Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vody z kohoutku se Jihočeši nemusí bát ani při povodních

07.06.2013
Vody z kohoutku se Jihočeši nemusí bát ani při povodních

Autor: Profimedia.cz

Popisek: S nedostatkem vody se potýká hned několik obcí na Křivoklátsku.

Obyvatelé Jihočeského kraje mohou i v těchto dnech bez obav používat pitnou vodu, která jim doma teče z kohoutku. Většina měst a obcí v regionu je napojena na vodárenskou soustavu jižní Čechy, kde povodeň kvalitu dodávané vody neovlivnila.

V lokalitách, které provozuje společnost ČEVAK a.s., má problémy jen několik obcí, které však využívají vodu z místních zdrojů. „Na Písecku zůstává vyhlášena voda nepitná v Mirovicích, Miroticích, Oslově a Horosedlech. Od úterního odpoledne přibyly také Dunovice a Chrášťovice na Strakonicku. Všechny tyto lokality zásobujeme pomocí cisteren,“ uvedla mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Vodu z vlastních studní je zatím lepší nepoužívat

Náhradní zásobování obyvatel pomocí cisteren pokračuje také na českokrumlovském sídlišti Vyšný a v obci Chyšky na Táborsku. „Tam, kde tato opatření nebylo nutné přijmout, je vodovodní síť i kvalita dodávané pitné vody v naprostém pořádku. Pravidelně se na vodovodní síti odebírají vzorky a odběratelé nemusí mít žádný důvod k obavám,“ ujistil technický ředitel společnosti Jiří Lipold.

Mají-li lidé vlastní studni a jsou v záplavových oblastech, je nejjistější je nechat si udělat rozbor v akreditované laboratoři a zatím ji nepoužívat jako pitnou.

V Českých Budějovicích je dodávka pitné vody bez jakýchkoliv problémů, stejně tak nejsou žádné větší závady na kanalizační síti. „Stále kontrolujeme odlehčovací komory a odstraňujeme z nich naplavené předměty, které by mohly omezovat odtok,“ uvedl vedoucí provozního střediska České Budějovice. Uzavřen zůstává nátok do Zlaté stoky.

Místy voda opadá jen velmi pomalu

Na přítoku do ČOV České Budějovice zůstává částečně zvednuto hradící stavidlo tak, aby stačila přečerpávat povodňová čerpací stanice na konci čistírny. „Po poklesu hladiny ve Vltavě na úroveň odtokového žlabu bude ihned obnoven gravitační průtok čistírnou a navýšen nátok vod z kanalizace,“ doplnil Lipold.

Ve všech částech kraje dnes zaměstnanci společnosti ČEVAK pokračovali v odstraňování následků velké vody. V Českém Krumlově se podařilo zcela zprovoznit kolektor. Stejně tak jsou znovu v provozu čistírny odpadních vod v Hluboké nad Vltavou, ve Vidově, Ledenicích, Trhových Svinech a připravuje se zprovoznění čistírny v Mirovicích.

Naopak odstavené zůstávají například čistírny v Protivíně, Táboře – Klokoty, v Benešově nad Černou nebo Dolním Dvořišti. Voda z řek v těchto lokalitách totiž opadá jen velmi pomalu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace