Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královny krásy sázely stromky Na Ztraceném

26.06.2013
Královny krásy sázely stromky Na Ztraceném

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Les, ilustrační foto

Správa NP a CHKO Šumava vysází během letoška 250 tisíc stromků – pouze jedlí a listnáčů, zaručující větší stabilitu lesa. Zelenou Šumavu bez kůrovce podpořila uplynulou sobotu i světová Miss Earth 2012 Tereza Fajksová a české Miss Earth 2013 Monika Leová.

Lesníci kvůli větší stabilitě lesa záměrně vynechávají smrk. „Přeměna druhové skladby šumavského lesa směrem k vyššímu zastoupení jedlí a listnáčů vede k jeho vyšší odolnosti. Šumavské lesy člověk v minulosti změnil na smrčiny, ačkoliv byl původně smíšený. Lesy, kde vedle sebe rostou buky, jedle smrky, jsou méně náchylné k atakům větru i kůrovců," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Obnova lesů po útoku kůrovce

Počet sazenic, které se budou sázet v šumavských lesích bude menší než předchozím roce. „Efektivními zásahy v předchozích třech letech se na Šumavě podařilo kůrovcovou kalamitu zastavit. Možnosti vzniku dalších holin se tak minimalizovaly. Z toho důvodu není potřeba zalesňovat v takovém rozsahu. Navíc dáváme větší prostor přírodě," doplňuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Podpořit snahu šumavských lesníků přijeli v sobotu při veřejném sázení dvě české krásky – Tereza Fajksová světová Miss Earth z roku 2012 a Monika Leová česká Miss Earth 2013. Sázelo se v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Na místech, kde živé stromy v předchozích letech usmrtil kůrovec.

Mezinárodní soutěž krásy Miss Earth. je tematicky zaměřená na ochranu životního prostředí. Vítězka klání se proto také na rok stává velvyslankyní celosvětové ekologické kampaně na ochranu životního prostředí.

Krásky sází stromy po celém světě

„Šumava je jeden z českých národních pokladů a já se budu snažit ne jen jako, Miss Earth, ale také jako Tereza Fajksová pomoci jak jen to půjde. Každým zasazeným stromem pomáháme celému zdejšímu ekosystému. Stromy by měly být zdravé. Nejen ve městě, ale také na Šumavě," uvádí Tereza Fajksová.

Tereza Fajksová má se sázením už zkušenosti. Sází je po celém světě - v Africe i v Asii.  Z toho jak některé lesy na Modravsku vypadají, byla překvapená. Stejně tak i její kolegyně Monika Leová.

„Působí to tady na mě dost smutně. O kůrovci i problémech, které Šumava má jsem si toho dost přečetla. Ale fakt jsem nečekala, že budou šumavské lesy zničené až v takové míře,“ uvedla Monika Leová. Na Šumavu se chce letos určitě vrátit. „Musím přece zkontrolovat, jak stromky, které jsem vysázela, porostou,“ uzavírá.

Sázení pro veřejnost se na Šumavě koná již třetím rokem v řadě.  Vždy dvakrát v roce. Před začátkem léta a na podzim. Na místech, kde kůrovec usmrtil největší množství smrků – většinou tedy na Srňsku a Modravsku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace