Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vypadá to ohromně: Nová aplikace umožňuje Českokrumlovským navrhovat nové pěší a cyklotrasy. Jenže...

12.04.2019
Vypadá to ohromně: Nová aplikace umožňuje Českokrumlovským navrhovat nové pěší a cyklotrasy. Jenže...

Foto: Facebook

Popisek: Český Krumlov je bezesporu jedno z nejkrásnějších českých měst, které je třeba pořádně poznat. A k tomu se skvěle hodí právě kolo

Po nedávném uvedení interaktivní mapy, o které píšeme dále, nebojte, a která zobrazuje úseky plánované cyklostezky, přichází Český Krumlov s další webovou aplikací. Tentokrát se jedná o sběr nápadů obyvatel pro další možné pěší a cyklotrasy ve městě. Což vypadá na první pohled báječně – obyvatelé navrhnou cyklostezku či cestičku pro pěší a… Město jejich nápady zrealizuje?

Anebo se, vzhledem k tomu, že cena dříve dosahovala astronomické výše skoro sedm milionů na kilometr tři metry široké cyklostezky (pokud vás zajímají podrobnosti, čtěte ZDE), nyní by to mělo být ´jen´ tři až pět milionů, na nápady Krumlováků bude postupně snášet digitální prach? Na to odpoví až budoucnost. Také se možná perle na jihu Čech povede stavět mnohem levněji… Jedno je jisté – radní pěší i cyklostezky chtějí, byť místostarosta Josef Hermann připouští rovnou, že realizace není jistá: „Návrh nemusí automaticky znamenat jeho realizaci, ale každým podnětem se budeme pečlivě zabývat. Chceme vyhovět požadavkům obyvatel, ale zároveň je třeba pracovat koncepčně v souladu s územním plánováním." 

A takhle vypadá nová aplikace, kde občané můžou zadávat své návrhy na cyklostezky a cestičky pro pěší

Místostarosta: Budeme rádi za každý námět

„Český Krumlov usiluje o to, aby se město stalo pro cyklisty a chodce bezpečnějším a sjízdnějším. Radnice v návaznosti na vybudování plánovaných cyklostezek ve městě podniká další kroky, aby obyvatelé mohli lépe a komfortněji využívat pěší a cyklotrasy. Aktuálně je veřejnosti k dispozici nová webová aplikace, kam mohou obyvatelé zasílat své návrhy a tipy pro další případné vedení pěších a cyklotras. „Pokud obyvatelé ví o nějaké pěší či cyklotrase, která by jim usnadnila pohyb po městě, případně takovou trasu již užívají, ale není třeba zcela schůdná, či sjízdná a bylo by užitečné ji vylepšit, tak budeme rádi za každý jejich námět," uvádí místostarosta Josef Hermann. Náměty se mohou také týkat například přemostění vodních toků pro zkrácení pěších a cyklotras,“ píše se v tiskové zprávě.

Návrhy mohou obyvatelé zasílat prostřednictvím stručného formuláře, který je k dispozici na geoportálu města ZDE. Návrh se zobrazí v mapě a bude zaznamenán pro analytické potřeby.  Mapová aplikace vznikla v návaznosti na Strategický a Akční plán města, kdy vzešel ze strany občanů zájem o navržení a doplnění nových cyklotras, přemostění vodních toků a úpravu stávajících tras. Aplikace je dostupná ZDE.

 

Mapová aplikace provede plánovanými cyklostezkami

V následujících dvou letech vznikne na území Českého Krumlova síť cyklotras, která propojí centrum města s okrajovými částmi. Jednotlivé úseky přehledně zobrazuje interaktivní mapa, která popisuje nejen délku, šířku a vedení trasy, ale například i použité materiály k výstavbě.

Český Krumlov aktuálně zahajuje výběr dodavatele na stavbu cyklostezek, které usnadní pohyb pěších a cyklistů po městě. Nové trasy jsou koncipovány tak, aby navazovaly na železniční i autobusovou dopravu a občané města tak mohli kombinovat různé způsoby dopravy. Vlastní výstavba cyklostezek bude probíhat ve dvou etapách. V rámci první etapy bude realizována páteřní trasa cyklostezky podél komunikace I/39 v ul. Chvalšinská, a to od autobusové zastávky Špičák přes Jelení zahradu k ul. Chvalšinská, dále podél ul. Chvalšinská k odbočení na Staré Dobrkovice a přes novou lávku k napojení na stávající cyklostezku „Stará Chvalšinská". Stavba první etapy je naplánována do konce roku 2019.

Českokrumlovsko se nejlépe poznává pěšky, anebo, a to je ještě lepší - na kole. Foto město Český Krumlov

V roce 2020 pak dojde k realizaci druhé navazující etapy, kdy bude vybudována cyklostezka v místě odbočení ke sportovní hale přes novou lávku k plaveckému bazénu a dále ul. Fialková a nově budovanou serpentinou na ul. U Berkovky. Odtud bude pokračovat po ul. tř. Míru k železniční stanici Český Krumlov. „Dojde tím k propojení městské části Nádražní Předměstí se sportovním areálem. Při cestě do centra města se tak pěší, cyklisté, nebo maminky s kočárky budou moci vyhnout provozu na frekventovaných komunikacích," uvádí starosta Dalibor Carda.

No, někde to bude jen tak zvaný cyklopruh, čili bílá čára na silnici

„V obou etapách dojde k vybudování nových komunikací s tím, že v některých úsecích bude cyklotrasa vyznačena na stávajících komunikacích,“ praví tisková zpráva… Součástí projektu je ale vybudování dvou nových lávek přes Polečnici, u Starých Dobrkovic a u sportovní haly, kde dosud funguje provizorní lávka. Projekt zahrnuje i umístnění kolostavů. Stojan s 10 místy je v plánu u železniční stanice, 10 míst v blízkosti Jelení lávky a 8 míst u Gymnázia Český Krumlov.

V navržených trasách, jejich parametrech i způsobu stavby se lze přehledně orientovat v interaktivní mapě, kterou pro obyvatele připravilo město. „Veřejnost pochopitelně zajímá, kudy cyklostezka povede, nebo jakým způsobem se celá stavba bude realizovat. Právě pro přehledné podání informací slouží souhrnná mapová aplikace – najdete ji ZDE, ve které se lze komfortně orientovat," doplňuje místostarosta Martin Hák. A na závěr to nejdůležitější – peníze: „Předpokládané náklady na vybudování stezky činí 32 milionů korun. Městu se podařilo na projekt získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 17,7 milionů korun,“ píše se v TZ.

Vložil: Markéta Vančová