Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvacet osm exekucí na krku, to už je síla. Ještě zajímavější je, že muž, který je takto masivně zadlužený, míří za Okamurovo SPD do voleb

07.10.2016
Dvacet osm exekucí na krku, to už je síla. Ještě zajímavější je, že muž, který je takto masivně zadlužený, míří za Okamurovo SPD do voleb

Foto: SPD

Popisek: SPD, ilustrační foto

Sedmačtyřicetiletý Zdeněk Prášek, živnostník a zároveň kandidát Okamurovy SPD do krajských voleb s číslem 41, je málo známým politikem. Do ParlamentníchListů.cz ovšem přišlo upozornění na skutečnost, že právě tento dotyčný má na sobě téměř třicet exekucí. Web pátral a zjistil, že je to pravda.

„Dobrý den, při četbě hlasovacího lístku do krajských voleb (Jihočeský kraj) mě u kandidátky SPD zaujala osoba Zdeňka Práška, na kterou je vedeno 28 exekucí a dluží, kde se podívá. Je zajímavé, že o takových lidech noviny vůbec neinformují. Je to snad standard, že do voleb kandidují pouze pochybné existence, aniž by na to byli voliči upozorněni? Jak je to u jiných stran a osob, nevím, ale zrovna média by měla takové informace prověřovat a zveřejňovat. Nemluvě o tom, že v takto malých stranách se všichni dobře znají. Co si o tom člověk může myslet?“ uvedl náš zdroj před několika dny.

Poslední exekuce na Práška přitom, jak ukazuje výpis, byly nařízeny zkraje září a byly tři.

ParlamentníListy.cz vzápětí kontaktovaly orgány Okamurovy SPD. Ty nejprve nereagovaly, nakonec se nám ovšem jejich vyjádření podařilo získat.

„Zjistil jsem přes koaličního partnera, že kandidáta Zdeňka Práška znají osobně, o jeho situaci vědí. Dovolte mi, abych konstatoval, že mimo jiné je tento kandidát na nevolitelném místě. Mohl by být zvolen jen v případě, že by dostal dostatek preferenčních hlasů, ale nejsme silná politická strana (SPO), ale vzhledem k tomu, že jdeme v koalici s SPD, která má v průzkumu cca 4–5 procent, tak očekáváme, že bychom mohli se dostat do krajského zastupitelstva, ale maximálně jeden až dva naši kandidáti,“ konstatoval místopředseda místní organizace Milevsko Martin Smrček (SPO). Právě SPO a SPD v Jihočeském kraji kandidují společně.

„Z hlediska celostátní SPD jsme určili pravidla, aby měli všichni kandidáti čistý trestní rejstřík a při kandidatuře neporušili volební zákon – a to je u všech kandidátů v pořádku. Váš podnět jsme ihned předali příslušné krajské SPD a budou to samozřejmě neprodleně řešit,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda SPD Tomio Okamura.

I Okamura měl exekuci

I ten měl ovšem v minulosti problémy s exekucí. Jak před rokem uvedl senátor a advokát Václav Láska, který měl po vyhraném soudním stání obdržet od Okamury 13 tisíc korun: „Sice svou povinnost nesplnil dobrovolně a musel ho k tomu donutit až exekutor, ale peníze nakonec dorazily.“ Kauza Transparency International vs. Tomio Okamura se začala psát v březnu roku 2013, kdy Okamura na tiskové konferenci napadl důvěryhodnost a transparentnost TI. Nelíbilo se mu, že v hodnocení financování prezidentských kampaní dopadl z jedenácti kandidátů na Hrad nejhůře.

„Toto nepravdivé napadnutí naší organizace a následné zdržování v rámci soudního procesu mělo jediný cíl, a to TI diskreditovat. Donedávna jsme považovali tuto kauzu za uzavřenou, ale Tomio Okamura pravděpodobně nemůže strpět, že bychom na něj měli zapomenout, a rozhodl se nezaplatit náklady advokáta,“ napsala na svých stránkách v minulosti Transparency International. 

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na             

Vložil: Anička Vančová