Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Josef Kemr se vážně nezdál. Celý život tajil, že má syna, netušila to ani jeho partnerka. Vše prasklo až po jeho smrti! Tajnosti slavných

25.03.2017
Josef Kemr se vážně nezdál. Celý život tajil, že má syna, netušila to ani jeho partnerka. Vše prasklo až po jeho smrti! Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Josef Kemr v legendárních Chalupářích

Ještě nedávno se mělo za to, že slavný herec, kterého milujeme minimálně díky Chalupářům a filmu Na samotě u lesa, zemřel bezdětný. Vědělo se pouze o nevlastním synovi Jiřím, kterého vychovával s manželkou Evou Fouskovou. Jenže po hercově smrti se ukázalo, že byl pěkný tajnůstkář.

V jižních Čechách totiž žije pan Vladimír, který jako by slavnému herci z oka vypadl. A dlouho ani on nevěděl, kdo je jeho pravým otcem. „I když jsem přišel na svět z milostného románku maminky a pana Kemra, který jí prý podle oblíbené hry říkával Carmen, měl jsem šťastné dětství. Maminka se provdala za mého nevlastního tatínka a já měl do určité doby pocit, že je vše tak, jak má být. Takže mi nic nechybělo,“ řekl Vladimír v rozhovoru pro deník Aha!.

Obsluhoval vlastního otce

Pan Vladimír je vyučený kuchař. Pracoval ve vyhlášených pražských restauracích, krom jiného i v Mánesu. A právě tam chodili slavní lidé, mezi nimi i Josef Kemr. „Potkal jsem ho tam jedinkrát. Přišel s Jiřinou Bohdalovou a Aťkou Janouškovou. Nabírali si jídlo u stolu, kde jsem postával jako obsluha. Podíval se na mě. Usmál se a řekl: Já vím, já vím. To chce čas,“ vzpomíná hercův syn. Dlouhá léta ale netušil, že herec je jeho otcem. „To všechno přišlo až s věkem. Čím více jsem mu byl podobný, tím více mě začalo napadat, že by mohl být mým otcem. Byl to zvláštní pocit mít vlastního tatínka a přemýšlet, že otcem je někdo jiný,“ říká důchodce z jižních Čech. Svého pravého otce prý chtěl vyhledat a na vše se ho zeptat, nakonec to ale neudělal – prý se příliš styděl. Přesto svého otce vídal.

Co říkáte té podobě? Tento muž tvrdí, že je syn Josefa Kemra.

Co říkáte té podobě? Tento muž tvrdí, že je syn Josefa Kemra.

Nešťourej do toho

„Chodíval jsem se dívat na natáčení trilogie filmů Za trnkovým keřem, Pod Jezevčí skálou a Na pytlácké stezce, která se natáčela na Kvildě. Viděl jsem ho i v divadle, například ve hře Lakomec.“ Dokonce spolu i mluvili. „Viděli jsme se dvakrát, ale vždy to bylo spíše dílo náhody. Poprvé v roce 1992.“ To si ještě nebyl jistý. O dva roky později ale zemřela maminka. „Před smrtí mi řekla: Jsi synem Josefa Kemra, ale nešťourej do toho.“ V roce 1994 se ti dva setkali podruhé. A tehdy už oba věděli, jak to mezi nimi je. „Povídali jsme si o lese, o přírodě, o tom, co mě baví a jak se mi daří. A o společných zájmech,“ vzpomíná s dojetím Vladimír. Poslední, co mu slavný otec řekl, prý bylo: „Jsem rád, že jsi.“

Zdědil dar vyprávět i choroby

A kde se jeho rodiče potkali? Necelý rok předtím, než se malý Vladimír narodil, Kemr natáčel v jižních Čechách budovatelský film, který si dnes už nikdo nepamatuje. Přesto právě díky němu přišel Vladimír, který svou hubenou postavou – váží prý 52 kilo – otce nezapře, na svět. Po tatínkovi prý zdědil smysl pro humor i dar vyprávět příběhy – a bohužel také choroby. Stejně jako Josef Kemr dnes trpí rakovinou.

Vlastní rodina se rozhádala

Možná je na tom Vladimír ale ještě dobře – tím, že není legitimním, uznaným synem, se vyhnul sporům o majetek, které rodinou po hercově smrti herce. Kemrův bratr Ludvík (†90) se totiž nepohodl s hercovou dlouholetou družkou Marikou Skopalovou, které Josef Kemr odkázal veškerý majetek, protože se o něj starala do posledních chvil. A když ji Ludvík po bratrově smrti poprosil o obrazy, na kterých jsou Kemrovi rodiče, Marika mu je odmítla dát. Skopalová podědila též chalupu v Plané nad Lužnicí. „Byl jsem tam jen jednou. Mám pocit, že už ji prodali. Vztahy po smrti strýčka Josefa Kemra v rodině, tedy s Marikou, nebyly ideální,“ vysvětluje hercův synovec Ludvík Kemr. Do dědických sporů mohl zasáhnout i Kemrův nevlastní syn Jiří, jenže že nikdo neví, kde ho hledat. „Žije někde v USA, ale kde přesně a co dělá, nevíme. Bude zhruba stejně starý jako já. Vím jen, že má dceru. Na pohřbu Josefa Kemra tehdy také nebyl a nemáme ani jeho fotku. Je to záhada,“ říká synovec.

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová