Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Zimola: Podávám trestní oznámení na Radima Jančuru, majitele Student Agency. Nevěřil jsem, že tu výhrůžku myslí vážně... Nedovolím, aby jeden vyděrač zničil fungující systém

04.10.2016
Hejtman Zimola: Podávám trestní oznámení na Radima Jančuru, majitele Student Agency. Nevěřil jsem, že tu výhrůžku myslí vážně... Nedovolím, aby jeden vyděrač zničil fungující systém

Foto: Jihočeský kraj

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola oznamuje podání trestního oznámení na Radima Jančuru.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola podává trestní oznámení na Radima Jančuru, majitele Student Agency, pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání podle § 175 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, a trestného činu pomluvy podle 184 odst. 1, 2 stejného zákona.

Jak jsme si posílali SMS...

Důvod je dle Zimoly následující: „Před několika dny se na mne formou SMS zprávy obrátil Radim Jančura s tím, že chce pokračovat v provozu svých žlutých autobusů Student Agency na lukrativní trati Praha – České Budějovice – Český Krumlov s tím, že mu náš odbor dopravy nechce tuto přepravu povolit. Dle zmíněného odboru licenci pro tuto trasu, protože začíná v Praze, vydává pražský magistrát jako příslušný pověřený dopravní úřad a jihočeský krajský úřad se k této licenci v rámci přeneseného výkonu státní správy vyjadřuje pouze formou stanoviska. Důležité je ono v rámci přeneseného výkonu státní správy, neboť to znamená, že hejtmanovi kraje samozřejmě nepřísluší do tohoto výkonu jakkoli zasahovat.“

Toto stanovisko hejtman následně sdělil i Jančurovi. V několika následujících SMS zprávách mu Jančura odpověděl, že mu v tomto nevěří a že je to jeho osobní politická odpovědnost. „Když jsem ho znovu upozornil na to, že mě navádí k trestnému činu, odpověděl mi, že jde proti mně připravit kampaň, jestliže, jak jsem pochopil, rozhodnutí našeho krajského úřadu nezvrátím. Protože jsem nevěděl, zda jde o vážně míněnou výhružku, či jen provokaci, věc jsem až do dnešního dne neřešil,“ popisuje Zimola.

Žluté autobusy lidi do práce a k doktorovi nedovezou

V pondělí ale Jančura formou letáků opravdu kampaň proti Zimolovi zahájil, navíc v době vrcholící předvolební kampaně, tedy s jednoznačným cílem ho poškodit. „Možná tyto praktiky fungují v bitvách mezi pražskými taxikáři, které pan Jančura vede, zde v Jihočeském kraji však s přístupem pražského taxikáře neuspěje!“ zdůraznil hejtman.

Vzhledem k těmto okolnostem se hejtman rozhodl zveřejnit veškerou SMS komunikaci, kterou mu Jančura zasílal na jeho služební telefon. Zároveň vysvětluje, proč krajský odbor dopravy zaslal na pražský magistrát zamítavé stanovisko k provozování žlutých autobusů na trase Praha – České Budějovice – Český Krumlov. „Na stejné lince kraj posílil spoje, které na rozdíl od žlutých autobusů pana Jančury dopravně obslouží cely spádový region, tedy svezou i cestující z menších sídel a obcí. Naším zájmem je poskytovat veřejnou službu všem cestujícím, i těm, kteří nejsou pro žluté autobusy pana Jančury zajímaví. Žluté autobusy totiž lidi do práce a k lékaři nedovezou. Navíc chceme kvalitu těchto služeb a komfort přepravy cestujících i nadále zvyšovat,“ vysvětluje Zimola.

Nedovolím, aby jeden vyděrač zničil fungující systém 

Zajištění veřejné dopravy na území celého kraje je, jak Zimola řekl, nesmírně nákladný a složitý logistický systém. Autobusy i vlaky musí jezdit po celém regionu rovnoměrně tak, aby obhospodařovaly celé území včetně těch nejmenších měst a odlehlých obcí. „Nedovolím, aby jeden vyděrač, který chce jen ten lukrativní byznys, tento fungující systém zničil,“ zlobí se hejtman.

Podle Zimoly si miliardář Jančura nejen na jihu Čech, ale i v celé republice, vyzobává pouze lukrativní, nejvytíženější a nejzajímavější tratě a dokonce podjíždí některé spoje, aby jim bral pasažéry. „Zkrátka si vybírá rozinky z dortu a zbytek nechává sníst, tedy zaplatit, veřejný sektor,“ doplňuje hejtman.

Psali jsme:
Napsal jsem mu, že exšéf ČEZu Roman je největší zločinec v této zemi, největší zmrd… Binec kolem jediného rozhovoru. A kdo že je „voditelem loutky dočasně bývalého zelináře z Plzně, Chovance“?

Jihočeský kraj nedovolí privatizaci veřejné dopravy

Celou situaci dokresluje Zimola tím, že se Jančura například nepřihlásil do výběrového řízení na Provozní soubor Šumava, socializuje náklady a kapitalizuje zisky, tedy v duchu hesla „Co je tvoje, je i moje, co je moje, do toho ti nic není! „Nehodlám se s panem Jančurou prát, ale také nehodlám jakkoli ustupovat jeho vyděračským praktikám. I to je důvod, proč SMS komunikaci zveřejňuji.  Mám totiž obavu, že bych v případě, že bych panu Jančurovi vyšel vstříc, byl skandalizován úplně stejně a nutno říct, že právem, protože bych zasahoval do něčeho, do čeho zasahovat nesmím a nechci dopustit, aby někdo překroutil fakta tak, že bych snad o tomto jakkoli vyjednával,“ naznačil hejtman.

Podle Zimoly zkrátka Jančura vstoupil do předvolební kampaně a ani nechce domýšlet, zda je to jen jeho rozhodnutí, nebo tak činí na popud někoho jiného a jeho světonázoru blízkého. „Jasně říkám, že Jihočeský kraj nedovolí privatizaci veřejné dopravy. Jako jsme uhájili krajské nemocnice a celé krajské zdravotnictví, tak uhájíme i systém veřejné dopravy,“ zdůraznil hejtman.

Vzniklou kauzu pak Zimola okomentoval jednou kuriozitou. „Obracím se tímto také na Nadační fond proti korupci, aby se případem zabýval, čímž nastane velmi zajímavá situace, protože členem správní rady tohoto protikorupčního fondu je právě Radim Jančura,“ uzavřel hejtman.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lucie Bartoš