Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elektrokola již mají. Ve vozovém parku kraje, který chce být ´chytrý´, se v létě objeví první elektromobily

20.03.2018
Elektrokola již mají. Ve vozovém parku kraje, který chce být ´chytrý´, se v létě objeví první elektromobily

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Elektrokola jsou k dispozici turistům v Nových Hradech už od roku 2015

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) otestovala osobní vůz na elektrický pohon vypůjčený společností E.ON… Do vozového parku Jihočeského kraje budou už v průběhu léta zařazeny dva historicky vůbec první automobily s alternativním pohonem. Jedná se o výsledek pilotního projektu, jehož cílem je postupně nahrazovat vysloužilá vozidla na tradiční paliva za ekologičtější elektromobily a hybridy.

Rozvoj a podpora čisté elektromobilní dopravy v oblasti jižních Čech, včetně budování dobíjecích stanic a sladění s tím souvisejících technologií s obdobnými zařízeními v Bavorsku a Horních Rakousích, je podle prvního náměstka hejtmanky Josefa Knota jednou z klíčových aktivit loni zahájeného komplexního projektu kraje „Smart (chytrý) Region Jižní Čechy“. Ten je současně plně v souladu s celou řadou národních, nadnárodních a mezinárodních programů v čele se strategií Evropa 2020. Projekt také navazuje na již realizované projekty E-Wald či e-Šumava. „Náš kraj je všeobecně znám, jako velmi atraktivní turistická oblast. Naším cílem je z něj udělat i region chytrý," zdůraznil Knot.

V neposlední řadě také výrazně ušetříme na provozu

Realizací pilotní fáze projektu byla pověřena Jihočeská centrála cestovní ruchu (JCCR), která získala na nákup dvou osobních automobilů s alternativním pohonem dotaci ve výši 420 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí ČR.

„Využíváním vozidel s alternativním pohonem alespoň částečně přispějeme ke snížení emisí z dopravy a snížení hlukové zátěže. Nákupem ekologických automobilů chceme přispět k propagaci e-mobility v oblasti turismu a svým dílem tak podpořit rozvoj tohoto druhu ekologicky čisté dopravy. V neposlední řadě také výrazně ušetříme na provozu svých vozidel,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Budou i další projekty týkající se rozvoje elektromobility

Po vyhodnocení poslouží pilotní projekt kraji a dalším jím zřizovaným organizacím jako vodítko při výběru nejvhodnějšího řešení obnovy služebního vozového parku. Dotace Fondu životního prostředí pokryje zhruba pětinu celkových nákladů spojených s nákupem elektromobilu a hybridního vozidla. Doprava a cestovní ruch jsou spojenými nádobami, a právě v této oblasti lze v brzké době očekávat i další projekty týkající se rozvoje elektromobility.

Při hledání správných parametrů pro zadání výběrového řízení na dodavatele nejvhodnějších typů elektromobilů a hybridů využila JCCR možnosti spolupráce s energetickou společností E.ON Česká republika, která zapůjčila bezplatně Jihočeskému kraji jeden ze svých elektromobilů na měsíční testování. „Takto získaná zkušenost nám samozřejmě významně usnadní výběr nejlepší nabídky,“ poznamenal Polášek.

Pro nás není otázkou zda, ale kdy

Společnost E.ON dlouhodobě patří v oblasti chystaného přechodu z konvenčních aut na elektromobily mezi evropské lídry. „Pro nás není otázkou zda, ale kdy, se elektromobilita masově rozšíří. Naše investice do e-mobility do roku 2020 se pohybují v řádu desítek milionů korun. Chceme se soustředit na vybudování komplexní sítě nabíjecích stanic, která bude součástí sítě evropské, a plánujeme k tomu využít dotační programy z EU i ty tuzemské. Snažíme se osobní zkušenost s jízdou v elektromobilu nabídnout co nejvíce lidem, takže aktivity Jihočeského kraje v oblasti e-mobility rozhodně vítáme,“ řekl Miloslav Fialka, manažer E.ON zodpovědný za elektromobilitu.

JCCR již má s elektromobilitou zkušenosti. Ve spolupráci s Nadací ČEZ úspěšně realizuje nákupy elektrokol pro seniory i ostatní návštěvníky regionu v rámci projektu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)" zahájeného v roce 2015. Jeho cílem je zpřístupnění cykloturistiky starším či méně pohyblivým výletníkům.

Půjčovna v Nových Hradech

Na jihu Čech dnes mají elektrokola k dispozici půjčovny v Nových Hradech, Suchdole nad Lužnicí, Nové Bystřici, Borovanech, Jindřichově Hradci, Kaplici, Trhových Svinech, Červené Lhotě, v Informačním centru Jaderné elektrárny Temelín na zámečku Vysoký Hrádek a v Sedlčanech, čímž vznikl základ budoucího propojení sítě půjčoven elektrokol až do Středočeského kraje.

Zdroj: TK

Vložil: Anička Vančová