Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava v budově bývalé synagogy ve Vodňanech navrací obětem tváře. Připomíná výročí transportu většiny židovských obyvatel do Terezína

23.05.2017
Výstava v budově bývalé synagogy ve Vodňanech navrací obětem tváře. Připomíná výročí transportu většiny židovských obyvatel do Terezína

Autor: infocentrumvodnany.cz

Popisek: Městské muzeum Vodňany (Synagoga)

Městské muzeum a galerie ve Vodňanech ve spolupráci se Státními okresními archivy Písek, Strakonice a České Budějovice, Státním oblastním archivem v Třeboni, Památníkem Terezín, Institutem Terezínské iniciativy a Židovským muzeem v Praze připravilo v budově bývalé synagogy ve Vodňanech výstavu k 75. výročí transportu většiny vodňanských židovských obyvatel do Terezína s názvem Vrátit obětem jejich tvář…

Zahájení výstavy tematicky doprovodil Jiří Emmer, který zazpíval písně sefardských i aškenázských židů; v jazyce jidiš i moderní písně Izraele; a nyní je zpřístupněna pro širokou veřejnost. Vystoupáte-li do prvního patra vodňanské synagogy, naleznete na začátku expozice památky na zdejší Židy ze sbírek vodňanského muzea – uvidíte například svitek knihy Ester, tištěné vydání Tóry, nad kterým se přísahalo u městského soudu, či pokrývku na chléb. Série výstavních panelů a vitrín vás pak prostřednictvím četných reprodukcí archivních dokumentů seznámí s některými klíčovými okamžiky moderních dějin vodňanské židovské menšiny.

Pozornosti návštěvníků nesporně neujde významná společenská a hospodářská úloha židovských obyvatel za předmnichovské republiky. Výstava nabízí pohled do sýrárny Eduarda Blocha a ukáže mj. nálepku sýru Simplon, vůbec prvního taveného sýru, který se v Československu začal vyrábět. Poté dá prostor ukázkám ze vzorníku kovářských a řetězokovářských prací z továrny Josefa Reicha, mlýnu Arnošta Broka i dokumentům z vývoje textilního průmyslu ve Vodňanech, zastoupeného továrnou Blanica a pletárnou Rudolfa Lederera.

Vodňanští Židé se představují poprvé

Páteřní část výstavy je věnována osudu vodňanských židovských spoluobčanů od konce 30. let. Mapa s novými hranicemi píseckého okresu i státu odkazuje na mnichovskou tragédii a příliv uprchlíků z pohraničí, hledajících úkryt před terorem henleinovských 'milých krajanů'; úřední oběžníky a novinové články sledují počátky protižidovského tažení za II. republiky a nacistické okupace.

Těžištěm výstavy je ovšem soubor více než stovky biogramů vodňanských židovských obyvatel a rodáků. Vůbec poprvé představuje u velké části osob portrétní fotografie, otisky prstů a vlastnoruční podpisy (přetištěné ze žádostí o vystavení občanské legitimace, příp. z jiných archivních dokumentů), doprovázené osobními údaji a informacemi z jejich životů včetně tragického vyvrcholení. Opět poprvé jsou vodňanští Židé představováni v rámci svých rodinných vazeb a spříznění. Soubor je členěn podle rodin, příbuzenské vztahy, pokud je bylo možno nalézt, jsou vždy uvedeny.

Zánik vodňanské židovské komunity

Kdo z návštěvníků má 'chytrý' telefon a přístup k internetu, může si prohlédnout veliké množství externích materiálů pomocí připojených QR kódů, které odkazují na digitalizované židovské matriky z fondu Národního archivu, matriky doktorů z Archivu Univerzity Karlovy, databáze Institutu Terezínské iniciativy či Vojenského historického archivu. Návštěvníci se tak mohou alespoň na chvíli sami ponořit do bádání o vodňanské minulosti a vyzkoušet si něco nového.

Závěr výstavy se zabývá zánikem vodňanské židovské komunity, usmrcením jejích příslušníků v nacistických táborech a ghettech (přežil pouze bývalý budějovický lékař, MUDr. Alexander Weinberger), připomíná tragické případy Marty Ledererové a Richarda Blocha, k nimž jsou připojeny reprodukce nově nalezených materiálů a fotografií, dosud neznámých. Obdobně bohatě jsou vzpomenuti i Jindřich Kárník-Karpeles a Pavel Lexa-Lederer, příslušníci zahraničního protifašistického odboje – zapůjčeným fotografiím a dokumentům ze soukromých sbírek vévodí děkovný dopis generála Karla Klapálka.

Osudy Židů v tzv. smíšených manželstvích

Poslední panely vyprávějí o osudech Židů v tzv. smíšených manželstvích (z nichž se konce války dočkala pouze Hedvika Zimová-Karpelesová) a o šťastných i truchlivých časech poválečných a přeměně synagogy v městské muzeum. Expozici doplňuje velkoformátová mapa města, na níž jsou podrobně zakresleny domy, k nimž měli vodňanští židé určitý vztah, a fotografická galerie, zachycující jejich současný stav.

U východu je umístěn studijní koutek, kde je zájemcům k dispozici Terezínská pamětní kniha, jež dokumentuje všechny transporty, směřující do terezínského ghetta, a osudy jeho nedobrovolných vězňů; vzpomínkové příspěvky s tematikou vodňanských židovských občanů a další ilustrační materiály. Aby si návštěvník učinil alespoň částečnou představu o šíři perzekucí, jimž byli židovští občané vystaveni, je pro něj na obrazovce připravena prezentace reprodukcí některých předpisů a výňatků z protižidovských novinových článků a tiskových směrnic.

Židé z vodňanského okolí

Cestou do přízemí defilují před očima jména a data Židů z vodňanského okolí (Protivín, Bavorov, Vlachovo Březí atd.), vždyť i oni patřili ke zdejší náboženské obci a začasté sdíleli osud svých vodňanských souvěrců.

Tváře, otisky, stopy – tak by se dala stručně charakterizovat výstava Vrátit obětem jejich tvář…, k níž se spojily četné výzkumné instituce a obětaví jednotlivci, jimž všem za to patří velký dík. Je to výstava k pročítání, prohlížení a přemýšlení, která své návštěvníky přímo vybízí k opakované návštěvě. Není určena jen školní mládeži, jak by se mohlo zdát, ale všem, které minulost nenechává lhostejnými. Přijďte se podívat…

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace