Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sucho? Abnormalita, která pomine. Medardova kápě platí, řekl meteorolog. Ale… Přečetli jsme

24.05.2018
Sucho? Abnormalita, která pomine. Medardova kápě platí, řekl meteorolog. Ale… Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Počasí se vrátí do normálu. Vrátí?

Letošní jarní počasí je dost nezvyklé. Po krutých a dlouhotrvajících mrazech totiž přišla velká vedra a hlavně sucho. Ze zimy rovnou do léta. Proč tomu tak je, vysvětlovali v MF Dnes meteorologové. Doufejme, že jejich prognózy a předpovědi budou přesnější, než je zvykem. A kdy bude nějaká šance na změnu? Modely jsou prý složité, atmosféra složitější, vysvětlují znalci počasí…

MF Dnes vyzpovídala několik meteorologů, kteří prozradili zajímavé informace o tom, jak se vlastně v současné době předpovídá počasí. Je to pochopitelně celá věda, používá se počítačový model. Důležité jsou přesné vstupní informace: „Modely, podle kterých se předpovědi sestavují, jsou velmi složité, ale atmosféra je složitější. Je to jako rozdíl mezi modelem porsche a skutečným autem,“ uvedl Dnes MF Michal Žák z katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Kde naprší?

„Někdy jsou procesy v atmosféře na hraně a modely s nimi prostě mají menší šanci.“ Velmi složité je také odhadnout, kde přesně spadnou srážky: „Předpovědět, kde bude pršet při lokálních srážkách a kolik toho naprší, je mnohem větší problém než odhadnout vývoj počasí při přechodu studené fronty,“ sdělil MF Dnes Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihu déšť, na severu třicítky

Letos na jaře trápí Česko velmi netypicky sucho. Na některých místech nezapršelo třeba měsíc v kuse, srážky byly jen lokální. To způsobuje velký nedostatek vody, chybí jí jako za celý jeden měsíc. Podle meteorologů má tento stav na svědomí zcela speciální postavení tlakových níží a výší, právě kvůli tomu trápí jižní státy déšť a na severu se teploty šplhají ke třicítce: „Obvykle se tlaková níže usídlí na severu – v oblasti mezi Islandem a Skandinávií. Zato na jihu nad Středozemním mořem se mohou těšit z jasné oblohy a příjemných teplot, které jim přináší tlaková výše. Pokud se vymění, není to časté a obvykle to v této roční době nevydrží dlouho,“ uvádí MF Dnes. Meteorolog Petr Dvořák pro MF Dnes dodává: „Proto teď například v Chorvatsku nebo v Itálii není nouze o srážky a odpovídají tomu také teploty, které se přes den pohybují jen nad deseti stupni Celsia. Zato v Petrohradu nebo v Helsinkách bylo včera (rozhovor vyšel ve čtvrtek 17. května a pořízen byl ještě dříve – pozn.red.) slunečno, teploty šplhaly ke třicítce.“

Pořádně pršet prostě nemůže

Tlaková níže, která se v současné chvíli nachází nad Jadranem, způsobuje velké problémy. Právě kvůli její poloze se k nám nedostane vlhký vzduch z Atlantiku a je sucho a stav podzemní vody jako na konci srpna. Do oblasti Česka se totiž dostává hlavně suchý vzduch z asijských stepí, ze kterého nějaké pořádné srážky nemají šanci vzniknout: „I když se nad ohřívajícím se povrchem tvoří oblačnost, v suchém vzduchu se kapičky vody rozpouštějí a oblačnost se rychle rozpadá,“ uvedl v MF Dnes meteorolog Petr Dvořák.

Kdy bude pršet?

Co bude dál, se pochopitelně neví. Klidně se prý může stát, že bude sucho po celé léto, což by mělo katastrofální důsledek nejen pro zemědělce, ale vlastně pro všechny. Meteorolog Petr Dvořák to ale tak černě nevidí: „Můj názor je, že teplé počasí vyústí v nějaké ty medardovské srážky,“ prohlásil v MF Dnes. Pranostika totiž předpovídá, že 8. června na Medarda začne pršet a po několik dní srážky neustanou. Tato pranostika má ale reálný základ: „Vzduch nad pevninou se postupně ohřívá a oteplování způsobuje v této době pokles tlaku. Následně se utvoří tlaková níže na severu a od západu přinese do střední Evropy vlhký vzduch,“ vysvětluje Dvořák s tím, že pranostika o Medardově kápi platí.

To potvrdila na Novinkách i meteoroložka Dagmar Honsová: „V převládajícím proudění okolo této tlakové níže přináší nad Evropu chladný vzduch ze severního Atlantiku a v něm postupující frontální systémy.” To samé platí i pro pověstné Ledové muže: „Například na Ledové muže se tlaková výše nad Azorami posouvá více k severu, a do Evropy střední tím může proniknout chladnější vzduch od severu nebo severovýchodu. Stejně tak předvánoční oblevu způsobuje teplé jihozápadní nebo západní proudění,“ uvedla na Novinkách Dagmar Honsová. 

+

Naši předci byli velmi chytří. Pranostiky, které odkoukali z přírody, potvrdili i meteorologové. Ledoví muži nebo svatý Medard tedy mají svoje opodstatnění. A také už víme, proč je toto jaro tak podivné a proč jsme skočili z ledna rovnýma nohama do července.

-

Kdy tohle podivné počasí skončí, pořádně zaprší a koryta řek budou zase plná? To už nám bohužel nikdo neřekne. Každý, kdo má zahrádku, vám potvrdí, že zahrada žízní, zásoby dešťové vody docházejí, nebo už dávno došly. Dokonce se už našly i obce, které zakázaly napouštění bazénů, nebo zalévání zahrad pitnou vodou. A to prosím pěkně na přelomu dubna a května, kdy jsme snad nikdy se suchem problém neměli.

Vložil: Michaela Špačková