Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vltava je ráj vodáků, rok co rok trhá rekordy, čtvrt milionu lidí za sezónu ´16 a ´17. Jenže letos hrozí pád skály v Krumlově…

26.04.2018
Vltava je ráj vodáků, rok co rok trhá rekordy, čtvrt milionu lidí za sezónu ´16 a ´17. Jenže letos hrozí pád skály v Krumlově…

Foto: Spolek Lipensko

Popisek: Vodácká sezóna začala

Jaká bude letos vodácká sezóna? Opět rekordní? Podle provozovatelů služeb na Vltavě sjelo naši nejfrekventovanější řeku v posledních dvou letech až 250 000 lidí. Přibývá cizinců a jednodenních turistů.

Stále větší zájem o splutí horního toku Vltavy evidují letos majitelé firmy Ingetour, která je největším poskytovatelem služeb v oblasti vodní turistiky na horním toku naší nejfrekventovanější řeky. V posledních dvou letech byl zájem dokonce největší v novodobé historii. Přibývá cizinců a jednodenních vodáků. Podle odhadů společnosti Ingetour splouvalo Vltavu mezi Vyšším Brodem a Českými Budějovicemi v letě 2016 i 2017 vždy až 250 000 lidí, přičemž v průměru stráví na vodě 2 až 3 dny.

Je jich čím dál víc

„Trend je jednoznačně vzrůstající. Přesné každoroční statistiky všech lodí a vodáků na Vltavě, pokud vím, neexistují. Čísla můžeme jen dohadovat, ale že je více lodí i lidí než v předchozích letech, bylo znát už ze zběžného pohledu na řeku,“ uvádí Pavel Mačuda, který pracuje pro společnost Ingetour a s půjčováním lodí na Vltavě má zkušenosti již od počátku 90. let.

Ve Vyšším Brodě, Rožmberku, Nahořanech a v Českém Krumlově také provozuje vodácké kempy, ubytovny a vodácká občerstvení. Právě od 90. let byl patrný trend výrazného nárůstu počtu vodáků související s rozvojem služeb na Vltavě. Na přelomu tisíciletí byl zájem spíše konstantní, nebo dokonce vlivem povodní v roce 1997 a 2002 poklesl. V posledních několika letech však lze opět pozorovat vzrůstající chuť o trávení dovolené na řece.

Globální oteplování?

Tomuto stavu nahrálo například i to, že se v obou předchozích letech jednalo o velmi teplá a suchá léta, kdy většina vodáckých řek měla vody málo nebo nebyly v některých obdobích splavné vůbec. Také se dá dohadovat, že Češi více preferují tuzemskou dovolenou, protože se již částečně nasytili exotických destinací, anebo se obávají jezdit do zahraničí kvůli napjaté či nepřehledné mezinárodní situaci. 

Vodáctví začíná být pro každého

Jedním z důvodů je určitě i to, že tzv. „nevodácká“ veřejnost objevila, jak je splutí řeky dnes jednoduché. Dříve na vodu vyráželi spíše jen skalní vodáci, kteří vozili své laminátové lodě. Pořízení takové lodě bylo drahé, přeprava z domova na řeku komplikovaná a oprava poničené lodě náročná. Dnes však na každé řece působí několik půjčoven a vodák tak nemusí řešit ani nákup, ani přepravu, ani opravy lodí. Tyto starosti zůstávají půjčovnám. I proto tento způsob rekreace vyhledává stále více lidí, a to i takových, kteří nemají s vodáctvím vůbec žádné zkušenosti. „Jsme v době takřka ´nerozbitnýchʻ plastových lodí a ´nepřevrhnutelnýchʻ nafukovacích člunů, takže spousta dnešních vodáků v podstatě nemá ani páru o tom, jak se pádluje. Řeku si dnes opravdu může splout úplně každý,“ říká Mačuda.

Nejpočetnějšími národnostmi na Vltavě jsou Češi a Slováci, ale narůstají i počty cizinců. Nejvíce jsou to samozřejmě sousední Rakušani a Němci, naučily se sem například jezdit rakouské a německé školy na sportovní pobyty či školní výlety. Kromě turistů ze sousedních zemí pak na výlet na lodi vyráží často Holanďané a Belgičané ubytovaní na Lipensku, nebo také Maďaři či Rusové.

Hustone, máme problém

Ale vodákům i půjčovnám lodí udělala částečně čáru přes rozpočet samotná příroda. Barevná skála u Českého Krumlova hrozí masivním sesuvem až 1000 tunového kusu skály. Hrozí, že zákaz proplouvání pod skálou by mohl platit po celou sezónu. Podle ředitele závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy Zdeňka Zídka je ovšem varianta s uzavřením celé vodní cesty nesmysl. Došlo prý k předčasnému vypuštění informací, kdy se jen diskutovalo o tom, jak problém řešit. A jako jeden návrh padlo i uzavření celé vodní cesty.

Označená část skály se postupně odlamuje a hrozí nebezpečím sesuvu. Repro z Českokrumlovského deníku

Z druhé strany skály je cesta pro turisty a cyklisty. Tam společnost Lesy ČR, která má úsek na starosti, umístila varovnou ceduli se zákazem vstupu a vysvětlením. Cyklisté a turisté varování ovšem často ignorují. Lesy ČR tam tedy na místo dnes umístily dvoumetrový plot, který nepůjde obejít.

Do konce května to u Krumlova nejspíš vybuchne

Zpočátku byla ve hře varianta postupného odlamování skály. Po konzultaci se soudním znalcem a geology se ovšem přikročilo k razantnějšímu kroku. Dojde k odstřelu. Do konce měsíce se okolí uzavře. Pokud dojde k rychlému vyřízení všech povolení, mělo by k odstřelu skály dojít do konce května. Pak bude následovat postupné dočišťování masivu od uvolněných bloků skály. Výhledově to vypadá, že do konce července by měla být cesta kompletně uvolněna. Do odstřelu tak bude výrazně omezena. Ne-li rovnou uzavřena. O odstřelu informoval Český horolezecký svaz, který vede Barvnou skálu jako jednu z lezeckých cest, která byla zprovozněna v sedmdesátých letech. Teď je, samozřejmě, zcela uzavřena.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb