Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaderná elektrárna Temelín zvyšuje ochranu proti ohni

08.08.2013
Jaderná elektrárna Temelín zvyšuje ochranu proti ohni

Foto: ETE

Popisek: Temelín, nový systém

Tři tisíce monitorovaných prvků, 12 tisíc požárních hlásičů a 110 ústředen. Taková je konečná podoba modernizovaného systému elektronické požární signalizace (EPS) na Jaderné elektrárně Temelín. Nový systém je mnohem přehlednější a provázanější.

Nová verze EPSky umožní temelínským hasičům rychleji reagovat a sníží procento planých výjezdů. Kompletně by měla začít fungovat ve druhé polovině příštího roku. Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

Zavedení systému takového rozsahu je možné pouze postupně. Přitom je potřeba upravit a vzájemně provázat softwarové a hardwarové prostředí. Některé části nového systému, jako například velkoplošnou Barco stěnu, již hasiči využívají v ostrém provozu. Aktuálně probíhá přepojování jednotlivých linek, ústředen a hlásičů EPS ze starého na nový systém.

Během modernizace museli technici například položit 12 kilometrů optických tras, obnovit hardwarové komponenty a komunikační terminály. Výsledkem bude unikátní komunikační systém, který je v ČR ojedinělý. Na velkoplošné obrazovce mohou hasiči sledovat aktuální stav požární situace.

Podle velitele hasičů z Temelína záleží na každé vteřině

„Nový systém je mnohem přehlednější a provázanější s dalšími informacemi, které úzce souvisí s požární bezpečností jednotlivých stavebních objektů elektrárny. Díky tomu budeme schopni na vzniklou situaci reagovat rychleji. Všichni víme, že při řešení krizových situací, je každá vteřina k dobru velmi důležitá,“ představuje hlavní výhodu nového systému Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.

Temelínští hasiči si od nového systému slibují také méně výjezdů k planým poplachům způsobených aktivací čidla elektrické požární signalizace. V první polovině tohoto roku jich zaznamenali 33. „Předpokládáme, že i díky novému systému se procento planých výjezdů sníží, což přispěje k ještě vyšší akceschopnosti naší jednotky,“ doplnil Vymazal.

Při vývoji speciálního systému spolupracovali specialisté z firmy I & C Energo přímo s temelínskými hasiči. „Nejedná se o systém, který by technici vyvíjeli v prostředí izolovaném od reálných potřeb. Všechna pracoviště jsou koncipována tak, aby ve stresových situacích dávaly maximální podporu obslužnému personálu,“ vysvětluje hlavní inženýr projektu Radek Kokoř z firmy I & C Energo.

Akce budou i nadále probíhat v době odstávek

Většina modernizací na jaderné elektrárně může být prováděna hlavně během odstávek. Výjimkou není ani záměna systému EPS výjimkou. „Tento projekt je náročný nejen z hlediska objemu prováděných prací, ale i z pohledu krátkého časového úseku, ve kterém musí být tyto činnosti realizovány. Naší prioritou je dokončit plánované práce během odstávek, což se nám v případě druhé bloku povedlo. Teď veškeré naše kapacity soustředíme na první blok,“ zdůraznil Jan Krška, ředitel úseku Business Development, I & C Energo.

V první polovině roku vyjeli profesionální hasiči z elektrárny Temelín k 252 případům. Nejčastěji zasahovali preventivně (146 případů), kdy například dohlíželi na práce spojené se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Ten ani jednou nemuseli v areálu elektrárny likvidovat. V pěti případech hasiči zasahovali v rámci Integrovaného záchranného systému ČR mimo areál ETE. Jednalo se především o dopravní nehody, požár rodinného domu a lesa. Pomáhali i při čerpáni vody z kabelových kanálů rozvodny Kočín při posledních záplavách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL