Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tommymu Wernmarkovi je již 75 let, přesto se postaví na start Kašperské 30. Podruhé. Co láká Švéda na Šumavu?

16.01.2019
Tommymu Wernmarkovi je již 75 let, přesto se postaví na start Kašperské 30. Podruhé. Co láká Švéda na Šumavu?

Foto: Raul

Popisek: Kašperská 30 vede z většiny přímo Národním parkem Šumava

Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. Na to se mohou těšit všichni běžkaři, kteří vyrazí na závod Kašperská 30. Závodníci si mohou zajet třiceti kilometrovou trasu volně či klasicky, nebo si zajet oba závody najednou v rámci celého víkendu. Pro rodiny s dětmi a hobby běžce je připraven deseti kilometrový závod. A nejen Češi budou na startu Kašperské 30, která se koná o tomto víkendu 19. - 20. ledna, závodit bude i pětasedmdesátiletý Švéd, který si nejvíce oblíbil Jizerskou 50, rád má ale všechny naše SkiTour závody…

Přestože je cizinec a vyzkoušel spoustu dalších závodů, oblíbil si Tommy Wernmark Jizerskou 50 natolik, že byl na jejím startu deset ročníků po sobě. Ani v 75 letech nechce obdivuhodnou sérii přerušit. „Příští rok pojedu pojedenácté, ale udělal jsem drobný krůček vzad a přihlásil se na dvaceti pěti kilometrovou variantu,“ říká Švéd, který v rámci podniku SkiTour pojede také Kašperskou 30 a Orlickou 40.

Zkušený závodník poprvé soutěžil na běžkách v roce 1989. „Můj první závod byl Vasaloppet. Když jsem ho v roce 2003 odjel podvanácté, řekl jsem si, že už znám trať dokonale a společně s dalšími přáteli z našeho ski klubu jsme se rozhodli hledat nové výzvy. Začínali jsem v Norsku se závodem Birkebeinerennet v roce 2004, což byla vskutku těžká trasa, protože v horách zrovna řádila sněhová bouře,“ vzpomíná Wernmark na své běžecké začátky.

Tommy Wernmark na Jizerské 50

„V následujících letech jsme vyzkoušeli další závody: Finlandia-hiihto, Tartu Maraton v Estonsku a Marcialonga v Itálii,“ pokračuje Švéd, který se na startu Jizerské 50 objevil poprvé v roce 2008. „Jizerské hory mi učarovaly, a tak jsem se rozhodl se další rok vrátit spolu s mými kamarády. Trať to není jednoduchá, terén je kopcovitý, takže pořád jedete nahoru nebo dolů. Ale to dělá závod tak vzrušujícím – vždycky přináší zajímavé situace a nádherné výhledy do krajiny.“

Jizerská je můj nejoblíbenější závod, pojedu ji pojedenácté, říká Švéd Wernmark

Zkoušel i další závody, takže může směle porovnávat. „Jel jsem závody Dolomitenlauf a König Ludwig Lauf, takže jsem toho odjel opravdu hodně. Jak už jste asi poznali, můj nejoblíbenější závod je Jizerská 50, kterou jsem jel už desetkrát. Příští rok pojedu pojedenácté, ale udělal jsem drobný krůček vzad a přihlásil se na dvaceti pěti kilometrovou variantu,“ hlásí. „Všechny věci spojené s organizací, od autobusové dopravy, běžeckých tras i servisu podél trati jsou na velice kvalitní úrovni,“ pochvaluje si.

Tommy Wernmark je v současné době členem Järfälla skidklubb. „Bydlím kousek od Stockholmu, což znamená nejisté podmínky pro trénink, co se týče sněhu. Právě takové je to i nyní,“ vypráví. A jak se udržuje v kondici mimo běžkařskou sezonu? „Během roku díky běžeckým závodům Lidingöloppet, které se konají vždy na konci září ve Stockholmu. Jsem jejich součástí už 34 let. Hlavní trať je dlouhá třicet kilometrů a já už jsem ji zdolal desetkrát, stejně jako trať na patnáct kilometrů. Nyní běhám deseti kilometrový závod,“ říká.

Cítím se tu jako doma

Země v srdci Evropy navštěvuje i mimo závody, protože odtud pochází část jeho rodiny. „Moje žena pochází z Prahy, takže se ve vaší zemi cítím jako doma. Během let jsem toho v Česku hodně nacestoval, prodával jsem tu švédské stroje pro stavbu silnic a další výrobky. Do České republiky se vždycky rád podívám,“ usmívá se.

Kašperská 30 v minulém roce

Na začátku roku 2018 už jel kromě Jizerské 50 také Kašperskou 30. „Chtěl jsem vyzkoušet nějaké další běžecké závody a také navštívit Šumavu v zimě. Opět musím říct, že organizace byla na jedničku. Bylo to moc fajn, akorát v menším měřítku než Jizerská 50. Žádný stres před startem. Další rok se na Kašperskou 30 chystám znovu, tentokrát s přáteli ze Švédska. A také budu na startu Orlické 40,“ dodává matador s obdivuhodnou kondicí.

Běžecké lyžování je ve Skandinávii populárním sportem a není proto divu, že se Jizerské 50 účastní řada krajanů Tommyho Wernmarka. „Vím o tom, že mnoho Švédů jezdí Jizerskou 50. Před dvěma lety bylo osm závodníků z mého klubu na startu. Velký vliv mělo zřejmě vysílání Jizerské 50 ve švédské televizi,“ zakončuje své povídání.

Kašperská 30: Vyrazte s rodinou na běžkách do šumavského národního parku

Lyžařský stadion na Churáňově je už dlouhé roky jedním z nejoblíbenějších míst, odkud se na Šumavě běžkaři vydávají na své výjezdy. Letos z něj odstartuje již 8. ročník Kašperské 30, druhé zastávky největšího domácího seriálu v běhu na lyžích ČEZ SkiTour. Závod nabízí třicetikilometrovou trasu vedoucí převážně Národním parkem Šumava, výběr techniky je však pouze na závodnících. 

Závod Kašperská 30 nabízí třicetikilometrovou trasu vedoucí převážně Národním parkem Šumava

Mohou absolvovat v sobotu třicet kilometrů volně a v neděli třicet kilometrů klasicky. Rodiny s dětmi či hobby běžci si mohou v sobotu zaběhnout deset kilometrů klasicky. Pro ty úplně nejmenší jsou připraveny závody Mini Kašperská s okruhy přímo na stadionu.

Registrace již skončila, přihlásit se můžete ale i na místě

Trasa třiceti kilometrového okruhu vede z většiny přímo Národním parkem Šumava. Lyžaři se projedou hlubokými šumavskými lesy i rozlehlými zasněženými pláněmi a v závěrečné části závodu vystoupají po horní části sjezdovky Kobyla, kde se otevírají překrásné výhledy do Stašské kotliny.

Trasa vede kolem místní dominanty – rozhledny otevřené v zrekonstruovaném skokanském můstku. Kašperská 30 není závodem pouze pro elitní lyžaře, díky mírnému čtyřhodinovému limitu si může do cíle pro jedinečnou dřevěnou medaili dojet úplně každý.

Kapacita závodu je omezená, startovních čísel je ale stále dost. V současné době je v okolí Churáňova cca 30 centimetrů sněhu a většina trasy závodu je sjízdná. Zvýhodněné registrace na závod probíhali on-line do 16. ledna, přihlásit se je ale možné i na místě za plnou cenu.

Kašperská 30

Kde: Churáňov, Jihočeský kraj

Kdy: 19. - 20. ledna

Jak: 10 km klasicky, 30 km klasicky/volně

Proč se zúčastnit: Trasa vedoucí NP Šumava a kolem skokanského můstku

Program závodu najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová