Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoo Tábor protestuje proti barbarskému odstřelu holubů, jsou jedněmi z posledních živočichů přežívajících ve městech

06.02.2019
Zoo Tábor protestuje proti barbarskému odstřelu holubů, jsou jedněmi z posledních živočichů přežívajících ve městech

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Základním posláním táborské zoologické zahrady je ochrana ohrožených druhů zvířat. Týká se to nejen fauny žijící daleko na jiných kontinentech, ale také zvířat v naší bezprostřední blízkosti. Představitelé Zoo Tábor proto s velkým znepokojením pozorují opakované hromadné odstřely holubů v Českém Brodě, které považují za zcela zbytečné a barbarské. Zoo se proto připojila k internetové petici požadující okamžité ukončení této genocidy a iniciuje také vznik papírové formy petice.

„Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít v blízkosti člověka. Jen bezcitnému barbarovi může jejich přítomnost ve městech vadit. Hromadné střílení celých holubích populací pak už vůbec nechápu a vnímám ho jako neospravedlnitelnou genocidu a zvěrstvo,“ neskrývá rozhořčení ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Po zuby ozbrojení myslivci, pálící po všem, co se jen mihne?

Za extrémně nebezpečné považuje způsob hromadného usmrcování holubů, které město volí. „V hustě obydlené zástavbě se mají pohybovat po zuby ozbrojení myslivci, kteří budou pálit po všem, co se jen mihne. Netřeba živé fantazie k tomu, abychom si představili, co všechno se může stát. Pravidelně se objevují zprávy o postřelených či dokonce zastřelených myslivcích či nevinných kolemjdoucích, a to jsme pořád ještě v lese. Co se stane, až vypustíme myslivce v zelených kamizolách s ostře nabitými zbraněmi mezi lidi, radši nedomýšlet,“ pokračuje Korec.

Ředitel táborské Zoo Evžen Korec, foto Facebook

Nesmyslný boj proti holubům lidé často ospravedlňují tím, že prý přenášejí nemoci. „Z pozice vystudovaného genetika a doktora přírodních věd vám mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.

Zábrany, sítě a bodce, které holubům znemožní přistání na budovu

Hromadné vybíjení holubů neospravedlní ani poukazování na jejich všudypřítomný trus. „S tím se pere nejedno české i světové město a umí si s tím poradit i jinak. V drtivé většině to města řeší lokální aplikací zábran, sítí a bodců, které holubům znemožní přistání na budovu. Tato stavební opatření vyjdou maximálně na desítky korun. To už za životy živých tvorů stojí,“ radí Korec. Táborská zoologická zahrada se proto nyní připojila k elektronické petici požadující zákaz odstřelu holubů. Podepsat ji můžete ZDE. Zároveň vytvoří také klasickou písemnou formu petice, která jediná má oporu v platné legislativě.

Co petice navrhuje?

Řešením je prevence - výběr vajíček z hnízd, poté zabezpečení majetku sítěmi, hrotovým systémem atd. Účinný způsob je nasazení dravců do měst. Ti mají za úkol holuba vyplašit - vystresovat, aby dále nechtěl hnízdit. Ve většině případů draví ptáci vyženou holuby mimo město. Poté je tu vlastně jediný zákonný způsob usmrcení tohoto opeřence. Odchyt do klecí a poté usmrcení plynem, který je určitě mnohem rychlejší a humánnější, než trápení holuba pouhým postřelením. 


„Buďme vděční za těch posledních pár živočišných druhů, které jsou schopny s námi naše hlučné a odcizené městské aglomerace ještě sdílet. Nevím, proč by někdo měl mít právo zbavit života živého tvora, který žádné zdravotní ohrožení nepředstavuje a který je s člověkem a jeho životním prostředím spjat už od dob starověké Mezopotámie? Zvlášť, když humánnější a efektivnější metody řešení tohoto problému existují, jen jsou trochu finančně a organizačně náročnější. Všichni, kdo mají úctu a respekt k životu, by se proto neměli bát dát své nesouhlasné stanovisko co nejhlasitěji najevo. Budeme rádi, když se k naší petici připojíte,“ uzavírá Korec.

Město Český Brod, foto Facebook

Bezuzdné zabíjení v Českém Brodě, co se tam děje?

Proč v Českém Brodě dovolují tak barbarské, jednadvacátého století nehodné zabíjení ptáků? „Každoročně evidujeme v zimních měsících zvýšený výskyt divoce žijících holubů, a to v řádech tisíců. Působí nám to velké problémy například se znečištěním budov a chodníků. Jsou mezi nimi i školy v centru a jejich okolí. Občané a spolky se na nás každoročně obracejí, abychom s přemnoženými holuby něco dělali,“ sdělil pro MF Dnes místostarosta Tomáš Klinecký s tím, že škody, které ptáci městu i soukromým vlastníkům ročně způsobí, nemá město vyčíslené. Náklady na odstřel pak činí 70 tisíc korun ročně. Kolínský Deník pak dodal: „Nadměrný počet holubů donutil město Český Brod k plánovanému odstřelu, který se konal v neděli 27. ledna. Situaci komplikovali protesty občanů, kteří nesouhlasili s odstřelem. K dalšímu odstřelu došlo v neděli 3. února. Hromadný odstřel má své důležité odůvodnění. „Bylo několik protestujících občanů, kteří nesouhlasili s odstřelem holubů. My jsme k němu přistoupili na základě situace, která byla ve městě ke konci roku. Počet kusů holubů byl poměrně vysoký, já bych to odhadoval až na několik stovek či tisíc holubů,“ uvedl místostarosta Klinecký s tím, že město, ani on sám není z odstřelu nijak zvlášť nadšený. „Samozřejmě nás netěší, že musíme přistoupit k tomuto kroku. Ta situace nás k tomu donutila. Přenosné nemoci na člověka, znečištěné budovy a chodníky. V centru města máme školní zařízení, a kolem základní školy to je pak hodně znečištěné. Byl tu i nátlak škol, institucí, občanů i podnikatelů, abychom s počtem holubů něco udělali,“ řekl.

Pokud najdete postřeleného holuba, kontaktujte městskou policii

Na stránkách středočeského města Český Brod stojí: „Dne 3. února 2019 v době od 15:00 do 18:00 hodin byl proveden první lov zdivočelých holubů. Bylo uloveno 725 ks holubů. Další lov je plánován na neděli 10. února 2019 od 15:00 do 19:00 hodin. Pokud najdete postřeleného holuba na ulici nebo na vašem pozemku, kontaktujte městskou policii, která zajisti sběr těchto zvířat.“

K dobru Českému Brodu je třeba připsat alespoň jeden bod. Na Facebooku města je foto (viz nahoře), u nějž stojí: „Na školní budovu na Husově náměstí bylo instalováno zařízení pro plašení holubů zapůjčené společností KROSS. Jedná se o generátor zvuků nepříjemných speciálně holubům. Na zařízení jsou připojeny dva reproduktory, jeden je nasměrovaný k „Várečce“, druhý k rodinnému centru Kostička. Zařízení umožňuje nastavit hlasitost, při instalaci byla zvolena intenzita zvuku na tři čtvrtiny maxima. Provoz zařízení je spouštěn dostatečnou intenzitou denního světla, tedy v noci bude generátor mimo provoz. Vzhledem k tomu, že zvuky mohou být některými lidmi vnímány jako obtěžující, prosíme o případné připomínky na tel. číslo 602334233. Pokusíme se nastavit intenzitu zvuku tak, aby nebyl obtěžující pro obyvatele náměstí. Zařízení je městu zapůjčeno na tři měsíce zkušebního provozu. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení naší snahy vytlačit holuby z náměstí i jinak, než odstřelem.“ Podepsán je Ing. Rostislav Vodička, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství.

Vložil: Markéta Vančová