Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen utřít prach z rámů obrazů, to chce lešení. Na Hluboké vypukl generální úklid. A našli tu i job pro exministra

25.03.2019
Jen utřít prach z rámů obrazů, to chce lešení. Na Hluboké vypukl generální úklid. A našli tu i job pro exministra

Foto: NPÚ

Popisek: Při generálním úklidu zámku štafle nestačí, chce to malé lešení

Dříve než zámek Hluboká přivítá v úterý 2. dubna první návštěvníky na hlavní prohlídkové trase reprezentačními místnostmi, čeká ho velký úklid. Dát do pořádku celý zámek není tak snadné jako uklidit domácnost. Přestože se na všech prohlídkových trasách smýčí během sezóny každý den, jednou ročně musí projít generální údržbou nejen mobiliární předměty, ale i samotný interiér. Je třeba vyčistit a napustit parkety, jemně vysát tapety a koberce, umýt okna v celém objektu. Utřít prach z rámů obrazů, které jsou několik metrů vysoko, vyžaduje lešení.

Zámecký úklid má podle správkyně depozitáře Ivany Troupové svá přesná pravidla. „V celém objektu máme monitorovací systém, který nám měří hodnoty teploty a vlhkosti, abychom mohli sledovat prostředí, kde se nachází sbírkové předměty. Hlavně se utírá prach, protože když je zvýšená vlhkost, tak se v prachu vytváří podhoubí pro plísně,“ vysvětluje Ivana Troupová.

Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg dosavadní barokní Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Projekt vypracoval architekt Franz Beer, jenž také od roku 1840 po dvacet let sám vedl stavební práce. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor. Náročné exteriéry a interiéry byly dokončeny až v roce 1871 pod vedením Damasia Deworezkého. Zámek je obklopen anglickým parkem se sochařskou výzdobou. Foto NPÚ

Velké zásahy se přenechávají restaurátorům a specialistům

Teplé oblečení je při úklidu naprosto nezbytné, protože ranní teploty v místnostech dosahují pouze tří stupňů Celsia. Při úklidu a manipulaci s mobiliářem je třeba zvýšené opatrnosti. Jedná se totiž o unikátní umělecké předměty, které se pouze ošetřují nebo udržují. Velké zásahy se přenechávají restaurátorům, specialistům na obrazy, porcelán, benátská zrcadla nebo lustry.

Dochází i na úpravy a doplňování průvodcovských textů, které odrážejí nové informace o historii, majitelích či sbírkách, které se návštěvníci dozví během prohlídek v létě. Dolaďuje se kulturní program, plán restaurování mobiliárních předmětů a stavební obnovy.  Úklid hlavní prohlídkové trasy musí být hotový do 2. dubna, potom budou zase uklízet Zimní prohlídkovou trasu, která je v provozu do 31. března a pak se zavírá.

Interiéry jsou nádherné. A majestátní. Knihovna, foto NPÚ

Kastelán má velké plány

„Největší letošní stavební akcí bude oprava a odvodnění opěrné zdi pod Horní zahradou, do níž bychom chtěli investovat zhruba 2, 5 milionu Kč. Do budoucna plánujeme vybudovat zázemí pro zahradníky s garážemi a skladem pro zahradnickou techniku, proto se v letošním roce bude připravovat projektová dokumentace. Další projektová dokumentace vznikne pro obnovu zimní zahrady, skleníku,“ prozrazuje plány kastelán Martin Slaba.

Exministr kultury tu našel nový job

Daniel Herman bude téměř po čtyřiceti letech opět provázet na Hluboké… Zámek Hluboká se snaží rozšířit paletu netradičních prohlídek. Od minulého roku se turisté mohou vydat do soukromých apartmánů s kastelánem nebo do hostinských pokojů s kurátorkou, která se podílela na jejich nedávné obnově. V letošním roce přibude prohlídka reprezentačních pokojů se známou osobností, kterou je někdejší ministr kultury pan Daniel Herman. Volba pana Hermana není nahodilá. Na Hluboké totiž již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na zámku.

Daniel Herman, foto NPÚ

„Zámek Hluboká sehrál v mém životě důležitou úlohu. Právě zde jsem ztratil ostych vystupovat před větším množstvím lidí a pracovat s hlasovým fondem. Hlubokou jsem si zkrátka zamiloval. Symbolizuje pro mne nejen mé jihočeské kořeny, ale je i zhmotněním architektonické krásy, vnitřního designu a krajinářské harmonie nerozvrácených časů úsvitu moderní doby, kdy ještě věci měly své pevné místo. Takový zážitek si z každé své návštěvy odnáším. Pokud se ho daří předávat dál, mám dobrý pocit splněného úkolu“, říká Daniel Herman.

Daniel Herman návštěvníky poprvé provede v neděli 5. května. Nejprve ve 13:10 a poté ještě ve 14:50. Rezervaci prohlídek lze udělat telefonicky (387 843 911) nebo mailem ().  Další termíny prohlídek s Danielem Hermanem budou postupně uváděny na webových stránkách. Ceny prohlídek jsou stejné jako běžné prohlídky první návštěvní trasy. Počet osob v jedné skupině je omezen na 25.

 

Ad kontroverzní rozhodnutí uzamykat zahrady

Zámek Hluboká zavedl z důvodu ochrany budovy zámku a unikátní historické Dolní zahrady se vzácnými starobylými dřevinami, okrasnou výsadbou a ikonickou kašnou Pyšné princezny nový provozní režim. Od začátku října do konce dubna je Dolní zahrada otevřena od 8:00 do 17:00 hodin, od počátku května do konce září se její brány uzavřou po 19. hodině. Příležitostně bude otevírací doba posunuta na pozdější hodinu, poprvé na 1. máje. Novinkou letošní sezóny budou i komentované prohlídky parku a zahrad. Zámecký park o rozloze 58 ha i Horní zahrada však zůstávají přístupné po celý den.  

Dolní zahrada, NPÚ

Nové bezpečností opatření správy zámku Hluboká - uzavírat Dolní zahradu ve večerních a nočních hodinách - vyvolalo několik negativních reakcí. Místní obyvatelé iniciovali petici proti tomuto opatření, která byla otištěna v únorovém čísle Hlubockého zpravodaje. Kroky, které vedly správu zámku k omezení návštěvnického provozu, vysvětlil kastelán Mgr. Martin Slaba. Sdělil ( v otevřené odpovědi autorce petice): „Chápu, že večerní procházka rozkvetlou Dolní zahradou je romantickým zážitkem a vím, že většina domácích i zahraničních návštěvníků plně respektuje výjimečnost místa a chová se v souladu s návštěvním řádem. Naši zahradníci, kteří zde již mnoho desetiletí pracují v provizorních podmínkách a omezeném počtu, se o zahrady příkladně starají a jejich práci právem obdivují turisté z celého světa,“ píše.

Dolní zahrada, NPÚ

Parkourové salto do kašny Pyšné princezny?

„Jenže stačí, aby se čas od času zahradou prohnala parta ignorantů a mnohaletá práce je během několika minut zmařená. Podobní návštěvníci nerespektují síť cest, ničí unikátní stromy a keře, lezou do vypuštěných i napuštěných kašen (do vypuštěné velké kašny u oranžerie, do jejíž opravy jsme vloni vložili 292 000 Kč, skáčou dokonce odvážní mladí muži salta a la parkour), ohrožují zámek drony, zkoumají, jak se dostat do obřadní síně či na litinovou terasu, hrají v zahradě fotbal (pro zakopnutý míč se vydají napříč buxusy), venčí psy v zahradě bez vodítka (psí exkrementy zrovna zmíněným buxusům nesvědčí), zapalují ohně a pro dobré selfie jsou schopni vyšplhat kamkoliv. Od zavedení nočního osvětlení zámku jsou zahrady oblíbeným místem mládeže experimentující s alkoholem a odlehlejší partie jsou svědky zasvěcování všeho druhu. (Ještě oblíbenějším místem nočních radovánek je tzv. barokní vyhlídka, kde je vyhlášenou kratochvílí vrh odpadkovým košem dolů ze stráně.) Dalším důvodem regulace návštěvnosti je bezpečnost zámku jako takového, ale to z pochopitelných důvodů nebudu rozvádět. A konečně i z ekonomického a provozního hlediska má toto opatření význam. Kupříkladu čas strávený opravou sekaček poničených střepy z odhozených lahví lze využít jinak,“ vysvětluje své důvody kastelán.
     

Správa zámku plánuje, že během roku několikrát dobu uzamčení zahrad posune, aby veřejnost měla stále příležitostně možnost si večerní procházky zámeckou zahradou vychutnat. Poprvé to bude večer 1. května. „Dále bychom v letošním roce chtěli zavést komentované prohlídky parku a zahrad, které veřejnost seznámí nejen s historií hlubockých zahrad a parku, ale i přiblíží, jakým způsobem se o ně naši zahradníci po celý rok starají. O posunuté zavírací době Dolní zahrady i o termínech komentovaných prohlídek budeme včas informovat na našich webových stránkách,“ zakončuje kastelán.

Vložil: Markéta Vančová