Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový železniční koridor zruší několik malebných nádraží... Jak jsem stíral rosu na kolejích. Český poutník

27.05.2018
Nový železniční koridor zruší několik malebných nádraží... Jak jsem stíral rosu na kolejích. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Střezimířské vlaková nádraží vypadá skutečně malebně

FOTOGALERIE Dnešní výlet vás zavede do okolí železniční trati 220 z Benešova do Tábora (Českých Budějovic), konkrétně do oblasti mezi stanicemi Červený Újezd a Mezno. V minulých dnech byla zahájena rekonstrukce trati, při které budou koleje přesunuty do jiných míst a obě zmiňované zastávky se stanou minulostí.

Mimo prohlídky zastávek na nás ale čeká také chůze romantickou krajinou s dalekými výhledy, chátrající zámek, malebná vesnice a spoustu dalších zážitků a zajímavostí. Takže vzhůru na výlet!

Červený Újezd se promění v moderní stanici

Putování začínáme v Červeném Újezdu u Votic na Benešovsku. V současnosti jde o malou zastávku s opuštěnou zděnou výdejnou jízdenek a zanedbanou mini čekárnou, kterou prochází pouze jedna kolej. V budoucnu bude ale všechno jinak. A Červený Újezd se po dokončení výstavby čtvrtého železničního koridoru mezi Voticemi a Táborem stane jednou z nejdůležitějších stanic. Bude mít novou výpravní budovu, několik kolejí a moderní nástupiště. Jenže to už bude stát na jiném místě než dnes. Současná budova bude zbořena. O dalším osudu současné trati není zatím rozhodnuto. Spolek železnice Česká Sibiř má zájem zde provozovat turistické drezíny. Pokud se dohodne se Správou železniční dopravní cesty, byl by to určitě prospěšný a zajímavý počin. Držíme pěsti pro štěstí!

Smutný osud zámku

Ze zastávky míříme po vyšlapané cestě k místnímu rybníku Olšík a dále po silnici do osady Milhostice. Na jejím začátku stojí s číslem popisným 1 stejnojmenný zámek, respektive chátrající objekt, který zámek připomíná stále míň a míň. Jednoduchá obdélná patrová budova s valbovou střechou vznikla na konci 18. století. Po 2. světové válce se stala součástí zemědělského družstva a časem byly smazány veškeré historické známky sídla. Dnes je areál zámku opuštěný a čeká nejspíš na svůj definitivní zánik. Současným vlastníkem zámku, od roku 2003, je neprůhledná společnost Castello Milhostice se sídlem na Praze 1. Předmětem podnikání této firmy, která má vlastníky v Itálii a Panamě, je pronájem nemovitostí a jejich správa. Zdá se, že správa zámku se jim ale nějak vymkla kontrole...

Pojedou do Střezimíře drezíny?

Z Milhostic pokračujeme po místní silnici do Střezimíře. Fotografujeme zdejší nádraží, které, dle mého názoru, patří k nejhezčím na celé trati z Benešova do Budějovic. Také odtud ovšem během následujících dvou až tří let železniční doprava zmizí. Budova zůstane ale naštěstí zachována. Měla by případně sloužit, mimo jiné, i již zmiňované železnici pro turistické drezíny.

Další kroky nás vedou do centra obce. Míjíme nepřístupný, ale docela zachovalý zámek Střezimíř a zastavujeme před kostelem svatého Havla. Gotický kostel ze 2. poloviny 14. století byl později několikrát upravován. Hlavní oltář je barokní, postranní oltáře z let 1707 a 1709, cínová křtitelnice pochází z roku 1704. V roce 1929 byly pořízeny nové zvony – Havel (218 kg), Václav (143 kg) a Jan (90 kg), které nahradily původní, které byly zabaveny během 1. světové války.

Do cíle Černým lesem

Opouštíme Střezimíř a vstupujeme do Černého lesa, v němž se napojujeme na červenou turistickou značku a vydáváme se k cíli naší dnešní cesty, zastávce Mezno. Procházíme kolem stejnojmenného rybníku, který je sice v romantickém prostředí, ale v nepříliš dobrém stavu. Koupání v něm by bylo asi značně riskantní.

Na zastávku Mezno přicházíme deset minut před odjezdem našeho osobního vlaku, tak zbývá ještě čas na pořízení potřebné fotodokumentace. Budova zastávky bude při výstavbě 4. koridoru zbořena neboť stojí v kolejišti plánované nové trasy. Místních několik domů se tak v budoucnu ocitne v obležení protihlukových stěn. Jedny je budou oddělovat od dálnice, druhé od rychlostního železničního koridoru. Pokrok nemusí být pro všechny vždycky příjemný... Nasedáme do žluté Regionovy, která nás za patnáct minut doveze do jihočeského Tábora, kde dnes naše putování ukončíme.

Vložil: René Flášar