Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doplatil na rozchod, zažil i týrání… Nyní hledá nový domov. Hugo miluje ženy a je to věrný parťák pro single dámu

19.03.2019
Doplatil na rozchod, zažil i týrání… Nyní hledá nový domov. Hugo miluje ženy a je to věrný parťák pro single dámu

Foto: Útulek pro nalezené psy v Táboře

Popisek: Hugo je miláček, ale musí mít správného pána, respektive tedy spíše paničku

FOTOGALERIE Osmiletý stafordširský teriér Hugo zažil během svého života mnoho trápení. Doplatil na rozchod partnerů, s nimiž žil ve společné domácnosti. Hugo najednou všem překážel a nakonec se stal hromosvodem pro vybíjení agrese a nenávisti. Nyní hledá štěstí v novém domově, pomůžete mu?

„Když byl Hugo uvázán u útulku, velmi se bál, byl dost nepřátelský, psychicky zlomený, nedůvěřivý a báli jsme se, že už to nespravíme. Začala nám chodit řada informací o jeho původním majiteli. Konkrétně to, že Hugo byl součástí rodiny, která se rozpadla. Žil dříve v bytě s malým dítětem a další fenkou, ale jednoho dne se jeho svět totálně zbořil. Majitelé se ve zlém rozešli a Huga nechtěl ani jeden. Bohužel muž, u kterého zůstal, si na něm vyléval zlost a ubližovat mu psychicky i fyzicky, až ho u útulku uvázal. Podařilo se nám zjistit jméno i adresu a případ jsme předali Krajské veterinární správě pro Jihočeský kraj. Bohužel se jim nepodařilo vlastnictví Huga muži prokázat a on vyvázl bez trestu,“ popisuje smutný případ pejska Huga Zdenka Fürst z táborského zvířecího útulku.

Smutný pohled zpoza mříží. Foto Útulek pro nalezené psy v Táboře

Hlídal paní domu před všemi…

Hugo si už dvakrát vyzkoušel pobyt v náhradní rodině, ale ani jednou to nevyšlo. „Bylo to asi po roce u nás, když už se vše srovnalo a byl do nového domova připravený, ale bohužel se po třech dnech vrátil. Nefungovalo to bohužel už od základu, ale Hugo neměl ani čas se v nové rodině přizpůsobit a zvyknout si na nové prostředí. V rodině si vybral svou hlavní lidskou parťačku a tu hlídal před všemi ostatními. Potvrdilo se tedy, že je to pes spíše pro jednoho majitele, který bude lépe chápat jeho potřeby a dokáže dodržovat pravidla. Dostal hned do startu špatné signály a tedy zabral v rodině pozici vůdce, protože vnímal, že tam chybí. Z toho pak pramenily další problémy,“ vysvětluje Zdenka Fürst.

Chránil dítě

Podruhé byl v adopci u skvělého pána půl roku, ale bohužel to také nevyšlo. Hugo se dostal do velmi složité situace – ve zkratce všichni byli v autě, pár lidí, postižené dítě, které bylo na návštěvě, se kterým Hugo uměl ale fungovat, začalo ječet, do toho pár prudkých pohybů, křiku a špatného načasování. Majitel Huga chtěl dítě konejšit, ale v Hugovi se něco špatně sepnulo. Vnímal jen „trpící“ dítě, které měl rád. „Nebyli jsme u toho, ale Hugo se rozhodl, že to „vyřeší“, a svého pána, který dítě konejšil, napadl. Ne nijak hrozivě, ale i tak to byl velký šok, byť se pánovi nic nestalo. Jenže to vedlo k podrytí autority a vytvoření strachu a nedůvěry v jejich vztahu. Napadání a agrese Huga se v dalších dnech stupňovalo. Hugo fungoval pouze se ženami a svého majitele odmítal. No a pak už to šlo z kopce a prakticky během týdne byla situace taková, že buď pojede Hugo zpět do útulku anebo ho pán dá utratit, protože s ním nedovede pracovat a Hugo ho ohrožuje na životě,“ dodává Zdenka Fürst.

Osmiletý Hugo má pěknou, vysportovanou postavu. Foto Útulek pro nalezené psy v Táboře

Huga nic nezlomí

V útulku čekali, že přijede totálně deprimované a nebezpečné zvíře. Ale Hugo si počůral plot a spokojeně zamířil do útulku, jen jako kdyby byl na nějakém výletu. První dva dny byl smutný, trochu zaskočený tou změnou, ale dnes je to prostě veselý pes. „Dle našeho názoru, na základě komunikace s panem Josefem a i možností posoudit stav a chování Huga, došlo k tomu, že jedna nešťastná situace vedla k velkému problému. O Hugovi od počátku víme, že byl týraný mužem a má raději ženy. Také víme, že má rád sebejisté lidi, se kterými se cítí dobře a nereaguje dobře na lidský strach a hysterii. Jeho dokonalý domov se prostě hrozně rychle změnil a on se necítil bezpečně,“ vysvětluje pracovnice útulku v Táboře, kde má Hugo svůj prozatímní domov.

Hugo potřebuje paničku, klidnou a sebejistou

Hugo potřebuje vhodné vedení - pozitivní, rozumné, důsledné, ale rozhodně žádný nátlak a hrubé zacházení. Pokud budete vědět, co děláte, ocení silného vůdce a bude vás následovat až na kraj světa. Nebudete se s ním muset bát, vaši zahrádku či byt před vetřelci ohlídá, je velmi teritoriální. S tím musí nový majitel počítat, protože Hugo cizího člověka do bytu prostě nepustí. Také musí nový majitel jasně stanovit, že si Hugo nesmí zabrat žádný prostor čistě pro sebe (například gauč, protože pak už by si třeba nemusel smět sednout). Na druhou stranu by mohl mít svůj kotec či klec, kam by se mohl v případě potřeby zalézt a věděl by, že ho tam nikdo nebude rušit. Hodí se spíše k jednomu člověku, na dobře zabezpečenou zahradu, v zimě s přístupem do tepla, k člověku bez dětí a malých zvířat. Potřebuje pána, který ho bude milovat a budou si hrát, mazlit se, ale Hugo bude vědět, že člověk určuje pravidla.

Hugo s ošetřovatelkou z útulku Marcelkou Bětíkovou, foto Útulek pro nalezené psy v Táboře

Dnes se s ním mazlí jako s plyšákem

Marcelka Bětíková, ošetřovatelka z útulku k Hugovi našla po nějaké době cestu. Dnes se s ním mazlí jako s plyšákem a Hugo spokojeně mlátí ocáskem. Takže bylo skvělé, když jsme dostali košík a vyrazili ven na první procházku a byla to bomba! Hugo je super, trochu mě zkoušel, co vydržím a místy táhl, ale žádný problém, ani náznak křivého pohledu či úmyslu. Hodně se bavil, vnímal, že je konečně venku a válel se v trávě jako malé štěně. Každou další procházkou nám to pak šlo lépe a bylo vidět, že se v mé přítomnosti naučil uvolnit a přijal mě plně do svého světa. Chodit na procházky může prakticky s každým, kdo má fyzickou sílu ho udržet. Ale první procházky je třeba nechat ho a nakonec si sám přijde pro pohlazení. Je vždy moc rád, když ho někdo vytáhne ven. Hugo je prostě super pes a podle mě je těžké ho nemilovat. Jasně není to pes do rodiny s malými dětmi, ani pro začátečníky, ale není důvod, proč by neměl najít majitele a být šťastný.

Zájemci o adopci nebo o pravidelné venčení Huga, volejte do útulku (tel. 773 791 322), nebo napište  - domluvíte se na první návštěvě.

Vložil: René Flášar