Stavebnímu dělníkovi se zastavilo srdce, záchranáři ho oživili
19.07.2013
Foto: Archív
Popisek: Vrtulník Zdravotnické záchranné služby - ilustrační foto
KRIMI Členům Horské služby, Zdravotnické i Letecké záchranné služby a Policie ČR se včera podařilo během perfektní a rychlé spolupráce zachránit život jedenapadesátiletému stavebnímu dělníkovi.
U stavebního dělníka došlo včera po poledni k zástavě srdce a bezvědomí. Jeho kolegové ihned vše oznámili na linku 155 a sami zahájili laickou resuscitaci. Jihoceskenovinky.cz o tom informoval Radek Zeman, tiskový servis HSČR.
„My jsme od ZZS dostali hlášení krátce po půl jedné a vzhledem k tomu, že šlo o Železnou Rudu, byl jsem na místě již po dvou minutách. Zároveň se mnou dorazil i sanitní vůz železnorudské záchranky. Muž ležel ve třetím patře bytového domu, který právě prochází rekonstrukcí,“ řekl k okolnostem rychlého výjezdu Petr Pospíšil ml., zasahující člen Horské služby Šumava.
Jakmile se záchranáři dostali k pacientovi, museli jej přesunout do větší místnosti, aby k němu mohli se zdravotnickým vybavením. Vzápětí dorazila i další hlídka HS, která se též zapojila do záchrany dělníka. „Řidič sanitky začal s masáží srdce, my jsme mu zatím dali kyslík a sestra pacientovi nasadila elektrody defibrilátoru. Celkem jsme se muže snažili oživit několik desítek minut a během té doby dostal šest výbojů,“ doplnil Petr Pospíšil ml.
Dělník byl již za plného vědomí vrtulníkem přepraven do FN Plzeň
Po přibližně třiceti minutách se podařilo muži obnovit srdeční činnost a začal dýchat. Mezi tím na bezpečném místě na Špičáku přistál vrtulník LZS z Plzně. Jeho posádku i s lékařkou ihned k pacientovi dopravili členové HS a Policie ČR. V době, kdy si lékařka pacienta převzala, byl již při vědomí a komunikoval se záchranným týmem. Poté jej v sanitce záchranáři odvezli k vrtulníku a ten jej transportoval na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Plzni.
„Dnešní záchranná akce byla velice rychlá, vysoce profesionální a dokonale efektivní. V otázce záchrany života šlo o perfektní spolupráci všech složek Integrovaného záchranného systému. Opět se ukázalo, že souhra více týmů během jednoho případu je výhodou,“ uvedl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL