Jaderná elektrárna Temelín zvyšuje ochranu proti ohni
08.08.2013
Foto: ETE
Popisek: Temelín, nový systém
Tři tisíce monitorovaných prvků, 12 tisíc požárních hlásičů a 110 ústředen. Taková je konečná podoba modernizovaného systému elektronické požární signalizace (EPS) na Jaderné elektrárně Temelín. Nový systém je mnohem přehlednější a provázanější.
Nová verze EPSky umožní temelínským hasičům rychleji reagovat a sníží procento planých výjezdů. Kompletně by měla začít fungovat ve druhé polovině příštího roku. Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.
Zavedení systému takového rozsahu je možné pouze postupně. Přitom je potřeba upravit a vzájemně provázat softwarové a hardwarové prostředí. Některé části nového systému, jako například velkoplošnou Barco stěnu, již hasiči využívají v ostrém provozu. Aktuálně probíhá přepojování jednotlivých linek, ústředen a hlásičů EPS ze starého na nový systém.
Během modernizace museli technici například položit 12 kilometrů optických tras, obnovit hardwarové komponenty a komunikační terminály. Výsledkem bude unikátní komunikační systém, který je v ČR ojedinělý. Na velkoplošné obrazovce mohou hasiči sledovat aktuální stav požární situace.
Podle velitele hasičů z Temelína záleží na každé vteřině
„Nový systém je mnohem přehlednější a provázanější s dalšími informacemi, které úzce souvisí s požární bezpečností jednotlivých stavebních objektů elektrárny. Díky tomu budeme schopni na vzniklou situaci reagovat rychleji. Všichni víme, že při řešení krizových situací, je každá vteřina k dobru velmi důležitá,“ představuje hlavní výhodu nového systému Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.
Temelínští hasiči si od nového systému slibují také méně výjezdů k planým poplachům způsobených aktivací čidla elektrické požární signalizace. V první polovině tohoto roku jich zaznamenali 33. „Předpokládáme, že i díky novému systému se procento planých výjezdů sníží, což přispěje k ještě vyšší akceschopnosti naší jednotky,“ doplnil Vymazal.
Při vývoji speciálního systému spolupracovali specialisté z firmy I & C Energo přímo s temelínskými hasiči. „Nejedná se o systém, který by technici vyvíjeli v prostředí izolovaném od reálných potřeb. Všechna pracoviště jsou koncipována tak, aby ve stresových situacích dávaly maximální podporu obslužnému personálu,“ vysvětluje hlavní inženýr projektu Radek Kokoř z firmy I & C Energo.
Akce budou i nadále probíhat v době odstávek
Většina modernizací na jaderné elektrárně může být prováděna hlavně během odstávek. Výjimkou není ani záměna systému EPS výjimkou. „Tento projekt je náročný nejen z hlediska objemu prováděných prací, ale i z pohledu krátkého časového úseku, ve kterém musí být tyto činnosti realizovány. Naší prioritou je dokončit plánované práce během odstávek, což se nám v případě druhé bloku povedlo. Teď veškeré naše kapacity soustředíme na první blok,“ zdůraznil Jan Krška, ředitel úseku Business Development, I & C Energo.
V první polovině roku vyjeli profesionální hasiči z elektrárny Temelín k 252 případům. Nejčastěji zasahovali preventivně (146 případů), kdy například dohlíželi na práce spojené se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Ten ani jednou nemuseli v areálu elektrárny likvidovat. V pěti případech hasiči zasahovali v rámci Integrovaného záchranného systému ČR mimo areál ETE. Jednalo se především o dopravní nehody, požár rodinného domu a lesa. Pomáhali i při čerpáni vody z kabelových kanálů rozvodny Kočín při posledních záplavách.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL