Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoo Tábor protestuje proti barbarskému odstřelu holubů, jsou jedněmi z posledních živočichů přežívajících ve městech

06.02.2019
Zoo Tábor protestuje proti barbarskému odstřelu holubů, jsou jedněmi z posledních živočichů přežívajících ve městech

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Základním posláním táborské zoologické zahrady je ochrana ohrožených druhů zvířat. Týká se to nejen fauny žijící daleko na jiných kontinentech, ale také zvířat v naší bezprostřední blízkosti. Představitelé Zoo Tábor proto s velkým znepokojením pozorují opakované hromadné odstřely holubů v Českém Brodě, které považují za zcela zbytečné a barbarské. Zoo se proto připojila k internetové petici požadující okamžité ukončení této genocidy a iniciuje také vznik papírové formy petice.

„Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít v blízkosti člověka. Jen bezcitnému barbarovi může jejich přítomnost ve městech vadit. Hromadné střílení celých holubích populací pak už vůbec nechápu a vnímám ho jako neospravedlnitelnou genocidu a zvěrstvo,“ neskrývá rozhořčení ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Po zuby ozbrojení myslivci, pálící po všem, co se jen mihne?

Za extrémně nebezpečné považuje způsob hromadného usmrcování holubů, které město volí. „V hustě obydlené zástavbě se mají pohybovat po zuby ozbrojení myslivci, kteří budou pálit po všem, co se jen mihne. Netřeba živé fantazie k tomu, abychom si představili, co všechno se může stát. Pravidelně se objevují zprávy o postřelených či dokonce zastřelených myslivcích či nevinných kolemjdoucích, a to jsme pořád ještě v lese. Co se stane, až vypustíme myslivce v zelených kamizolách s ostře nabitými zbraněmi mezi lidi, radši nedomýšlet,“ pokračuje Korec.

Ředitel táborské Zoo Evžen Korec, foto Facebook

Nesmyslný boj proti holubům lidé často ospravedlňují tím, že prý přenášejí nemoci. „Z pozice vystudovaného genetika a doktora přírodních věd vám mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.

Zábrany, sítě a bodce, které holubům znemožní přistání na budovu

Hromadné vybíjení holubů neospravedlní ani poukazování na jejich všudypřítomný trus. „S tím se pere nejedno české i světové město a umí si s tím poradit i jinak. V drtivé většině to města řeší lokální aplikací zábran, sítí a bodců, které holubům znemožní přistání na budovu. Tato stavební opatření vyjdou maximálně na desítky korun. To už za životy živých tvorů stojí,“ radí Korec. Táborská zoologická zahrada se proto nyní připojila k elektronické petici požadující zákaz odstřelu holubů. Podepsat ji můžete ZDE. Zároveň vytvoří také klasickou písemnou formu petice, která jediná má oporu v platné legislativě.

Co petice navrhuje?

Řešením je prevence - výběr vajíček z hnízd, poté zabezpečení majetku sítěmi, hrotovým systémem atd. Účinný způsob je nasazení dravců do měst. Ti mají za úkol holuba vyplašit - vystresovat, aby dále nechtěl hnízdit. Ve většině případů draví ptáci vyženou holuby mimo město. Poté je tu vlastně jediný zákonný způsob usmrcení tohoto opeřence. Odchyt do klecí a poté usmrcení plynem, který je určitě mnohem rychlejší a humánnější, než trápení holuba pouhým postřelením. 


„Buďme vděční za těch posledních pár živočišných druhů, které jsou schopny s námi naše hlučné a odcizené městské aglomerace ještě sdílet. Nevím, proč by někdo měl mít právo zbavit života živého tvora, který žádné zdravotní ohrožení nepředstavuje a který je s člověkem a jeho životním prostředím spjat už od dob starověké Mezopotámie? Zvlášť, když humánnější a efektivnější metody řešení tohoto problému existují, jen jsou trochu finančně a organizačně náročnější. Všichni, kdo mají úctu a respekt k životu, by se proto neměli bát dát své nesouhlasné stanovisko co nejhlasitěji najevo. Budeme rádi, když se k naší petici připojíte,“ uzavírá Korec.

Město Český Brod, foto Facebook

Bezuzdné zabíjení v Českém Brodě, co se tam děje?

Proč v Českém Brodě dovolují tak barbarské, jednadvacátého století nehodné zabíjení ptáků? „Každoročně evidujeme v zimních měsících zvýšený výskyt divoce žijících holubů, a to v řádech tisíců. Působí nám to velké problémy například se znečištěním budov a chodníků. Jsou mezi nimi i školy v centru a jejich okolí. Občané a spolky se na nás každoročně obracejí, abychom s přemnoženými holuby něco dělali,“ sdělil pro MF Dnes místostarosta Tomáš Klinecký s tím, že škody, které ptáci městu i soukromým vlastníkům ročně způsobí, nemá město vyčíslené. Náklady na odstřel pak činí 70 tisíc korun ročně. Kolínský Deník pak dodal: „Nadměrný počet holubů donutil město Český Brod k plánovanému odstřelu, který se konal v neděli 27. ledna. Situaci komplikovali protesty občanů, kteří nesouhlasili s odstřelem. K dalšímu odstřelu došlo v neděli 3. února. Hromadný odstřel má své důležité odůvodnění. „Bylo několik protestujících občanů, kteří nesouhlasili s odstřelem holubů. My jsme k němu přistoupili na základě situace, která byla ve městě ke konci roku. Počet kusů holubů byl poměrně vysoký, já bych to odhadoval až na několik stovek či tisíc holubů,“ uvedl místostarosta Klinecký s tím, že město, ani on sám není z odstřelu nijak zvlášť nadšený. „Samozřejmě nás netěší, že musíme přistoupit k tomuto kroku. Ta situace nás k tomu donutila. Přenosné nemoci na člověka, znečištěné budovy a chodníky. V centru města máme školní zařízení, a kolem základní školy to je pak hodně znečištěné. Byl tu i nátlak škol, institucí, občanů i podnikatelů, abychom s počtem holubů něco udělali,“ řekl.

Pokud najdete postřeleného holuba, kontaktujte městskou policii

Na stránkách středočeského města Český Brod stojí: „Dne 3. února 2019 v době od 15:00 do 18:00 hodin byl proveden první lov zdivočelých holubů. Bylo uloveno 725 ks holubů. Další lov je plánován na neděli 10. února 2019 od 15:00 do 19:00 hodin. Pokud najdete postřeleného holuba na ulici nebo na vašem pozemku, kontaktujte městskou policii, která zajisti sběr těchto zvířat.“

K dobru Českému Brodu je třeba připsat alespoň jeden bod. Na Facebooku města je foto (viz nahoře), u nějž stojí: „Na školní budovu na Husově náměstí bylo instalováno zařízení pro plašení holubů zapůjčené společností KROSS. Jedná se o generátor zvuků nepříjemných speciálně holubům. Na zařízení jsou připojeny dva reproduktory, jeden je nasměrovaný k „Várečce“, druhý k rodinnému centru Kostička. Zařízení umožňuje nastavit hlasitost, při instalaci byla zvolena intenzita zvuku na tři čtvrtiny maxima. Provoz zařízení je spouštěn dostatečnou intenzitou denního světla, tedy v noci bude generátor mimo provoz. Vzhledem k tomu, že zvuky mohou být některými lidmi vnímány jako obtěžující, prosíme o případné připomínky na tel. číslo 602334233. Pokusíme se nastavit intenzitu zvuku tak, aby nebyl obtěžující pro obyvatele náměstí. Zařízení je městu zapůjčeno na tři měsíce zkušebního provozu. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení naší snahy vytlačit holuby z náměstí i jinak, než odstřelem.“ Podepsán je Ing. Rostislav Vodička, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace