Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na víkend kolem nuly, zataženo, sníh s deštěm, zato na Silvestra… Amatérský meteorolog již více než 20 let sleduje počasí na Lipně

29.12.2018
Na víkend kolem nuly, zataženo, sníh s deštěm, zato na Silvestra… Amatérský meteorolog již více než 20 let sleduje počasí na Lipně

Foto: TS Lipensko

Popisek: Amatérský meteorolog Luděk Fyrbach je Lipeňák každým coulem

Amatérský meteorolog Luděk Fyrbach měří počasí na Lipně již více než 20 let. Jedná se o koníček z donucení – vášnivý surfař a kitař potřeboval původně vědět, jak moc bude foukat a informace z médií pro něj byly nedostačující nebo chybné. Sám teď na víkend hlásí větrné počasí, v sobotu kolem mínus dvou až mínus tří stupňů, v neděli se malinko oteplí na jeden až dva stupně, před polednem se patrně objeví mrznoucí déšť, kolem jedné by mělo na chvíli vykouknout slunce. Vítr bude ale ještě svěžejší než v sobotu, kolem 11 metrů za sekundu.

Není to ani ideální, ale zas ne tak špatné počasí pro lyžaře ve zdejším největším lyžařském areálu v Lipně nad Vltavou…. Takové počasí hlásí amatérský meteorolog Luděk Fyrbach z Radslavi u Černé v Pošumaví, který se počasí na Lipně věnuje více než 20 let.

Pohled z webkamery dnes. Je vidět, a pan Mánek z TS Lipensko, nám to telefonicky potvrdil, že Lipno velmi pomalu zamrzá; najdeme zde tedy volnou vodu pro jachtaře i zamrzlou plochu pro bruslaře, snowkiting a lední jachting, což jsou sporty na Lipně hojně provozované

Na webových stránkách ZDE se jejich návštěvník o počasí dozví naprosto vše. V současnosti neexistuje jediný web ani jiný zdroj informací, ze kterého by se návštěvník dozvěděl o počasí na Lipně více.

Detailní profesionální předpověď

Na své chatě, které leží přímo na břehu lipenského jezera, má meteorologickou stanici a za pomoci různých profesionálních modelů z celého světa zpracovává se svými kolegy lokální předpovědi počasí. Jeden z mužů v týmu, jehož je součástí, je dokonce profesionální meterolog.

Pohled na Lipno z Frymburku: Skipark Frymburk zahájil provoz 25.12., místní hotel Maxant otevřel o dva dny později...

Modely pochází z různých částí světa - Německa, z Norska, z Ameriky. Na jejich základě vytváří předpovědní tabulky, které jsou k dispozici na webových stránkách: „Nikdy to samozřejmě není stoprocentní. Ale stanice je profesionální, má radiační štít, vlastní chlazení, takže měření je velice přesné,“ uvedl Fyrbach. Na celém Lipensku je pouze jeden další takový stroj. Vedle stanice na Radslavi má na Lipensku celkem pět stanic - v Horní Plané, v Černé v Pošumaví, Dolní Vltavici a Lipně nad Vltavou.

Pro nás surfaře je počasí naprosto klíčovou záležitostí

Vystudovaný programátor původem z Ledenic u Českých Budějovic a majitel firmy zabývající se účetnictvím sám říká, že se k meteorologii dostal z donucení. Je totiž vášnivým surfařem, který na Lipno jezdí již více než 30 let. „Pro nás surfaře je počasí naprosto klíčovou záležitostí. To, co jsem se dozvěděl z médií, bylo nedostačující. Často byly informace chybné. Musím si je obstarávat sám,“ uvedl.

Snímek z 18. prosince na Facebooku, který ukazuje, že ani zima jachtařům v ježdění na Lipně nebrání

Na Silvestra hlásí pěkné počasí – mírně pod nulou či kolem nuly, ráno a kolem šesté dokonce slunce, vítr mírný, déšť nehrozí.

Vždy jsou zde o čtyři stupně nižší teploty než v Budějicích

Počasí na Lipně má podle něj svá letitá specifika, která se ale za 30 let, kdy je sleduje mění. „Vždy jsou zde o čtyři stupně nižší teploty než v Budějicích. Výrazné jsou zde srážky, navíc se zde počasí často mění. Větru za posledních 10 let výrazně ubylo, stejně tak i srážek. Pravděpodobně se jedná o důsledky vlivu globálního oteplování,“ uzavírá.

Některé části Lipna už jsou zamrzlé - snímek též z 18. prosince, na němž je vidět zimní varianta, lední jachting

„Na turistickém webu ZDE máme sekci předpověď počasí, kde se návštěvník dozví, jaké může očekávat počasí v každé obci Lipenska. Ale takto propracovaný systém to určitě není. Turistický spolek Lipenska je připraven s panem Fyrbachem spolupracovat, abychom jeho meteodata dostali k co největšímu počtu návštěvníků. Určitě s jeho daty budeme chtít propojit náš web lipensko.cz,“ uzavřel Jiří Mánek předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu od Stožce po Rožmberk.

Vložil: Markéta Vančová