Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rudolf II. a jeho město s náhledem do alchymie… Na rudolfovské Hornické muzeum přispěla EU

12.11.2018
Rudolf II. a jeho město s náhledem do alchymie… Na rudolfovské Hornické muzeum přispěla EU

Foto: Hornické muzeum Rudolfov

Popisek: Alchymistická expozice

Hornické muzeum funguje v Rudolfově už 22 let. Čtyři roky je pak v obnoveném Perkmistrovském domě. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku hornické expozice nebo renesanční tance a divadlo. Na jeho umístění do nových prostor přispěla Evropská unie.

„Projekt Rekonstrukce Perkmistrovského domu na Hornické muzeum Rudolfov byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad. Rekonstrukce celého objektu zahrnovala mimo jiné výměnu oken, dveří, podlah i střechy. Celková dotace byla vyšší než 16,4 milionu korun,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který administroval dotaci z EU.

Expozice hornictví a těžby stříbra v Rudolfovské oblasti a další

Muzeum bylo založeno roku 1996 Vratislavem Klabouchem v objektu městské knihovny. Díky vedení města Rudolfov, které v roce 2012 uspělo se svou projektovou žádostí ve 23. kole výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad, je v obnoveném Perkmistrovském domě. Dnes rozšiřuje nabídku volnočasových aktivit pro cestovní ruch na Českobudějovicku.

Perkmistrovský dům, foto Hornické muzeum Rudolfov

„Objekt je vybaven potřebným mobiliářem včetně audiovizuální techniky. Zaměření muzea je rozděleno do tří částí. Expozice hornictví a těžby stříbra v Rudolfovské oblasti včetně historie dolování na území jižních Čech, expozice Rudolf II. a jeho město s náhledem do alchymie, prubířství a mincovnictví. Třetí expozicí jsou pak Stručné dějiny a život města od napoleonských válek po dnešek. Muzeum svým zaměřením získalo jedinečnou pozici mezi muzei v rámci Českobudějovicka i celého Jihočeského kraje. Součástí muzea je také muzejní knihovna a badatelna s možností prezenčního studia odborné literatury a multifunkční sál pro putovní výstavy, přednášky nebo komorní kulturní akce například v rámci hornických slavností,“ sdělil Petr Podhola, místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. 

O unikátní památce Perkmistrovský dům

Perkmistrovský dům v Rudolfově byl postaven roku 1591 v souvislosti s povýšením Rudolfova na svobodné horní město jako sídlo královského báňského úředníka – perkmistra. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Od počátku sloužil nejen pro výkon správy královského úřadu, ale i pro bydlení úředníků. Státní báňská správa sídlila v Rudolfově do poloviny 19. století, kdy byla nakrátko přesunuta do Dobré Vody a nakonec do Českých Budějovic. Od roku 1690 se Permistrovský dům navíc stal sídlem rychty a výkon správy města v něm zůstal až do roku 2009, kdy byl rudolfovský městský úřad kvůli havarijnímu stavu domu přesunut do budovy České pošty. Perkmistrovský dům sloužil i k dalším účelům spojeným s veřejným zájmem – jako například chudobinec s chorobincem, hostinec, městská záložna i četnická stanice. Perkmistrovský dům byl rekonstruován a po slavnostním znovuotevření 13. září 2014 slouží jako Hornické muzeum, infocentrum a odborná knihovna.

Památkově cenná je renesanční výzdoba fasády domu, zejména vstupní portál s aliančním znakem Hölzlů ze Sternsteinu a Prünningů z Prünningberku a troje sluneční hodiny. Roku 1821 byla obnovena na střeše domu novorenesanční věžička s hornickými symboly zkřížených kladiv. Tradovalo se, že ve sklepení domu je zazděná chodba spojující objekt s historickým podzemím Rudolfovského rudného revíru. Při rekonstrukci domu v roce 2014 však byla tato hypotéza vyvrácena, neboť ve sklepení se sice nacházejí dva otvory v kamenném zdivu, ale severní vede do malé kaverny se zřetelnou grafitickou žilou v rostlém skalním materiálu a jižní s portálem do původní kamenné klenuté chodby stoupající nad venkovní terén. Tato chodba patrně sloužila jako vjezd do rozsáhlých sklepních prostor, kde mohla být umístěna prubířská dílna, v níž se vytěžené stříbro vážilo, měřilo a analyzovalo. Více o Hornickém muzeu Rudolfov najdete ZDE

Vložil: Markéta Vančová