Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Levice chystá obří plýtvání, hřímá opozice. Rodí se novodobé JZD

18.06.2013
Levice chystá obří plýtvání, hřímá opozice. Rodí se novodobé JZD

Foto: archiv

Popisek: Peníze

Krajské zastupitelstvo v květnu schválilo bod, jehož cílem je převést správu jihočeských oblastí Natura 2000 přímo do zodpovědnosti kraje s pomocí dotace z programu Evropské unie LIFE+.

Celá operace má stát za šest let téměř 200 milionů korun a navíc návrh předjímá vznik krajské příspěvkové organizace, která centralizovaným způsobem a za velké peníze bude zajišťovat to, co dosud dělali soukromníci za zhruba polovinu předpokládaných budoucích nákladů. Jde především o sečení luk, udržování mokřadů, prořezávky v lese apod. v těchto chráněných oblastech.

Soukromníci to zvládají za polovičku

Projekt pod jednacím číslem 181/ZK/13 a názvem „Optimalizace zajišťování managementu lokalit soustavy NATURA 2000 v působnosti Jihočeského kraje“ předpokládá výdaj 196,5 milionu korun z krajského rozpočtu, z nichž 75 mil. by měla činit dotace z programu LIFE+. Po šesti letech musí projekt pokračovat dále, ale již výlučně za krajské prostředky.

„Kraje mají ze zákona povinnost zajistit péči o významné ptačí lokality zahrnuté do soustavy Natura 2000. Dosud tak Jihočeský kraj činil prostřednictvím soukromníků nebo neziskových organizací, které ve výběrových řízeních musely prokázat kvalifikaci takové území spravovat. Jelikož se tak dělo prostřednictvím veřejných zakázek, byl tlak nejen na jejich kvalifikaci, ale i na to, aby výdaje pro rozpočet Jihočeského kraje byly co nejnižší. Projekt navržený krajskou koalicí v podstatě zdražuje výdaje na správu lokalit Natura 2000 na dvojnásobek. Navíc výdaje budou nekontrolované, neboť zajištění této správy předpokládá zřízení příspěvkové organizace, jež nebude muset zadávat zakázky ve výběrových řízeních,“ poznamenal předseda zastupitelského klubu Jihočeši 2012 Luboš Průša.

"Alternativou ke stávajícímu systému je zajišťování pravidelné péče (pravidelné či menší občasné jednorázové zásahy) vlastními silami (prostředky). To v praxi znamená pořízení speciální techniky a personálního zajištění účelově zřízenou organizací, popř. v méně vhodné, ale možné, začlenění do některé ze stávajících organizací nebo provoz v rámci Jihočeského kraje. Touto cestou by se významně zjednodušila administrativa, zcela minimalizovala rizika extrémně náročného a nejasného procesu zadávání veřejných zakázek, kontroly jejich plnění a přejímání. V neposlední řadě získáním špičkové techniky (technologických linek) a přímou organizací prací ze strany Jihočeského kraje by došlo bezpochyby ke zvýšení kvality a rozsahu realizovaných prací.“

Zimola prý varování opozice přehlíží jako nepodstatné

O zřízení příspěvkové organizace přitom zatím nepadlo ani slovo, i když je to jediný způsob, jak bude kraj moci těchto téměř dvě stě milionů spravovat. Dotazy opozičních zastupitelů na toto téma hejtman Jiří Zimola (ČSSD) odbyl svým obvyklým šarmantním způsobem jako nepodstatné a obtěžující. Přitom zároveň naznačil, že záměr nového vedení kraje na vytvoření obslužné organizace je rozsáhlejší. Mělo by totiž dojít k tomu, že k nové organizaci sloužící k sečení trávy v chráněných oblastech NATURA budou připojeny i další krajské organizace, jako je Školní rybářství Protivín, školní zemědělské statky Písek a Tábor, školní polesí v Písku a možná i další.

Zrodí se novodobé JZD, s podporou občanských demokratů

Pod vedením socialistů a komunistů – a jak vyplývá z vystoupení zastupitele Karla Vlasáka (ODS) na krajském zastupitelstvu, zřejmě i za podpory ODS – nám tak před očima vznikne novodobé JZD, které bude draze obhospodařovat pozemky, o něž by se soukromníci postarali lépe a levněji. Zastupitelé ani radní však nemají zatím jediný podklad, že by taková transformace byla užitečná pro kraj a finančně výhodná. Napřed se schválí projekt a jeho realizace a pak, když už se nedá zastavit, se začne počítat, jestli se vyplatí.

„Jsme svědky toho, že si kraj pod sebe stahuje pravomoci a zodpovědnost v oblasti, ve které běžně a lépe než kraj fungují soukromí podnikatelé. Bude to sice dražší a méně výkonné, ale lépe to odpovídá socialistickým představám o uspořádání světa, zvyšuje to moc kraje a počet dobře placených vedoucích pracovních míst, na které je možno dosadit spřízněné osoby,“ uzavřel kritiku Průša.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL