Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten nejhnusnější Valentýn, jakého si umíte představit. Zápisníček A.V.

komentář 14.02.2019
Ten nejhnusnější Valentýn, jakého si umíte představit. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček, ilustrační fotomontáž

FOTO Na tento ´svátek zamilovaných´, americký import, hledí Češi obecně s podezřením, jako na jakýkoliv import z ciziny, neb je tu ještě v živé paměti čtyřicetiletý pozoruhodný dovoz ze země, kde zítra již znamená včera. Přesto obchodníci s ním prudí již dobře tři neděle a mnoho mladších, městských, genderově velmi žensky založených žen (moje pozorování není založené na žádném výzkumu, kdo by se do něj taky pouštěl, že, leda tak Kaufland) na to naskakují. Pojďme to otočit a vymyslet toho fakt nejodpornějšího, nejotravnějšího a nejnepříjemnějšího Valentýna, jakého jen dokážu vykoumat. A poprosím do komentů i vaše nápady – věřím, že budou ještě hnusnější než ty moje.

Napřed seriózní úvod. Den svatého Valentýna se začal slavit v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky. Svátek je pravděpodobně odvozen od římského svátku Lupercalia, kdy v předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Mladíci poté tahali lísteček a dívka, jejíž jméno si vybrali, se měla stát v následujícím roce jeho „miláčkem“. Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi, který za vlády císaře Claudia II., i přes zákaz tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. A tak splynul svátek Lupercalia s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl tento obří mega super romantický svátek zamilovaných.

Valentýnské srdce z růží vám uváží čtyři z pěti floristů. Jenže kam pak s ním, že? Jedna možnost je vznout tuhle monstróznost do vany a příští týden se jen tak vždycky ošplíchnout u umyvadla, čert vem hygienu. Anebo se hodí na funus.

No jo, ale co když nemám s kým slavit?

To je problém. Zde bych doporučila, jak píše MF Dnes, seznamku – jde o článek s názvem ´Seznamky tiše účtují nechtěné členství´. Začíná nadějně, příběhem: „Když se Antonín K. z Přerova rozvedl, po čase se rozhodl zkusit najít novou známost na seznamce. Při hledání na internetu narazil na seznamku Be2, která láká na registraci zdarma. Založil si účet, jenže brzy zjistil, že dokud nezaplatí, nemá šanci se seznámit. Objednal si levné členství na jeden měsíc, jenže seznamka mu ho pak automaticky prodloužila za daleko vyšší částku a vyhrožovala exekutory, pokud nezaplatí,“ píše deník, což je lákavé – neseznámit se a vytopit balík, to Valentýna určitě vylepší.

Problematice se věnoval i náš oblíbený, velmi užitečný časopis a web dTest. Ten to vidí takto: Online seznámení na Valentýna? Raději ne! „Šmejdů, kteří vydělávají na důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu, neustále přibývá. Provozovatelé podvodných online seznamek cílí na všechny věkové kategorie, a proto je nutné mít se před nimi na pozoru. Obzvláště pak v období roku, kdy je marketingový tlak na seznámení nejvyšší a odevšad se na nás valí dárky ve tvaru srdcí i agresivní internetová inzerce,“ uvádí a dodává: „Online seznamky lákají na měsíc na zkoušku zdarma nebo za sníženou cenu. Pokud po zkušebním období členství aktivně neukončíte, budete se divit, protože seznamka vám jej automaticky prodlouží. „Aby mohlo dojít k automatickému prodloužení smlouvy, musí být na tuto věc uživatel jasně a srozumitelně upozorněn ještě před závaznou registrací. Seznamky ale o prodloužení velmi často informují způsobem, který nesplňuje zákonné požadavky,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.“

Copak Be2, můžete přijít i o platební kartu a upadnout do dluhů

„Spotřebitelé provozovatelům online seznamek sdělují údaje o svých platebních kartách v přesvědčení, že se jim z nich strhne jenom částka lehce převyšující sto korun, avšak opak je pravdou. Jakmile má společnost údaje o platební kartě, může si naúčtovat poplatek za čtvrtletní či půlroční prodloužení v několikatisícové výši. Vymáhání částky zpátky je složité, stejně jako jakákoliv komunikace se seznamkami. Pouhé zablokování karty však nestačí, i když se může zdát, že pokud nejdou strhnout peníze, nemáte problém. „Případnou smlouvu se společností je třeba včas před prodloužením ukončit, a to i v případě, kdy si myslíte, že podnikání seznamky je nelegální,“ podotýká Zelený s tím, že ideální je samozřejmě platební údaje žádné takové společnosti nesdělovat, ale když už se vám něco takového stane, je nutné nebýt pasivní a jednat rychle. „Nejspolehlivější je odstoupit od smlouvy do 14 dnů od registrace. Je to totiž zákonné právo každého spotřebitele, což zrušení smlouvy výrazně zjednodušuje,“ říká Lukáš Zelený. S pozdější výpovědí to dle dTestu složitější, protože pravidla pro ni určují společnosti ve svých obchodních podmínkách. Řada požadavků seznamek ohledně výpovědi je vůči spotřebitelům nepřiměřená, takže se k nim ze zákona nepřihlíží, ale i tak dokáží ukončování členství v seznamce zkomplikovat. Někdy vám nezbude nic jiného, než se obrátit s žádostí o takzvaný chargeback na svou banku a domáhat se vrácení stržených peněz s její pomocí. Takže se asi shodneme, že zkazit si 14. únor lze velmi snadno – pokusem o rande přes seznamku.

Ve Zlíně to vzali zgruntu, radí manželům, jak vylepšit vztah. Esemeskou

Tato tisková zpráva, jež nám dorazila na mail, též vypadá velmi slibně, želbohu se týká jen občanů Zlínského kraje… V tomto týdnu (od 11. do 17. února) pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka (!) probíhá Národní týden manželství ve Zlíně. Přinese prý řadu aktivit ke zlepšení kvality soužití manželů či partnerů, kteří se teprve na manželský slib připravují. A co nás zaujalo? Tak třeba: „Jednou z nich bude přednáška kadeřníka a jáhna Jana Špilara na téma Jak ochránit své manželství před různými vnějšími i vnitřními vetřelci. Uskuteční se 16. února od 9:00 ve foyer 14I15 Baťova institutu ve Zlíně.“ Kadeřník a jáhen? V jedné osobě? To má grády.

Protřepat, nemíchat! Jiří Čunek je očividně rodinný typ, foto Facebook

Ale to není vše. „Během celého Týdne manželství ve Zlíně budou moci ti, kdo se zaregistrují na webu ZDE, získávat bezplatné SMS s námětem, jak v daný den svou „polovičku“ potěšit a co konkrétního udělat pro zlepšení vztahu. V kavárně Adria Grande ve Zlatém jablku Zlín dostanou zdarma kávu manželské páry, které se netají tím, že k sobě patří. A v krajské knihovně Františka Bartoše bude připraven koutek knih s manželskou a rodinnou tematikou,“ píší nadšeně ze Zlína. A já si jen představuji, jak by asi reagoval můj muž, bombardován celý den SMS, co má udělat pro zlepšení našeho vztahu. Patrně by mi po návratu z worku, ač tedy není vůbec násilnický, rozbil tlamu.  

V Budějicích zas mají LOVENTÝN

To zní dobře, že? Valentýn se tam bude stylově slavit v nákupáku. Bezvadný. O co přesně jde: „Valentýn si postupně získává své příznivce i v Čechách. Připomenout si ho můžete už v těchto dnech například v českobudějovickém IGY Centru. V největším obchodním a společenském centru v Jihočeském kraji najdete mimo jiné stěnu pro zamilované vzkazy, unikátní fotokoutek nebo nabídku bezplatného balení valentýnských dárků. „LOVENTÝN je letošní originální název pro svátek svatého Valentýna a v IGY si jej připomínáme už nyní. Fasáda našeho centra svítí po setmění červeně – tedy barvou lásky. Vedle kavárny CAFÉ INFINITY a prodejny A3 SPORT jsme instalovali stěnu se srdíčky, kam mohou návštěvníci centra napsat zamilované vzkazy. V pasáži dále bude umístěno velké balonkové srdce,“ láká marketingová manažerka, kdo by odolal, že? A přímo v den sv. Valentýna pak bude v IGY fungovat fotografický koutek, který zachytí ležící zamilované páry z výšky. Bude umístěn u prodejny Deichmann… Nemá chybu.

Ráj zamilovaných? IGY v Českých Budějovicích

A v Práglu? S valentýnskou aplikací máte prý rande v malíku

„Možností, jak tento speciální den strávit, je hned několik. Je stále více těch, kteří se každý rok svépomocí nebo díky všemožným radám snaží vymyslet pro partnera nevšední dárek. Nicméně valná většina slavících originalitě dává vale a sází na jistotu - připraví si dobrou večeři a stráví valentýnský večer doma. Kino průmysl se to snaží změnit,“ píší nám ze sítě multiplexů Cinema City. „Valentýn je pro kino průmysl velmi důležité téma, proto zákazníkům připravujeme speciální valentýnské akce jako třeba aplikaci, díky které mohou prověřit, jak se k sobě hodí se svým protějškem nebo najít filmového či dokonce životního partnera. My jim jejich valentýnské rande obohatíme o dárek, třeba v podobě 1+1 vstupenka zdarma,“ láká marketingový manažer s tím, že navíc ve VIP Chodov si návštěvníci mohou užít unikátní spojení filmového zážitku a příjemné večeře. Kromě neomezené konzumace teplého a studeného bufetu, popcornu, nachos a nealkoholických nápojů bude u příležitosti Dne svatého Valentýna připraveno také speciální menu složené z tortilly s náplní dle volného výběru a belgických waflí se zmrzlinou, čokoládou a šlehačkou. A to vše za cenu vskutku lidovou, 710 korun pro jednoho.

Valentýnské dárky, na ty nesmím zapomenout

Všeobecně hnusných, mimořádně nevkusných předmětů v zářivě červené či krvavě rudé, mnohdy s flitry a umělou kožešinou, je všude dost, to si myslím vybere každý. Přesto bych si dovolila doporučit jednu užitečnou vychytávku, která má navíc tu výhodu, že jde o dárek pro něj i pro ni - náplast s jedem škorpiona, ještě ke všemu ve slévě. No, nekup to.

Romantický odběr krve. Pořádá Brno, Pardubice i Ústí nad Orlicí

Moravská metropole zve na možnost objednat se i on-line: „Přijďte si užít romantický odběr krve na svatého Valentýna, který letos připadá na čtvrtek 14. února 2019. Transfuzní a tkáňové oddělení (TTO) Fakultní nemocnice Brno zve tradičně všechny zájemce o dobrovolné darování krve – opakované i prvodárce. Dárci, kteří přijdou v páru, obdrží dárek (odběrem musí projít alespoň jeden z páru). TTO bude v tento den opět vítat zamilované páry či jednotlivce hledající svoji novou lásku.“ Informace najdete ZDE.

Na transfuzních stanicích v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici se též budou konat Valentýnské odběry krve. Valentýnské odběry se letos budou konat na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice ve čtvrtek 14. února od 7 do 11 hodin. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice pak v pátek 15. února od 7 do 10 hodin. Že jde o oblíbenou akci, dokazuje to, že v nemocnici v Ústí nad Orlicí se koná už třináctým rokem, v Pardubicích je historie Valentýnských odběrů o něco kratší. A prvodárci dostanou pěkné dárky. Co to bude? V Pardubické nemocnici to budou dárkové předměty od dětí ze Základní školy a Praktické školy Svítání, dvě vstupenky na ligové utkání basketbalistů BK JIP Pardubice a na jednoho vylosovaného prvodárce čeká voucher na romantickou večeři pro dva v Restaurantu U Dvou Kohoutků. V Orlickoústecké nemocnici bude přichystáno občerstvení ve formě sendvičů, také budou k dispozici jogurty. Takže tím by šel Valentýn pěkně zahájit. Nechat si odsát krev a pak se mátožně vydat domů oslavit lásku.

A jeden tip ze zahraničí  - pojmenujte po svém ex švába, sežere ho surikata

Zoo v americkém El Pasu ve státu Texas vymyslela neobvyklou valentýnskou atrakci. Umožnila zájemcům pojmenovat šváby po svých bývalých partnerech. Nová jména pro hmyz Zoo dorazila z celého světa. Zoo, jež měla přijímat žádosti zájemců do 11. února, obdržela už 1500 jmen, jak napsal server BBC. Zoo zveřejnila akci na svém facebookovém profilu. Ve čtvrtek, tedy na Valentýna, se uskuteční masakr švábů alias expartnerů. Ti se stanou potravou pro surikaty a také opice. Jména pojídaných švábů se mají objevit na velkém displeji.

Vypořádat se tímto trochu morbidním způsobem se svými bejvalkami a bejvalými projevili lidé téměř z celého světa, třeba z Německa či Austrálie. Bohužel, zájem byl tak enormní, že již v neděli 10. února byla kapacita švábů vyčerpána. Můžete se ale kouknout na jejich Facebook, dnes, to jest ve čtvrtek ve 14:15, bude Zoo celou událost přenášet živě. A pro příští léta – jde o skvělý tip pro naše zoologické zahrady, počítám, že zájem i v Česku by byl ohromný.

Abychom si to jako shrnuli…

Jak strávit Valentýna? Tyto rady jsou především pro ženy, jednak jsem žena a… Vůbec. Doporučuju ráno vyrazit s manžou nebo příťou na valentýnský odběr krve, což ho obecně zklidní. Pak, po cestě domů, můžete vytáhnout roztomilý dárek, malého rudého plyšového méďu – to si začne připadat, že je mu pět, pak ho ohromíte náplastmi s jedem škorpióna, něco takového ještě natuty neviděl. Vysátý, vyklidněný, lehce ohromený pak začne přijímat jednu SMS za druhou, která mu poradí, jak vylepšit váš vztah, což mu možná zvedne trochu tlak. Takže mu sdělíte, že organizátoři z Nadačního fondu Credo to s ním myslí jen a jen dobře: „Rádi bychom povzbudili ty, kdo se do manželství chystají vstoupit nebo už jsou svoji, aby v tomto týdnu zvláštním způsobem investovali do svého vztahu, který si to jistě zaslouží,“ pravilo zlínské Credo s tím, že si je vědomo, že rozvodům obecně nelze zabránit, přesto se hodlá snažit. Odhadem - naděje plní křesťané.

Takový hezký příklad vhodné, zdravé ňamky: Burger s avokádem a grilovanými paprikami, foto repro. Podívejte na tu barvičku, na Valentýna sedí jak prdelka na hrneček

A vy to vylepšení vztahu můžete ihned realizovat - v IGY centru a pořídit si společné foto coby ležící zamilovaný pár z výšky. Až ho budete sdílet, zaručuju, že vám žádné selfíčko nemůže natrhnout zadinku. Pak manžu vzbudíte a vezmete ho na skvělou veganskou obědo - večeři (jejich seznam najdete ZDE, v IGY taková želbohu není, budete muset uskutečnit rychlý přesun - na kole či kolobrndě), což mu udělá velkou radost, neboť sám dobře ví, že jeho chuťové pohárky, nastavené na grilované koleno, jsou absolutně, totálně špatně, neboť jde o nezdravé jídlo, jež jeho tělu neprospívá. A to už se pomalu blížíte k domovu, kde si obléknete sexy rudé krajkové prádélko a pozvete ho na společné sledování filmu… V naději, že večer bude korunovat nějaké to tuleníčko. Pokud to ale náhodou neklapne, volejte 158, anebo, pokud již teče krev - 155.

Decibely lásky vytočí volume doprava, za to ručím 

Nejhorší film všech dob

Je mi jasné, že stejně jako na tom nejlepším, tak ani na nejhorším romantickém filmu všech dob se neshodneme. Poradila jsem se tedy s CSFD.cz, největší českou filmovou databází, kde v jejich žebříčku nejhorších filmů, na místě 41, se skví český snímek Decibely lásky (prvních 40 míst zabraly příšerné filmy jiných žánrů).

A to je právě ten film, který si dovolím doporučit na večerní společné sledování, snad uznáte, že jsem nepodlehla osobnímu vkusu, ale řídila se názorem expertů. Navíc – snímek je stále k mání, za lidovou cenu.

 

 

Zvířátko na konec

 

Opět - u vědomí rozdílného vkusu jsem se chtěla řídit experty, jenže držitel titulu Nejošklivější pes světa nedávno bohužel zemřel (fakt byl extrémně hnusnej) a nového ještě nestačili zvolit. Tak jsem vybrala kočku, je to sphinx, patrně albín, očividně milé, přátelské povahy. A jsem si poměrně jistá, že například moje dcera jí bude považovat doslova za rozkošnou... No, snaha byla, aspoň to mi uznejte. 

 

 

Vložil: Anička Vančová