Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově, za nimiž je ale smutný příběh. Nyní je v Medvědím příkopu jediná medvědice

10.12.2018
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově, za nimiž je ale smutný příběh. Nyní je v Medvědím příkopu jediná medvědice

Foto: ČT / repro

Popisek: Medvědice Maruška zůstala sama, přesto alespoň jeden kamarád jí zbyl. Sice nemá srst, zato ji bezmezně miluje - medvědář Jan Černý, který jí právě dává vitamíny.

Letos se na Štědrý den uskuteční již osmadvacátý ročník tradiční akce Medvědí Vánoce. Jenže medvěda mají jen jednoho - dvacetiletou medvědici Marii Terezii, zvanou Maruška, o kterou pečuje medvědář Jan Černý. Začátek se plánuje na desátou ranní o Štědrém dnu na II. zámeckém nádvoří. Vystoupí i Kapka, která zahraje a zazpívá známé vánoční koledy.

Největší medvědí oslavy se už dvacet osm let odehrávají na zámku každý rok na Štědrý den. Na stránkách zámku Český Krumlov popisují, jak to celé vzniklo. Slavení Vánoc s medvědy bylo původně zamýšleno jako pomoc rodičům s nedočkavými dětmi, které celý den čekají, co dostanou pod stromeček. Během let se na vánoční oslavy s medvědy začali těšit malí i velcí návštěvníci zámku. Na Štědrý den se parta medvědích přátel v čele s medvědářem Janem Černým vypraví do zámeckého příkopu už o šesté hodině ranní, umístí do příkopu několik 6-7 metrů vysokých smrků, které jsou ověšeny sladkými bonbóny, perníčky, vánočním cukrovím a nejrůznějším ovocem. Všechny pamlsky musí viset na bavlnce, která se při konzumaci úplně rozpustí.

Medvědí Vánoce se konají letos již po dvacáté osmé, foto castle.ckrumlov.cz

Vstupné musí být jedlé

Po osmé hodině už přicházejí první nedočkavci. Jako vstupné na medvědí slavnosti přinášejí nejrůznější bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví a med. Všechny přinesené dárky mohou děti přinést až dolů do zámeckého příkopu a položit je pod nazdobený stromeček. Vše se děje pod dohledem medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědům nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit. Jedině na Štědrý den je medvědí příkop přístupný všem zvědavcům, zatímco medvědice trpělivě čeká ve své ubikaci.

Takovéto slavnostní menu má nyní již osiřelá medvědice jen výjimečně, protože pravidelně dostává jinou, zdravější stravu. Zkonzumuje spoustu kilogramů pečiva týdně a nezbytnou součástí jejího jídelníčku je také tvaroh, jogurty, ovoce a zelenina, glukóza a med.

Dárky nejen pro medvědici

Vánoční oslavy zpříjemňuje každoročně hudební soubor Kapka, který hraje a zpívá známé vánoční koledy. Ale nejen medvěd dostává dárky. Pro každého dětského návštěvníka je tu připravena spousta nejrůznějších dárků, bonbóny, čokoláda, kalendáře, hračky, psací potřeby, vše s medvědí tématikou, i vánoční punč pro dospělé. Když mine desátá hodina, příkop je už slavnostně vyzdoben a pod několika stromečky jsou nakupeny hromady dárků pro medvědici. Všichni návštěvníci jsou už zase venku z medvědích výběhů a sledují vypouštění medvěda z bezpečného místa na mostě. Maruška se s nadšením pustí do připravených pochoutek. Nezapomene pod stromečkem jedinou bábovku a za chvíli nezůstane po sladké hostině ani drobeček. Medvěd už svoje Vánoce oslavil a děti mohou jít domů spokojené, že samy udělaly radost zvířatům a čekat, co dostanou pod stromeček.

Medvědář Jan Černý prozradil ČT, že ženatý je teprve 43 let, zato s medvědy žije již bezmála padesát. Medvědi jsou jeho životní láska a teď se nejvíce těší na příchod nových medvědů, v nějž doufá co nejdříve. Foto ČT / repro

Medvědí oslavy se konají pravidelně a podle slov medvědáře Jana Černého mají přispět k tomu, aby si lidé medvědů vážili, protože tato krásná a ušlechtilá zvířata si zaslouží velkou pozornost, a to nejen při slavnostech, ale po celý rok. Z toho důvodu se pravidelně konají ve školách a školkách přednášky medvědáře Jana Černého o chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově.

S medvědy začali již Rožmberkové

Vraťme se do historie. Českokrumlovský zámek je na mnoha místech ozdoben honosnými erby pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže na stříbrném poli. Jako štítonoši se u těchto erbů objevují medvědi. Podle rožmberských rodových pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto zvířecím motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s rodem Orsini. Tento motiv použili ve svém heraldickém znaku, kde dvojice medvědů je zobrazena jako štítonoši. Toto údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu a posouvalo jeho kořeny až do starověkého Říma.

V Českém Krumlově mají hrad i zámek v jednom areálu, foto Facebook

První zmínky o chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově pocházejí právě z doby Viléma z Rožmberka - z druhé poloviny 16. století. Kde se tehdy na zámku medvědi chovali, není známo. V dnešním medvědím příkopu (I. nádvoří zámku Český Krumlov) to být nemohlo, protože ten vznikl až na počátku třicetileté války, tedy počátkem sedmnáctého století. První zprávy o tom, že se medvědi chovají v příkopu, pocházejí z roku 1707, kdy tam byli umístěni čtyři medvědi. Od třicátých do devadesátých let 18. století byli medvědi v zámeckém příkopu drženi nepřetržitě. V první polovině 19. století se tam nenacházelo ani jedno zvíře. Až v roce 1857 opatřil Karel ze Schwarzenberku z orlické rodové linie pro Jana Adolfa II. ze Schwarzenberku medvědí pár ze Sedmihradska. Za opatrovatele zvířat byl ustanoven Jan Jindra s titulem medvědáře, který zastával tuto funkci celých třicet let. Početní stav medvědů byl nadále udržován nákupem zvířat v zoologických zahradách, vlastními přírůstky a dary od známých šlechticů. Od roku 1887 byl příkop znovu na 20 let prázdný. V roce 1907 daroval princ Zikmund Schonburg-Waldenburg Schwarzenberkům dvě medvědice Ruschi a Ajax, přivezené z obory v Kynžvartu. První z nich žila do roku 1930, druhá do roku 1935.

Novodobá historie medvědária

V roce 1995 vznikla Studie rekonstrukce medvědária na zámku v Českém Krumlově, na jejímž základě se v letech 1995-1999 realizoval projekt rekonstrukce Medvědího příkopu zaměřený na kultivaci obou medvědích výběhů. Zejména u dětských návštěvníků zámku jsou oblíbeny Medvědí oslavy na zámku v Českém Krumlově, které se konají od roku 1995. V roce 1999 se po dokončení rekonstrukce do medvědária nastěhovaly dva medvědí páry: staronoví obyvatelé Kateřina s Vokem a jejich syn Hubert s mladou medvědicí Marií Terezií, kterou daroval českokrumlovskému zámku Innsbrucký Lesopark. Dnes je v Medvědím příkopu jen dvacetiletá medvědice Marie Terezie o kterou pečuje medvědář Jan Černý. 

Proč Maruška osiřela?

Kateřina se dožila úctyhodných 32 letech, v roce 2017 musela být ale utracena. Rok předtím zemřel ve věku 31 let její partner Vok. Medvědí pár proslul svými trojčaty - Vojtou, Kubou a Matějem, které znají děti z večerníčku Méďové (ti žijí v berounském medvědáriu, v roce 2016 Vojta zemřel, je jim osmnáct let). 

I „Maruška“ měla svého partnera, snoubence Huberta (syn Kateřiny a Voka); před několika lety se ale utopil. „Huberta jsme u nás vychovali. Marii jsme mu přivezli jako nevěstu. Když bylo medvědění, tak za ní tak dlouho běhal a takovým stylem, že spadl do vody a v bezvědomí se utopil,“ osvětlil smutný příběh medvědář Černý pro časopis Barbar.

Vložil: Markéta Vančová