Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Divadýlko hrají politici rádi, jeden z nich dokonce tenhle kumšt předvedl i ve slavném filmu s Romy Schneider v hlavní roli. Mluvit ho ale pro jistotu nenechali

22.12.2016
Divadýlko hrají politici rádi, jeden z nich dokonce tenhle kumšt předvedl i ve slavném filmu s Romy Schneider v hlavní roli. Mluvit ho ale pro jistotu nenechali

Autor: TOP 09

Popisek: Karel Schwarzenberg

VIDEO V mládí sice známému knížeti poněkud teklo do bot, přesto se místo studiu raději intenzivně věnoval kavárenskému povalečství. A když už měl jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, dokonce se dal k filmu. Jak mu to šlo?

Potomek starého šlechtického rodu Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu se znenadání znovu vynořil ve své původní domovině po sametové revoluci a po boku Václava Havla vstoupil rovnou do nejvyšší politiky jako hradní kancléř. Málokdo ovšem ví, že známý politik, jazykově bezesporu velmi kvalitně vybavený – mluví šesti jazyky včetně češtiny, prezentovaný jako znalec diplomacie a etikety, býval v mládí pořádné kvítko. Ve škole se právě nepředřel, a když nutně potřeboval peníze, zahrál si dokonce i ve filmu.

Karel Schwarzenberg ve filmu Sissi - osudová léta císařovny

Lesník a hospodský

To jsou profese, které má potomek takzvané orlické větve rodu Schwarzenbergů uvedeny v dokladech. Narodil se v pražské Bubenči a do školy chodil v Čimelicích, v roce 1948 ale byl rodině zabaven majetek, a tak se uchýlil s rodiči do rakouské emigrace. Zpočátku žili nedaleko Salzburgu u babičky, která je všechny i živila. Po pár letech se přesunuli do bytu ve vídeňské Jacquingasse, který vzápětí proměnili ve společenský salon. Ve Vídni vystudoval Karel gymnázium, pak začal studovat práva v rakouské metropoli a později i ve Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově, ani jednu školu ale nedokončil. Serveru Echo24.cz otevřeně přiznal, že studiu nikdy moc nedal, zato se velmi čile věnoval vídeňskému kavárenskému životu.

Křoví pro krásnou Romy

Před filmovou kamerou stanul jako herec-amatér pouze jednou v životě, jako dvacetiletý mladík.„Nutně jsem tehdy potřeboval peníze,” naznačil důvody, které ho přivedly v roce 1957 až do filmových ateliérů. Zahlédnout ho můžeme v romantickém dramatu o životě rakouské císařovny Sissi – osudová léta císařovny, ve scéně, v níž artistokracie vzrušeně rozebírá záležitosti kolem vztahu Sissi a jejího manžela, Františka Josefa I. Schwarzenberg stojí v záběru úplně vlevo mezi takzvaným křovím a nelze mu upřít, že mu to v elegantním obleku a bělostné košili s fiží sluší. Mluvit ho ale nenechali, a tak svoji ’roli’ musel omezit jenom na pár gest. Jeho filmová kariéra tím jednou provždy skončila.

Karel Schwarzenberg ve filmu Sissi - osudová léta císařovny

Zazobaný synovec

Přesto si po pár letech finančně výrazně polepšil. V roce 1960 ho totiž adoptoval jeho strýc Jindřich z hlubocko-krumlovské větve rodu, což pro Karla znamenalo po jeho smrti o pět let později pohádkové dědictví. Hodnota majetku, který mu tak spadl do klína, je odhadována na zhruba čtyři sta milionů euro. A tak ani není divu, že už se dál o prosazení ve světě showbyznysu ani nesnažil, peníze už zkrátka nepotřeboval. I když... alespoň minimální zkušenosti s herectvím se přece každému politikovi zatraceně hodí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace