Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karel Šíp se dočkal pocty od jednoho z nejlepších muzikantů na světě. Ten ho pozve do svého pořadu

05.03.2018
Karel Šíp se dočkal pocty od jednoho z nejlepších muzikantů na světě. Ten ho pozve do svého pořadu

Foto: Facebook

Popisek: Rudy Linka

Kdykoliv se v médiích objeví slavný český jazzový kytarista Rudy Linka, patřící do absolutní světové špičky, je o skvělou zábavu postaráno. Kromě toho, že je úspěšným muzikantem, má totiž také mimořádný vypravěčský talent. Proto u nás moderuje dva velmi zajímavé pořady a je i vítanou hvězdou různých talk show.

Minulý týden  byl věčně dobře naložený Rudy Linka  jedním z hostů populární Všechnoparty Karla Šípa.  Hned v úvodu  si postesknul, že jeho vlastní pořad „Linka“, který vysílá stanice  ČT  art, není až tak úplně velká věc. Vydedukoval to z faktu, že  natáčení Všechnoparty realizují dva velké přenosové vozy a dva menší, zatímco  on má na svého Linku od České televize pouze  jedinou Fabii. 

Holubí dům a Čapí hnízdo

Rudy se zároveň přiznal, že přišel  do Všechnopárty  ze dvou důvodu.   Jednak, aby se od moderátora něco naučil, a  byl  by  též moc rád,  kdyby se stal Šíp hostem jeho  programu. Když  mu moderátor skromně namítl, že přece do svého pořadu zve jenom muzikanty, Linka mu oponoval: „Já jsem se kouknul na Youtube. A Karle, já jsem vás viděl hrát na basovou kytaru, já jsem vás viděl hrát na akustickou kytaru se šesti strunama a já vím, že máte dvanáctistrunnou kytaru. Což znamená, že člověk, který hraje na  dvanáctistrunnou kytaru, je víc než obyčejný táborový hráč.“ Poté Šípovi nabídl, že by společně mohli zahrát jeho největší hit Holubí dům. Zdůvodnil to i tím, že se u nás nyní hodně mluví o Čapím hnízdě.  Šíp v návaznosti na to vtipkoval, že na tuhle písničku nedostal ani korunu. 

Jazz na Šumavě

Je velká škoda, že se Rudyho pořad Linka, právě kvůli tomu že je uváděn na uměleckém kanále ČT art, nedočkal většího zájmu diváků. Těm, kteří ho často náhodně objeví,  nabízí nejen jeho setkání  s některým z vynikajících jazzmanů, jakými byli například Miroslav Vitouš, Pat Metheny nebo John Scofield, ale také záběry na nádhernou šumavskou přírodu. Pořad se totiž natáčí v multifunkčním objektu, který Rudy Linka  vybudoval v jižních Čechách. Zchátralé   stavení postupně   přetvořil v originální venovský dům, který je pravým protikladem jeho bydlení v New Yorku.  Rudi tak mohl spojit své  vášně najednou. Kromě toho, že miluje vše staré, má rád i moderní věci. V  interiérech jeho venkovského domu se nebývale vkusně spojují tradiční prvky, jakými jsou cihlové zdi,  dřevěné trámy či vintage nábytek, s moderními dekoracemi, ať už jde o hudební nástroje nebo plakáty s  jazzovou tématikou, a především obrovskou sbírkou desek.

 

Přesně jako Linka...

Umělcovo sídlo  mohou obdivovat diváci Linky na ČT art. Rudy svůj pořad  popisuje následovně? „Celý námět a scénář pořadu je úplně prostý – muzikant přijede navštívit muzikanta. To není nic nového a bylo to v České televizi dobře uděláno mnohokrát,“ říká a pokračuje: „O co se ale já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější, než komunikace slovní. Přesně jako linka.“  Ale i přesto, že tento atraktivní formát nemá vysokou sledovanost, diváci jsou z něj nadšení a považují jej za mimořádně zdařilý a přeji si, aby jeho natáčení pokračovalo.

 

Bohemia Jazz Fest

Sám Rudy Linka ale dělá pro propagaci jazzu v  naší zemi mnohem více. V různých rozhovorech zdůrazňuje, že je to v podstatě lidová hudba a snaží se ji zprostředkovat co nejširšímu publiku. Proto mimo jiné organizuje mezinárodní festival, nazvaný Bohemia Jazz Fest, který se již třináct let koná na těch nejkrásnějších náměstích různých měst v České republice, například  v Praze, Liberci, Plzní nebo Táboře  a vstup  na něj je zdarma. A to přesto, že na něm společně s Rudy Linkou hrají ti nejlepší jazzmani světa.

Vložil: Adéla Hofmanová