Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Důchodci nemají podle VZP nárok na řádnou péči, říká hejtman Zimola

31.07.2013
Důchodci nemají podle VZP nárok na řádnou péči, říká hejtman Zimola

Autor: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje kritizuje VZP, která omezuje plnohodnotnou péči důchodců v ústavech sociální péče. Před rokem jižními Čechami hýbala vášnivá debata na téma omezování plateb VZP jihočeským nemocnicím a jejich rušení či redukce.

"Pravicové strany a zejména pak Tomáš Jirsa jako můj hlavní politický oponent mě a krajskou organizaci ČSSD obvinil z toho, že jsme toto téma nečestně vytáhli jako předvolební agitku a že šíříme poplašnou zprávu. Jak se věci vyvíjely poté, si možná řada z nás dobře pamatuje. Vývoj nám dal za pravdu a nebýt toho, že jsme se včas a dostatečně nahlas ozvali, kdovíjak by to s našimi nemocnicemi dopadlo. Situace se jakžtakž uklidnila, respektive VZP se zaměřila na jiné regiony na jiné segmenty zdravotnických služeb. T. Jirsa i oblastní ODS potichu vyčistili své blogy, aby nic nepřipomínalo jejich tehdejší blamáž, a opět čekají na vhodnou příležitost, kdy zaútočit. Tak tedy poskytnu vám ji. Respektive první krok udělala média (časopis Týden a Česká televize). Já jen doplním, jak je tomu v Jihočeském kraji," říká Jiří Zimola..

Z pondělního pořadu Reportéři vyplývá, dle slov tiskového mluvčího VZP, že "…současně vedení VZP přistupuje k partnerům jako ke skutečným partnerům. Upřednostňujeme dohodu před nějakým mocenským postupem nebo nátlakem…"  Bohužel musím konstatovat, že to není tak úplně pravda. Zajištění ošetřovatelské péče v jihočeských pobytových zařízeních sociální péče probíhá řádně, avšak zejména v našem kraji (proč asi?) probíhají ze strany VZP neustálé revize vykázané péče. Její chování má pro mnohé ústavy sociální péče až pachuť šikany. VZP žádá všechna dotčena zařízení, aby pozastavila podávání dalších žalob, ale sama žádné vstřícné kroky vedoucí k nápravě situace nečiní, kritizuje VZP hejtman Jihočeského kraje.

"Častým argumentem VZP je, že hlavní činnosti ústavů sociálních služeb není zajišťování zdravotní péče, ale sociálních služeb. Není však třeba dokazovat, že zejména u zařízení pro seniory jsou jejich klienty lidé, kteří v rámci populace tvoří největší část nemocných. A tak se ptám: „Klienti seniorských domů nemají, podle VZP, právo být nemocní, jsou jejich nemoci méně závažné, nemusejí je léčit lékaři? V čem jsou jiní, že by náklady na jejich léčbu měl být najednou o více než polovinu nižší? Mají snad rezignovat na lékařskou péči v ústavech a začít jezdit k praktickým lékařům? Copak nechápete dámy a pánové z VZP, kam celý systém opět tlačíte?,“ pokračuje v kritice Jiří Zimola.

Hejtman slibuje podporu ústavům sociální péče

Slova a činy VZP se opět rozcházejí. Vyzývám její vedení, aby svá slova o partnerech vzalo vážně. Za sebe mohu slíbit, že problémům jihočeských ústavů sociální péče s VZP budeme věnovat stejnou pozornost a budeme je podporovat stejně intenzívně, jako jsme to vloni dělali v případě našich nemocnic, vyzývá Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje.

Jihoceskenovinky.cz o tom informoval Mgr. Radek Šíma, odbor kancelář hejtmana, Krajský úřad Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace