Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jitex a Písek k sobě patří asi jako pivo a Plzeň. Továrna slaví 70 a muzeum zjistilo, že nemá co ukázat. Tak vyhlásilo poplach

12.03.2019
Jitex a Písek k sobě patří asi jako pivo a Plzeň. Továrna slaví 70 a muzeum zjistilo, že nemá co ukázat. Tak vyhlásilo poplach

Foto: Facebook

Popisek: Expozice Jitexu na brněnském veletrhu; ilustrační foto

Továrna založená v roce 1949 v rámci industrializace jižních zaměstnávala jen v Písku na dva tisíce zaměstnanců. Pletená móda se v areálu na břehu řeky Otavy plete a šije dodnes. Ve třicetitisícovém městě tak najdete jen málo rodin, které by nebyly nějak spojeny s textilním průmyslem. Velká jarní výstava v Prácheňském muzeu v Písku ukazuje, že se fenomén Jitexu netýká jen výroby, ale dalekosáhle zasáhl i do jiných oblastí.

Návštěvník v termínu od 1. března do 26. května projde výrobou od přádelny, přes pletárnu, barevnu až po pracoviště šiček. Nahlédne i do pobočných závodů v sedmi dalších městech jihozápadních Čech (Bechyně, Horažďovice, Milevsko, Mirovice, Rožmitál pod Třemšínem, Týn nad Vltavou, Vodňany), do vyhlášené prodejny PPP nebo prolistuje zdigitalizovaný podnikový časopis Tvořič. Ukázka oblečení, které se podařilo shromáždit s pomocí veřejnosti, jistě vyvolá nejednu vzpomínku na život před rokem 1989. 

Pohled do nitra výstavy v Prácheňském muzeu, foto PM

Za totáče mívali ´vzácné´ návštěvy, Brežněva, ale i Věru Čáslavskou

Jitex byl budován jako vzorový podnik a za bránou základního závodu probíhal celý proces pletařské výroby. A tak nejen Leonid Břežněv, ale i Věra Čáslavská byli svědky proměny surové bavlny v šaty. „Do Písku bylo také umístěno oborové ředitelství pletařského průmyslu pro českou část ČSSR a byly odsud řízeny i další známé podniky jako Pleas Havlíčkův Brod, Modeta Jihlava, či Tylex Letovice... V roce 1968 otevřeli takzvaní pletaři na Alšově náměstí první vzorkovou prodejnu pletařského průmyslu PPP, která si v časech nedostatkového zboží vydobyla celorepublikové proslulosti,“ vysvětluje kurátor výstavy Bohumír Bernášek.

Pohled do nitra výstavy v Prácheňském muzeu, foto PM

Vedle kamenného mostu se tak nákup v „péčkách“ stal dalším atraktivním cílem návštěvníků. Kde jinde jste v časech normalizace mohli s jistotou sehnat na jednom místě spodní prádlo, svrchní ošacení nebo třeba záclony?

Muzeum vyhlásilo poplach

Sbírky Prácheňského muzea příliš exponátů z Jitexu a o Jitexu neobsahovaly. Pracovníci muzea se proto při přípravě výstavy k 70. výročí založení podniku obrátili s žádostí o pomoc a spolupráci na veřejnost. „Jsme lidem a zejména bývalým zaměstnancům Jitexu vděčni za stovky předmětů, které nám přinesli. Některé už jsou již součástí muzejních sbírek, další desítky budou ještě zapsány. Dějiny Jitexu jsou dějinami druhé poloviny minulého století, proto některé předměty jako propagační materiály nebo předměty, které souvisejí s módou, mohou návštěvníkům připadat až kuriózně,“ poznamenal pro Písecký deník druhý kurátor výstavy Zdeněk Duda.

Pohled do nitra výstavy v Prácheňském muzeu, foto PM

Výstavu doprovodí edukační programy pro školy, komentované prohlídky či tematické trasy po městě, které připravují studenti místního gymnázia. Pro předem objednané exkurze je možné zajistit i prohlídku závodu. Završením doprovodných akcí pak bude muzejní noc s programem pro celou rodinu, která letos připadá na 24. květen. 

Písecká móda před Jitexem

Co se v Písku nosilo v dobách, než na břehu řeky vyrostl Jitex, může návštěvník spatřit v přízemí muzea. Výstava Móda před Jitexem představí oděvy měšťanů od konce 19. století do první poloviny století dvacátého, k vidění tak budou například dámské hedvábné šaty, pánské kabáty či nejrůznější doplňky – klobouky, kabelky, boty.

Oblékání před Jitexem... Foto PM

Sbírka textilu muzea prochází v posledních letech postupně rukama restaurátorek, jejichž mravenčí práci plnou tisíců drobných a někdy i téměř neviditelných stehů bude moci návštěvník ocenit. Nejstarším exponátem této výstavy je stroj na punčochy z konce 18. století.

Jitex včera a dnes

Textilní továrna Jitex, založená v roce 1949, patří k dominantám města Písek. Stále se zde plete a šije textil, dokonce továrna patří k velkovýrobcům funkčního oblečení.

Areál závodu byl vystavěn začátkem 50. let jako ukázkový závod první pětiletky, ještě ale dle Baťovských továrních principů. Interiér Jitexu má charakteristický industriální ráz, který lze dnes jen obdivovat, stejně jako šikovnost zdejších pracovníků, kteří stále střeží know-how textilního průmyslu.

Na konci 50. let byla zahájena stavba přádelny, která byla dokončena roku 1960. Jitex se tak stal čtyřstupňovým textilním kombinátem, kde na sebe postupně navazovaly provozy přádelna, pletárna, barevna s úpravnou a konfekce. V následujících letech produkce podniku vzrostla a Jitex se stal jednou z největších textilních firem v tehdejším Československu.

Továrna naštěstí, na rozdíl od mnoha jiných, stále funguje, foto Facebook

Podnik v posledních letech prochází rozsáhlou restruktualizací, během níž zmenšuje své početní stavy zaměstnanců a dochází k uzavírání některých výrobních linek. V současnosti je Jitex akciovou společností. V roce 2004 došlo k rozdělení firmy. Jitex Písek a.s. si ponechal areál a začal podnikat v oblasti logistiky a poskytování služeb. Nově vzniklá společnost Jitex a.s. si pronajala technologii a pokračovala v textilní výrobě. Od roku 2010 převzala textilní firmu společnost Jitex Comfort s.r.o.. Celý výrobní proces, od výroby úpletu, až po ušití hotových výrobků, je zajišťován v Písku, jde o ryze českou produkci. Pod značkou Jitex Comfort je vyráběno tradiční pletené zboží, jako jsou trička, mikiny, spodní a noční prádlo, plyšové soupravy a župany, froté prostěradla, a také funkční termoprádlo a další funkční zboží. Vše ve velikostním sortimentu odpovídajícímu české populaci. Vybrané dámské i pánské modely nabízí firma dokonce až do velikosti 5XL. Funkční prádlo je vyráběno především z polypropylonového vlákna a v kombinaci s přírodními materiály. Zvláštní skupinu tvoří funkční prádlo z merino vlny.

Vložil: Markéta Vančová