Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jižní Čechy bodují. Velikonoce budou již za 15 dní; nádherné památky i velikonoční program pro celou rodinu najdete...

21.03.2018
Jižní Čechy bodují. Velikonoce budou již za 15 dní; nádherné památky i velikonoční program pro celou rodinu najdete...

Foto: 2media

Popisek: Českokrumlovské kláštery

FOTOGALERIE Velikonoční tip pro celou rodinu: Tradice, dobrodružství, tvoření, dernisáž pohádkové výstavy a mnoho dalšího v Klášterech Český Krumlov… Program začne na Velký pátek a je koncipován tak, aby se bavila celá rodina. Další atraktivní možnost, kam vyrazit na Velikonoce, slibuje i Hluboká. A co takhle výlet na hrad Kašperk? I tam je bohatý velikonoční program… Jižní Čechy se zkrátka vytáhly.

V českokrumlovských klášterech na Velký pátek 30. 3. od 10 hodin vypukne Dobrodružné hledání pokladů, které by si neměly nechat ujít především šikovné a zvídavé děti, prahnoucí po odhalování tajemství a záhad. Neopakovatelnou atmosféru klášterní architektury za svitu svíček si můžete vychutnat během Noční komentované prohlídky bývalého kláštera minoritů. Začátky prohlídek jsou v 18, 20 a 22 hod. Mezi 18 až 24 hodinou si v klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie nenechte ujít obnovení unikátní krumlovské tradice – Noční bdění u zinscenovaného hrobu Ježíše Krista s čestnou stráží schwarzenberské granátnické gardy.

Symbolické loučení s andělem Petronelem a čertem Uriášem

Na Bílou sobotu 31. 3. se od 10 do 18 hod. otevře dobový trh a řemeslné dílny u Klášterního dvora.  Přijďte nahlédnout pod ruce hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky, sklářky, mýdlařky či tiskařky pohlednic a odneste si tradiční řemeslný výrobek. Seminární místnost od 10 do 16 hod. zaplní Velikonoční tvoření pro děti každého věku. Symbolické loučení s andělem Petronelem a čertem Uriášem – dernisáž  mimořádně úspěšné filmové výstavy Anděl Páně 2 začne v 17 hodin ve Velkém sále.

Na Boží hod velikonoční 1. 4. Klášterní dvůr od 14 hod. zaplní Velikonoční slavnost s jitřenkou, pletením pomlázek, barvením vajíček a velikonočními hody za doprovodu folklórní hudby a tance. A na závěr ještě jedno velikonoční překvapení! Na Boží hod velikonoční a o Velikonočním pondělí (1.– 2. 4.) bude ještě naposledy otevřena pro veřejnost výstava Anděl Páně 2.

I stálé expozice stojí za vidění

V Českém Krumlově se pro návštěvníky prvně v historii otevřel rozsáhlý soubor klášterních budov. Unikátní trojklášteří se rozprostírá v ploše severního meandru řeky Vltavy. Komplex klášterů zaujímá hned druhé místo co do rozlohy po krumlovském zámku. První zmínka o klášterech pochází z roku 1350, kdy paní Kateřina založila se svými syny Joštem, Oldřichem a Janem dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka. Českokrumlovské kláštery svým otevřením nabízejí široké veřejnosti, zvláště pak dětem, mládeži a rodinám s dětmi klášterní život, kulturu, historii a umění daného období a vytváří zajímavý prostor pro poznání a zážitky. V klášterech jsou k vidění stálé expozice o středověkém klášteře, životě v něm a umění. Mezi stálé expozice se řadí též interaktivní expozice, expozice o životě klarisek a expozice pivovarnictví. Součástí areálu jsou též řemeslné dílny, v nichž si zájemci mohou vyrobit vlastní výrobek z kovářské, knihtiskařské či např. sklářské dílny. Neméně zajímavé expozice pak najdou návštěvníci v historických krovech klášterů. K zajímavostem též patří venkovní miniexpozice orloje, lisu či jeřábu. V areálu klášterů se budou konat zajímavé výstavy, divadelní představení a koncerty. Kláštery též nabízejí prostor pro celoroční vzdělávací a volnočasové programy, např. semináře či workshopy s rozličnou nabídkou témat.

Další informace a rezervace míst na akcích v Návštěvnickém centru Klášterů Český Krumlov a na www.klasteryck.cz.

Velikonoce na Hluboké znovu se sportem a obřími kraslicemi

Čtvrtý ročník projektu Velikonoce na Hluboké letos rozšíří svůj program. Kromě stezky za unikátními obřími kraslicemi se v průběhu pátku 30. března a neděle 1. dubna uskuteční několik závodů pro sportovce specialisty, děti, nebo rodiny s kočárky.

Velikonoce na Hluboké

Vše začne pátečním otevřením Velikonoční stezky za obřími kraslicemi. Na veřejně přístupných místech pořadatelé vystaví 27 více než metr vysokých betonových vajec, které budou umělecky pomalovány různými motivy. „Naše kraslice se snažíme umisťovat tam, kde by je nikdo nečekal. Chceme tím zavést návštěvníky na zajímavá místa Hluboké nad Vltavou, která nejsou turistům až tak známá.“ Popisuje záměr projektu Valerie Chromá z pořádajícího spolku Hope 4 You. „Tentokrát navíc ve spolupráci s horskou chatou na Kleti odstěhujeme jednu kraslici na vrcholek této známé hory. Kdo bude chtít posbírat všechny vejce, bude se muset vypravit také tam,“ prozrazuje v předstihu Valerie Chromá. Šanci na návštěvu všech stanovišť budou lidé mít až do 15. Května.

Rodinná hra s mapou

Dalším bodem programu na Velký pátek je rodinná hra s mapou. Na vybraných kraslicích bude nutné objevit skryté symboly a získat tak tajné heslo, systém hry už mnozí znají z minulých let. Hra odstartuje v pátek ve 13:30. O hodinu později se pak slavnostně otevře nová křížová cesta okolo hlubockého kostela sv. Jana Nepomuckého. „Pevně věřím, že projekt bude povzbuzením a příležitostí k usebrání a ztišení pro místní obyvatele i návštěvníky našeho městečka,“ vzkazuje hlubocký farář Tomas Van Zavrel. Páteční program ještě doplní hudební vstupy a velikonoční trh.

Neděle 1. dubna bude patřit zejména sportu. V 11 hodin odstartuje z hlubockého náměstí krosový běh na 10 a 5 Km. „Trať běhu vede zámeckými zahradami a parkem. Delší trasa pak vyvede běžce i o něco dále než je plot ohraničující malebný zámecký park.“ Popisuje spolupořadatel akce Jan Vlasák z hlubockého informačního centra. „Od 13:30 je na řadě další novinka, tou je canicrossový závod pro běžce se psy. Také tento závod vede převážně v zámeckém parku a už dnes víme, že o něho bude docela velký zájem, míst na startu však bude dostatek.“ Doplňuje Vlasák a apeluje na všechny sportovce, aby se do závodů přihlásili včas a měli tak možnost dostat pamětní tričko závodu.

Město je hrdý partner, říká starosta

„Město Hluboká nad Vltavou je pyšné na to, že v něm žijí lidé, kteří ve svém volném čase vymýšlejí nápady, jak zlepšit život našim spoluobčanům, či jak zpříjemnit pobyt návštěvníkům našeho města. I proto jsme od počátku hrdým generálním partnerem akce Velikonoce na Hluboké." Pochvaluje si starosta města Ing. Tomáš Jirsa.

Celý projekt Velikonoc na Hluboké je realizován jako součást charitativního Řetězu naděje, ten se už od prosince 2017 snaží získat prostředky na duševní rehabilitaci rodiny z Hluboké nad Vltavou, kterou zasáhla těžká rána osudu, při které přišly tři děti o matku a otec o milovanou ženu. Výtěžek ze všech závodů a doprovodných akcí pomůže právě této rodině. Více je možné se dozvědět na webu www.velikonocenahluboke.cz.

Výlet do Kašperských Hor a na hrad Kašperk

Letošní Velikonoce připadají na přelom března a dubna, prodloužený sváteční víkend tak láká k jarním výletům. Za svěží přírodou, zábavou i poučením se můžete vydat na Šumavu – do malebného městečka Kašperské Hory a na sousední Kašperk, strážní hrad Karla IV.

Kašperské hory a hrad Kašperk

Oslavy Velikonoc v Kašperských Horách vypuknou již 29. března, kdy se koná One man show Ondřeje Rumla -  NAHUBU. V pátek 30. března odpoledne tematickými tvořivými dílnami pro děti i dospělé ve vestibulu tamního kina. Zvídaví návštěvníci, kteří by se rádi dozvěděli něco více o šumavských velikonočních zvycích a tradicích, jsou v sobotu 31. března od 10.30 zváni na speciální komentované prohlídky města. Na Bílou sobotu se vyplatí také vyrazit do kina na film Alenka v zemi zázraků, který uvede režisér Otakáro Maria Schmidt a zpestří tak oslavy velikonočních svátků.

Řemeslné trhy i hradní divadelní spolek

Velikonoční Kašperské Hory vyvrcholí v neděli 1. dubna řemeslnými trhy, které od 10 hod. zaplní prostranství kolem kostela sv. Markéty. Po poledni se na náměstí rozjede kulturní program s dvěma představeními Velikonoční nakládačka (v 11.30 a 16.00) v podání loutkového kočovného divadla Kvelb, Milan Benedikt Karpíšek se souborem Benedictus zazpívají písně středověké a velikonoční, ve 14 hodin je na pódiu vystřídá kapela Kamelot Revival a v podvečer oblíbená sušická hudební skupina Paddy's Bangers s vydatnou dávkou irské hudby. Chybět nebude tradiční soutěž o nejlepší velikonoční nádivku a další stylové atrakce.

Rušno bude během velikonočního víkendu také na hradě Kašperk, nepřehlédnutelné dominantě krajiny kolem Kašperských Hor. Od pátku 30. března do pondělí 2. dubna jsou připraveny prohlídky, během nichž se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavého o životě ve středověku a způsobech poznávání naší minulosti, jako je archeologie, písemné prameny, historické vyobrazení apod. K vidění budou autentické předměty, např. kuchyňská keramika, krabicový zámek či klepadlo a také nástěnná malba zachycující jeden den na Kašperku, která se dokonce rozpohybuje. V sobotu 31.3 a v neděli 1.4. vždy od 12.15, 14.15 hod. navíc hradní ´divadelní´ spolek Pachmajr v podsklepeném prostoru purkrabství uvede středověkou divadelní hru Hra veselé Magdalény.

A co šerm, psaní na středověkém skriptoriu, středověké tance, střelba z luku?

O víkendu na děti čeká také dobrodružná interaktivní výprava do hradu s Karlem Ešnerem a jeho družinou a to vždy v 11.45 a 14.45, kde se budou učit šermu, psaní na středověkém skriptoriu, tančit středověké tance, střílet z luku a další aktivity. (Objednávky prohlídek/výpravy na tel. č.: 376 582 324 nebo .). V rámci cyklu pořadů na téma historie všemi smysly vystoupí v sobotu 31. 3. a v neděli 1. 4.  na hradním nádvoří skupina Equites Gabreta. Předvedou nejen kovářské práce, které si budou moci zájemci sami vyzkoušet, ale na svých koních předvedou i péči o koně, především o koňská kopyta.

V průběhu velikonočního víkendu jsou pro návštěvníky připraveny velikonoční speciality, jako je např. velikonoční zelené pivo ze strakonického pivovaru, kašperské placky se špenátem, nebo velikonoční pečivo od vyhlášené sušické pekárny Rendl.  Další informace o dění v Kašperských Horách a okolí poskytne Městské kulturní a informační středisko – Turistické informační centrum: tel.: 605 314 641, .

Zdroj: 2media 

Vložil: Štěpán Cháb