Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava v budově bývalé synagogy ve Vodňanech navrací obětem tváře. Připomíná výročí transportu většiny židovských obyvatel do Terezína

23.05.2017
Výstava v budově bývalé synagogy ve Vodňanech navrací obětem tváře. Připomíná výročí transportu většiny židovských obyvatel do Terezína

Foto: infocentrumvodnany.cz

Popisek: Městské muzeum Vodňany (Synagoga)

Městské muzeum a galerie ve Vodňanech ve spolupráci se Státními okresními archivy Písek, Strakonice a České Budějovice, Státním oblastním archivem v Třeboni, Památníkem Terezín, Institutem Terezínské iniciativy a Židovským muzeem v Praze připravilo v budově bývalé synagogy ve Vodňanech výstavu k 75. výročí transportu většiny vodňanských židovských obyvatel do Terezína s názvem Vrátit obětem jejich tvář…

Zahájení výstavy tematicky doprovodil Jiří Emmer, který zazpíval písně sefardských i aškenázských židů; v jazyce jidiš i moderní písně Izraele; a nyní je zpřístupněna pro širokou veřejnost. Vystoupáte-li do prvního patra vodňanské synagogy, naleznete na začátku expozice památky na zdejší Židy ze sbírek vodňanského muzea – uvidíte například svitek knihy Ester, tištěné vydání Tóry, nad kterým se přísahalo u městského soudu, či pokrývku na chléb. Série výstavních panelů a vitrín vás pak prostřednictvím četných reprodukcí archivních dokumentů seznámí s některými klíčovými okamžiky moderních dějin vodňanské židovské menšiny.

Pozornosti návštěvníků nesporně neujde významná společenská a hospodářská úloha židovských obyvatel za předmnichovské republiky. Výstava nabízí pohled do sýrárny Eduarda Blocha a ukáže mj. nálepku sýru Simplon, vůbec prvního taveného sýru, který se v Československu začal vyrábět. Poté dá prostor ukázkám ze vzorníku kovářských a řetězokovářských prací z továrny Josefa Reicha, mlýnu Arnošta Broka i dokumentům z vývoje textilního průmyslu ve Vodňanech, zastoupeného továrnou Blanica a pletárnou Rudolfa Lederera.

Vodňanští Židé se představují poprvé

Páteřní část výstavy je věnována osudu vodňanských židovských spoluobčanů od konce 30. let. Mapa s novými hranicemi píseckého okresu i státu odkazuje na mnichovskou tragédii a příliv uprchlíků z pohraničí, hledajících úkryt před terorem henleinovských 'milých krajanů'; úřední oběžníky a novinové články sledují počátky protižidovského tažení za II. republiky a nacistické okupace.

Těžištěm výstavy je ovšem soubor více než stovky biogramů vodňanských židovských obyvatel a rodáků. Vůbec poprvé představuje u velké části osob portrétní fotografie, otisky prstů a vlastnoruční podpisy (přetištěné ze žádostí o vystavení občanské legitimace, příp. z jiných archivních dokumentů), doprovázené osobními údaji a informacemi z jejich životů včetně tragického vyvrcholení. Opět poprvé jsou vodňanští Židé představováni v rámci svých rodinných vazeb a spříznění. Soubor je členěn podle rodin, příbuzenské vztahy, pokud je bylo možno nalézt, jsou vždy uvedeny.

Zánik vodňanské židovské komunity

Kdo z návštěvníků má 'chytrý' telefon a přístup k internetu, může si prohlédnout veliké množství externích materiálů pomocí připojených QR kódů, které odkazují na digitalizované židovské matriky z fondu Národního archivu, matriky doktorů z Archivu Univerzity Karlovy, databáze Institutu Terezínské iniciativy či Vojenského historického archivu. Návštěvníci se tak mohou alespoň na chvíli sami ponořit do bádání o vodňanské minulosti a vyzkoušet si něco nového.

Závěr výstavy se zabývá zánikem vodňanské židovské komunity, usmrcením jejích příslušníků v nacistických táborech a ghettech (přežil pouze bývalý budějovický lékař, MUDr. Alexander Weinberger), připomíná tragické případy Marty Ledererové a Richarda Blocha, k nimž jsou připojeny reprodukce nově nalezených materiálů a fotografií, dosud neznámých. Obdobně bohatě jsou vzpomenuti i Jindřich Kárník-Karpeles a Pavel Lexa-Lederer, příslušníci zahraničního protifašistického odboje – zapůjčeným fotografiím a dokumentům ze soukromých sbírek vévodí děkovný dopis generála Karla Klapálka.

Osudy Židů v tzv. smíšených manželstvích

Poslední panely vyprávějí o osudech Židů v tzv. smíšených manželstvích (z nichž se konce války dočkala pouze Hedvika Zimová-Karpelesová) a o šťastných i truchlivých časech poválečných a přeměně synagogy v městské muzeum. Expozici doplňuje velkoformátová mapa města, na níž jsou podrobně zakresleny domy, k nimž měli vodňanští židé určitý vztah, a fotografická galerie, zachycující jejich současný stav.

U východu je umístěn studijní koutek, kde je zájemcům k dispozici Terezínská pamětní kniha, jež dokumentuje všechny transporty, směřující do terezínského ghetta, a osudy jeho nedobrovolných vězňů; vzpomínkové příspěvky s tematikou vodňanských židovských občanů a další ilustrační materiály. Aby si návštěvník učinil alespoň částečnou představu o šíři perzekucí, jimž byli židovští občané vystaveni, je pro něj na obrazovce připravena prezentace reprodukcí některých předpisů a výňatků z protižidovských novinových článků a tiskových směrnic.

Židé z vodňanského okolí

Cestou do přízemí defilují před očima jména a data Židů z vodňanského okolí (Protivín, Bavorov, Vlachovo Březí atd.), vždyť i oni patřili ke zdejší náboženské obci a začasté sdíleli osud svých vodňanských souvěrců.

Tváře, otisky, stopy – tak by se dala stručně charakterizovat výstava Vrátit obětem jejich tvář…, k níž se spojily četné výzkumné instituce a obětaví jednotlivci, jimž všem za to patří velký dík. Je to výstava k pročítání, prohlížení a přemýšlení, která své návštěvníky přímo vybízí k opakované návštěvě. Není určena jen školní mládeži, jak by se mohlo zdát, ale všem, které minulost nenechává lhostejnými. Přijďte se podívat…

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL