Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ledová trať a bílá tma pro maratónce; běžce, ale i bruslaře, lyžaře, cyklisty, kite i ledovou jachtu. Lipno Ice Marathon již za dva týdny

29.01.2019
Ledová trať a bílá tma pro maratónce; běžce, ale i bruslaře, lyžaře, cyklisty, kite i ledovou jachtu. Lipno Ice Marathon již za dva týdny

Foto: Václav Pancer

Popisek: Foto z loňského ročníku Lipno Ice Marathonu

Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, se letos bude konat již počtvrté. Počasí zatím přeje a led na Lipně sílí. O víkendu se dokonce formálně otevřely i ledové dráhy, a tak probíhají i první oficiální tréninky pro účastníky… A Černá v Pošumaví bude v sobotu 9. února hostit hned dvě velké akce doslova světového formátu, též Mistrovství České republiky ve snowkitingu. A protože Lipno je domovem pro mnoho pro Čechy dosud exotických sportů, jako je právě třeba snowkiting, v článku najdete jejich přehled s popisem a obrázky.

Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, se letos bude konat již počtvrté. Počasí zatím přeje a led na Lipně sílí. O víkendu se dokonce formálně otevřely i ledové dráhy, a tak probíhají i první oficiální tréninky pro účastníky… A Černá v Pošumaví bude v sobotu 9. února hostit hned dvě velké akce doslova světového formátu, též Mistrovství České republiky ve snowkitingu. A protože Lipno je domovem pro mnoho pro Čechy dosud exotických sportů, jako je právě třeba snowkiting, na konci článku najdete jejich přehled s popisem a obrázky.

Z loňského ročníku Lipno Ice Marathonu, foto Václav Pancer

A ledovou maratonskou trať přijedou pokořit nejen Češi ze všech koutů republiky, maratonci z Rakouska, ale dokonce i závodníci z Hongkongu nebo Dublinu… Letošní závod bude rozhodně zajímavou podívanou i pro diváky. Souběžně s Lipno Ice Marathonem se bude v místě startu v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví konat i Mistrovství České republiky ve snowkitingu. Pokud tedy větrné podmínky dovolí, Černou v Pošumaví ovládnou nejen běžci, bruslaři, běžkaři nebo cyklisté, ale i velcí barevní draci s jezdci české a evropské snowkitové špičky…

Trať Lipno Ice Marathonu mohou registrovaní pokořit buď v celé délce 42 km, nebo v 22 km měřícím půlmaratonu. Tratě pro mladé závodníky do 18 let pak čítají 10 km. Závodit se bude v kategorii běh nebo freestyle, při kterém lze využít brusle, lyže, kolo, kite nebo i ledovou jachtu. Registrovat se lze i v místě startu v den závodu, veškeré informace jsou pak dostupné i online na stránkách závodu ZDE.


Letošní Lipno Ice Marathon se s největší pravděpodobností bude konat opět celý na ledové ploše Lipenské přehrady. V předcházejících ročnících tomu tak ale vždy nebylo. Zatímco v prvním ročníku pořadatelům zima vysloveně nepřála a museli zvolit alternativní trasu po souši, v druhém se pak zavděčili všem, kteří chtěli absolvovat závod po ledě. Třetí ročník pak přinesl věrným matadorům závodu zcela novou trať, která vedla v kombinaci – tedy část po souši a část po ledě. „Tuto variantu jsme zvolili s ohledem na bezpečnost závodníků, ta je pro nás prioritou. Nechtěli jsme je však připravit o nevšední zážitek pohybu po ledě, a tak jsme v místech, která byla bezpečná, vedli trať po zamrzlé hladině přehrady,“ komentoval trať jeden z organizátorů závodu Petr Beneš.

Náročné podmínky

Závod Lipno Ice Marathon je velmi unikátní, jde o jediný středoevropský maraton, jehož trasa vede po zamrzlé vodní hladině. Led, sníh a mráz však nejsou jedinými úskalími, se kterými se závodníci musí potýkat, v průběhu závodu se velmi často snese na trať pověstná lipenská bílá tma. „Nejde o tmu v pravém slova smyslu, ale když se začnou tvořit typické zimní mlhy nebo vane silný vítr, který zvedá jemný poprašek sněhu, závodníka snadno pohltí pocit osamocení a ztráta orientace. I to je běžná součást našeho závodu,“ komentovala náročné podmínky Adéla Černá, ředitelka závodu. 

Z loňského ročníku Lipno Ice Marathonu, foto Václav Pancer

Mezi nejzásadnější novinky letošního ročníku patří hlavně otevření nové kategorie Offspring marathon pro závodníky ve věku od 0 do 13 let. „Chtěli jsme závod zpřístupnit opravdu celé rodině, a tak nyní mohou startovat doslova i nemluvňata. Zásadní podmínkou účasti v závodě je nepřetržitý doprovod dospělé osoby po celou dobu pohybu na trati. Vítězem se tak hravě může stát i kojenec, pokud jeho doprovod bude mít dostatečnou fyzičku. Trať pro tuto kategorii měří 10 km,“ doplnila Černá.

Slovníček nových, atraktivních sportů

Jak vidno, na počátku bylo prkno, neboli board ve verzi letní - skateboard a z něho vzniklý wakeboard, a zimní - snowboard; a pak už se fantazii adrenalinových šílenců meze nekladly.

Snowboarding: Na sněhu provozovaný zimní sport podobný surfingu. Je provozován na snowboardu - prkně pevně připnutém k oběma nohám jezdce, které je pro jízdu na sněhu uzpůsobeno.

Foto Pixabay

Snowkiting: Za použití tažného draka se jezdec uvádí do pohybu po sněhové pláni na lyžích či snowboardu. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera).

Foto Wikimedia

Kiteboarding a kitesurfing: Sport spočívající v jízdě na sněhu či po vodě na speciálním prkně (tzv. „kiteboard“) za využití tažného draka. Ten se mimochodem využívá i v dalších sportech, třeba hned u následujícího foilingu... 

Foto Wikimedia

Foiling: Stručně řečeno jde o létání nad vodní hladinou pomocí křídel, která jsou pod vodou. Slovo hydrofoil nemá v češtině ekvivalent, význam se vztahuje k vodnímu křídlu, které našlo uplatnění u sportovních i dopravních lodí, vodních lyží, kajaků, windsurfingu i wakeboardingu. Vertikální konzoly držící křídla snadno krájí rozvlněnou vodní hladinu a plavidlo tak dosahuje rychlosti a přesnosti řízení, která by při kontaktu dna s vodní hladinou nebyla možná.

Foto Facebook

Wakeboarding: Vodní sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování a technik surfingu.

Foto Wikimedia

Paddleboarding: Vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla.

Foto Facebook

Landkiting: Sport odvozený od kitesurfingu. Spočívá v jízdě na mountainboardu (někdy se používá název „landboard“) s využitím tažného draka. Na rozdíl od kitesurfingu se tento sport provozuje na zemi; mountainboard vypadá jako větší skateboard s velkými koly a poutky na nohy. 

Foto Wikimedia

Adrenalinové sporty i otužování již pro děti

Nadšenci z Lipenska otevřeli v Černé v Pošumaví kroužek pro děti, kde se naučí nejen netradiční adrenalinové sporty, ale instruktoři povedou děti i k otužování a naučí je základy první pomoci. Zima bude zaměřená na výuku snowboardingu, snowkitingu, bruslení, bezpečného pohybu po zamrzlém jezeře, ale i na běh na lyžích. Na jaře a na podzim se budou učit kiteboarding, foiling, wakeboarding, jachting, paddleboarding, landkiting.

Štěpán od malička vyrůstá v prostředí, kde je sport běžnou součástí života, ať už se jedná o běh, lyžování, bruslení, jízdu na kole nebo plavání. Rodiče jej vedou i ke sportům, které sami provozují. Kiteboarding, jachting, paddleboarding nebo snowboarding či windsurfing jsou pro něj v podstatě běžné sporty. „Nedá se říct, že bych si nerad zahrál třeba šachy nebo se neproletěl s modelem letadla v počítačové hře, nevšední sporty jsou pro mě ale rozhodně větším lákadlem,“ uvádí desetiletý Štěpán.

 

Štěpán na snowkitingu, foto Adéla Černá

Byl jedním z prvních, kdo se v Černé v Pošumaví zapsal do nově vzniklého kroužku pro děti zaměřeného na výuku a trénink adrenalinových sportů. Není to jen kvůli tomu, že jedním z instruktorů je jeho otec Petr Beneš, který provozuje kemp Jestřábí 1, kde se se svou partnerkou Adélou Černou zaměřují především na netradiční sportovní vyžití. Bohaté sportovní vybavení, které tu nabízí svým hostům i příchozím, nově využijí i členové kroužku, který je primárně určený dětem ve věku od 8 do 15 let.

Atraktivní sporty je možné na Lipensku provozovat po celý rok

„Děti poznají a naučí se atraktivní sporty, které je možné na Lipensku provozovat po celý rok. Zimní období je zaměřené na snowboarding, snowkiting, bruslení, bezpečný pohyb po zamrzlém jezeře, otužování, běžky. Jaro a podzim budou zase vhodné pro kiteboarding, foiling, wakeboarding, jachting, paddleboarding, landkiting, plavání v otevřené vodě a základy první pomoci,“ jmenuje Petr Beneš. Určitě se rodiče nemusí ničeho obávat o děti bude perfektně postaráno.

Okolí Černé v Pošumaví je malebné v zimě...

Během tréninku bude pro děti k dispozici snowboardové a snowkitové, kite a landkite vybavení, běžky, brusle, sportovní plachetnice a katamarány, paddleboardy a samozřejmě také bezpečnostní pomůcky. Výuka na vodě bude zabezpečena motorovým člunem klubu. „Pro přijetí do kroužku je důležitá dobrá fyzická kondice a schopnost plavání bez nadlehčovacích pomůcek,“ doplňuje Beneš.

Členka Vodní záchranné služby a otužilkyně

Vstupní testy proběhly v týdnu od 14. do 18. ledna přímo v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví. K myšlence založit tento kroužek přivedla Petra Beneše potřeba a hlavně chuť naučit děti sportovat přímo v lokalitě, kde žijí. „Chceme dětem ukázat sporty, které mohou provozovat přímo na Lipensku. Zároveň jim dát možnost přičichnout si k něčemu neobvyklému, netradičnímu a hlavně je vést k všestrannosti. Chceme v nich také vzbudit touhu trávit volný čas sportem venku, v přírodě,“ řekla Adéla Černá, mimo jiné také členka Vodní záchranné služby, která bude jednou z instruktorek.

... i na podzim.

Adéla je sama nadšenou příznivkyní otužování a zálibu v koupání ve studené přírodní vodě rozvíjí každý den. Odstranit zbytečné obavy z mrazivé vody chce i u malých frekventantů tohoto kroužku. „Pod správným a kvalifikovaným vedením, s rozumem a nikdy ne přes strach, bolest nebo jakýkoliv zdravotní problém, je otužování zdraví prospěšné i pro děti,“ vysvětlila Adéla Černá.

Kroužek mohou nárazově navštěvovat i děti, které budou na Lipensku krátkodobě, například na rekreaci. Podmínkou je splnit základní vstupní podmínky, kterými je celková fyzická zdatnost a schopnost umět dobře plavat.

Vložil: Markéta Vančová