Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete ušetřit při sprchování až 90 % vody? Hloupá otázka, že. A ono to jde, v Českých Budějovicích otevřeli...

20.04.2019
Chcete ušetřit při sprchování až 90 % vody? Hloupá otázka, že. A ono to jde, v Českých Budějovicích otevřeli...

Foto: Agemon

Popisek: Šetřit vodu i náklady na energie... To je úkol pro každého ekologicky smýšlejícího člověka

ROZHOVOR VIDEO Voda v roce 2019 stojí více než vloni, klíčovými důvody jsou růst mezd a zdražování elektřiny, vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda s tím, že jde o zdražení v průměru o 4,7 procenta, cena vody pro domácnosti, která zahrnuje jak vodné, tak stočné, se tedy letos dostává nad magickou hranici 90 korun za metr krychlový. Není to ale v celé republice stejné, nejvíce zaplatí za vodu lidé na Táborsku, Sokolovsku, Semilsku a Královéhradecku. Nejlevnější naopak je voda na Klatovsku a Pelhřimovsku, napsal ekonom Kovanda… Proto by leckoho mohl zajímat zbrusu nový výrobek z dílny švédské firmy Orbital Systems, unikátní sprcha, která se právě začala prodávat i v Česku. Jedná se o hitech ekologický systém, který šetří až 90 % vody při sprchování. První showroom otevřela v Českých Budějovicích společnost Agemon.

„Díky vývojářům z NASA ušetříme až 90 procent vody při sprchování,“ stojí v tiskové zprávě, která dorazila do redakce a hned nás pochopitelně zaujala. A protože Krajské listy.cz nemusejí jako ostatní média ´ignorovat´ z obchodních důvodů komerční firmy, hned jsme začali pátrat dál – exkluzivní rozhovůrek o tom, co nám v TK chybělo, hlavně tedy cena sprchy, najdete na konci článku…

Kosmonauti mají vody málo

„Sprchujete se a voda, která právě odtekla, se dokáže vyčistit tak rychle, že se s ní během jednoho sprchování umyjete ještě několikrát. Sci-fi, říkáte si? Tak trochu ano; sprchují se tak astronauti ve vesmírných raketoplánech NASA, protože na palubě mají vody opravdu málo. Nyní bude tato technologie díky švédské společnosti Orbital Systems dostupná i pro domácnosti a podnikatele,“ píše se v TK.

Vzhled sprchy je stylově čistý, hodí se k hitech výrobku, foto Agemon

Zpráva dále vysvětluje, jak k tomu došlo: Mehrdad Mahdjoubi, vědec a CEO společnosti Orbital Systems, vynalezl v roce 2016 sprchu, která sama recykluje svoji vlastní vodu. Hlavním patentem je čidlo, které během vteřiny rozpozná, jestli vodu vypustit nebo vrátit do oběhu. Dalším je UV lampa a filtr, který dokáže velmi rychle a samozřejmě především účinně vyčistit ´odpadní´ vodu na vodu čistou a pošle ji obratem zpátky do oběhu. Člověk se tak několikrát umyje stejnou vodou, která je dokonce čistší než voda z vodovodního řadu. „Díky unikátnímu systému můžeme v běžném sprchování ušetřit až 90 procent vody,” doplňuje Roman Nedvěd ze společnosti Agemon, která Orbital Systems zastupuje ve střední Evropě. Vynálezce, Švéd Mehrdad Mahdjoubi na svůj patent přišel v rámci spolupráce mezi Lundskou univerzitou a projektem NASA ´Cesty na Mars´.

Náklady se vrátí za pět let

Ve výsledku tak desetiminutové sprchování s Orbital Systems spotřebuje pouze pět až deset litrů vody. To je značná úspora oproti konvenčnímu sprchování, při kterém proteče hlavou sprchy v průměru za jedno sprchování 75–100 litrů (v případě denní spotřeby čtyřčlenné rodiny je číslo mnohem větší). „Češi se sprchují v průměru 7-10 minut. Průměrná denní spotřeba vody na čtyřčlennou rodinu je 300-400 litrů, takže když by se sprchovala tímto úsporným systémem, znamenalo by to, že denně ušetří zhruba 270–360 litrů tedy 90 procent,” upřesňuje Nedvěd. 

Zato vnitřek sprchy už tak jednoduše nevypadá... Foto Agemon

Díky této úspoře tak běžné rodině mohou klesnout roční náklady na vodu až o 8 400–11 000 Kč. Musíme ale do výpočtu započítat i úsporu na ohřev vody, která, pokud nemá majitel žádné úsporné energetické opatření, dělá až jeden a půlnásobek ceny vody. Znamená to tedy, že pak roční úspory za energii na ohřev vody a vodu mohou dosahovat až cca 25 tisíc Kč.

„Návratnost investice v rodinném domě s jednou koupelnou máme spočítanou na 5 let. Momentálně ale řešíme především nasazení do mokrých komerčních provozů, jako jsou bazény, sportovní centra, hotely, nebo lázně ale i třeba komerční developerské projekty, univerzitní objekty, ubytovny, internáty, sociální zařízení zaměstnanců podniků apod. V těchto provozech může být návratnost již za jeden až dva roky. Záruka od výrobce je na zařízení 5 let a může být prodloužena podobně jako u počítačů i na 10 let. To stojí nad zamyšlením pro každého provozovatele,” dodává Nedvěd.

Tomáš Rolínek: Očekáváme, že cena naší sprchy klesne na 25 tisíc

Chief Operations Officer (provozní ředitel) firmy Agemon nám odpověděl na pár otázek…

Kolik Vaše úžasná sprcha stojí teď, na jakou cenu se chcete dostat a v jakém časovém horizontu?

V současné době se začala sprcha prodávat na trhu pro komerční a developerské projekty za cenu 90 000,- Kč bez DPH a pro privátní sektor cena startuje na 110 000,- Kč bez DPH. Prodejem do komerčních projektů a zvýšením objemu výroby těchto sprch dojde časem ke snížení ceny a to dle majitele až na částku 25 000,- Kč bez DPH. Časový horizont v současné chvíli nelze určit, záleží to na rozvoji prodeje.

Je dvojí cena - pro developery a koncového zákazníka. Proč?

Systém dvojí ceny je obdobný jako např. klasický velkoobchod a maloobchod spotřebního zboží, kdy vyšší objem prodeje velkoobchodu dokáže časem snížit cenu i maloobchodu z důvodu vyšší produkce a snížení výrobní ceny.

Jak se zákazník k Vaší sprše dostane? Objedná si ji u Vás, máte i rozvoz po ČR?

S každým klientem osobně jednáme, předkládáme mu na základě jeho poskytnutých údajů o ceně vodného, stočného a energie na ohřev vody velice přesný výpočet návratnosti této sprchy v daném objektu. Objednávky se vyřizují ZDE. Samozřejmostí je i dovoz na místo instalace, kde náš servisní tým případně sprchu zprovozní.

Jaké parametry musí splňovat místo, kam sprchu zákazník namontuje?

Místo pro naši sprchu je vyžaduje stavební připravenost obdobnou jako je např. pro podomítkové záchodové systémy (Geberit). Stavební hloubka pro umístění naší sprchovací jednotky je 15 cm. Jednotka nemusí být umístěna přímo ve sprše, může být až tři metry od sprchovacího místa. V praxi to pak vypadá tak, že jednotka je např. v chodbě (tam se pak mění i filtr apod.) a ve sprchovém koutu je jen ovládací tlačítko. Design hlavice sprchy a ruční sprchy je možné i změnit od jiných výrobců, prioritou výrobce je dodávat hlavně technologii čištění.

Montáž - je složitá?

Pokud bude stavební připravenost zajištěna dle požadavků, montáž trvá 2-3 hodiny.

Provádíte ji i Vy?

Ano, provádí ji náš servisní tým, který se případně později stará i o servis

Kolik to pak stojí?

Cena montáže za sprchu, v případě stavební připravenosti ze strany investora, kterou zajistí na základě námi dodaných informací, je 4 000,- + DPH + doprava na místo určení. Cena za instalaci se uzavírá vždy individuálně při uzavíraní obchodní smlouvy. Jenom podotýkáme, že sprcha je v této první fázi určena pro komerční sektor, kde DPH není předmětem ceny. Při instalaci jednotky naším servisním týmem je záruka 5 let, při prodloužení záruky obdobně jako např. u prodeje počítačů 10 let.

Kolik se ušetří vody a tepla, s mýdlem a bez?

Účinnost sprchování bez mýdla je až 94% a 84% úspory energie pro ohřev vody, s mýdlem se úspora vody pohybuje mezi 70% - 84%. Vše záleží na chování jednotlivce, používání mycích prostředků, olejů apod. S větší délkou sprchování dochází vždy k větší úspoře vody a energie pro ohřev vody. Důležité je si uvědomit, že energie pro ohřev vody dělá až 2/3 ceny vody, kterou platíme vodárnám za vodu a energetickým společnostem za energii na ohřev vody.

ČR je třetí země, kde je k dostání, jak se to stalo?

Ne. Jedná se o třetí showroom na světě, jeden je v Londýně, druhý v Kalifornii a náš je v Českých Budějovicích v ČR. To znamená, že tuto sprchu můžete vidět zatím jenom v těchto třech showroomech. Od roku 2012 se majitel a výrobce připravoval na vstup na trh, a v současné době k tomu dochází. Vzhledem k tomu, že jsme s ním v osobním kontaktu více než tři roky, dohodli jsme s ním spolupráci na prodej a exkluzivní zastupování a servis tohoto produktu ve střední Evropě.

Vložil: Markéta Vančová