cílem by mělo být vyzvednutí sochy na břeh Lipna. Socha má být vzdálená zhruba 300 metrů od břehu, na kterém stojí záchranářská základna v Dolní Vltavici. Po druhé světové válce se na soše vyřádili vandalové a v roce 1958 ji zaplavila přehrada společně s téměř celou obcí.

Bahno, sutiny a velmi slabá viditelnost…

„Pro nás potápěče se jedná o hodně složité podmínky. Na dně Lipna je bahno, sutiny a velmi slabá viditelnost. Pátráme centimetr po centimetru a pokusíme se sochu najít,“ vysvětlil při pondělním ponoru potápěčů v Dolní Vltavici Milan Bukáček, šéf vodních záchranářů Českého červeného kříže Český Krumlov. Tato akce je určená pro zkušené potápěče s tou nejmodernější technikou. Viditelnost pod hladinou je maximálně dva metry a na dně čeká potápěče velmi silná vrstva bahna. Socha není vidět na sonaru a potápěč ji musí nahmatat rukou. „Prováděli jsme monitorig sektoru. Použili jsme plovoucí čerpadlo a za pomoci hadice, proudnice a tlakové vody jsme se snažili odstranit bahno, odklidit sediment a odkrýt dno. Teď musíme pár dní počkat a uvidíme,“ doplnil ho potápěč Jiří Urban, který strávil na dně lipenského jezera zhruba dvě hodiny.

Viditelnost pod hladinou je maximálně dva metry a na dně čeká potápěče velmi silná vrstva bahna. Foto TS Lipensko

Záchranáři chystají na 11. května slavnost

Záchranáři chystají na 11. května slavnostní akci. „Důležité je připomenout historii Dolní Vltavice a této části Lipenska,“ uvedl Milan Bukáček. Na tento den připravují doprovodný kulturní program, při kterém se zde budou promítat historické fotografie a videa. Zajímavé budou prezentace historiků a pamětníků. Příchozí se svezou na výletní lodi Adalbert Stifter. Připravené jsou ukázky práce záchranářských psů a vodních záchranářů.

Lipenští vodní záchranáři mají s podobnými akcemi na Lipně bohaté zkušenosti, už se jim povedlo při nich vyzvednout na povrch několikatunový podstavec na kříž, kamenné sloupy a různé kvádry. „Na břehu Lipna je z těchto artefaktů vytvořená jakási pieta, místo rozjímání a odpočinku,“ uvedl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Erika Zemanová nosila k soše psaníčka pro milého…

Kronikář Černé v Pošumaví pod kterou Dolní Vltavice spadá upřesnil, že socha stála v kapličce u bývalého mostu od roku 1725. „Na místě byla i na konci druhé světové války. Tehdy most vyhodili do povětří Němci, ale kaplička jen nadskočila a nic se jí nestalo. Američani obec osvobodili a postavili nový most.  Po válce se však na soše vyřádili vandalové a než se v roce 1958, začalo napouštět Lipno, zbylo z ní jen torzo,“ upozornil Záhora. Zmínil, že někteří místní si sochu pamatují. „Například Erika Zemanová nosila k této soše psaníčka pro svého milého, jenž sloužil u pohraniční stráže,“ dodal Záhora.

Osada Dolní Vltavice byla založena ve 13. století. Obec to byla sice nevelká, katastr měřil 616 ha, ale byla výstavná. V roce 1930 zde bylo 63 domů a 414 obyvatel, z toho 393 Němců. Hlavní obživou bylo zemědělství. Obživu dávalo též povoznictví na silnici, která překonávala Vltavu po mostě, původně dřevěném, který často ničila velká voda, a od roku 1888 železném, který na samém konci II. světové války zničily ustupující německé jednotky. Většina staveb zanikla v letech 1958 – 1959.

Znalci historie Lipenska vědí, že historii Dolní Vltavice dnes hmatatelně připomíná několik památek. Přímo na břehu jezera poblíž přístaviště stojí od roku 2003 misijní kříž vylovený potápěči vodní záchranné služby pod vedením Milana Bukáčka. V Horní Plané na náměstí je fragment vltavického pranýře z poloviny 16. století. V Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou se můžeme obdivovat gotické bustě Světice z Dolní Vltavice z let 1370 – 1380. Varhany z dolnovltavického kostela sv. Linharta ještě stále znějí, a to v kostele Zvěstování Páně ve Vlachově Březí.

 

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace