Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přátele nerozlišuju podle politické příslušnosti, řekl Vojtěch Filip

01.06.2013
Přátele nerozlišuju podle politické příslušnosti, řekl Vojtěch Filip

Autor: archiv VF

Popisek: Vojtěch Filip na své chalupě v Ledenicích

NA NÁVŠTĚVĚ U VOJTĚCHA FILIPA Předseda komunistů a poslanec Vojtěch Filip (58) není jen politikem, ale je i manželem, otcem i dědečkem. Co dělá, když takzvaně nic nedělá? Na to se ho Krajské listy.cz zeptaly. Přes týden je v Praze, ale na víkendy míří domů, do jižních Čech. Trvale bydlí v panelákovém bytě na českobudějovickém sídlišti. Jakmile je ale hezky, uhání do nedalekých Ledenic na svou chalupu, kde se chová jako každý jiný „lufťák“.

Seče trávu, seká dříví, opravuje, natírá, tu si dá kávu s rodinou, se sousedy, s kamarády… Tak, jako každý jiný smrtelník. V tomhle jsou umělci či politici stejní, jako zedníci, pekaři nebo třeba řidiči autobusů.

A co tedy dělá Vojtěch Filip o víkendech, když „nepracuje“? „Takových víkendů je opravdu málo, ale když už mám volno, tak většinou doháním resty na chalupě. Když můžu, jsem v lese, na houbách nebo jen tak na procházce. A také s vnoučaty, jsou zlatí. Na ně se vždycky těším,“ přiznává politik, který je i mezi svými sousedy na chalupě brán jako jeden z nich. A to bez ohledu na politickou partaj.

Filipa lidi berou

„Lidi tu Vojtu berou jako svého. To, že je komunista, všichni vědí. Ale zdraví ho jak pravičáci, tak levičáci. To víte, že se najdou tupci, kteří si občas sem tam na něj něco pokřiknou, ale on to nechává být. Ví, že každý má právo na názor,“ řekl pro Krajské listy.cz pan Josef, obyvatel Ledenic.

Do obce nedaleko Budějovic poslanec a předseda KSČM jezdí moc rád, už celá léta. Když je tam jen s manželkou, užívají si chvíle klidu. Když přijedou děti a do toho vnoučata, je veselo. Ale to k životu patří a Vojtěch Filip je rád, že je ve stavení živo.

A na co by měl politik rád více času? „Na rodinu, ale to už nedoženu, někdy to vypadá, že jsou s tím smířeni, ale vím, že nejsou. A pak taky na koníčky. Nejvíc si užiju svého koníčka hudbu, protože když cestuji po republice, tak v autě poslouchám své oblíbené skladby od rocku až po vážnou hudbu, ale vždy jen to nejlepší. Ostatní koníčky žel zanedbávám, protože prostě nemám čas,“ přiznává poslanec, který se také stále věnuje právu. Má svou kancelář, kam za ním chodí voliči i nevoliči. Zkrátka lidé, kteří potřebují radu i pomoc.

Jaký je Vojtěch Filip kutil a chalupář? Na to odpovídá zcela bez okolků: „ Seču trávu, dělám dřevo. Teď hlavně tu trávu, protože ta roste opravdu rychle, když pořád prší. Zručný jsem přiměřeně. Co potřebuji, si udělám, zejména ze dřeva.“

Občas přijede návštěva

Na chalupě se snaží hlavně odpočívat, příliš nepracovat. Občas ale přijede i někdo z kolegů z politické branže. „Občas někdo z kolegů přijede, ale většinou si na chalupě dělám čas jen na nejbližší přátele. Ale já nerozlišuji přátele podle politické příslušnosti nebo víry, beru lidi tak jací jsou."

Na otázku „na tělo“, zda se někdy dostal do situace, kdy se, přestože komunista a ateista, opravdu modlil, odpovídá: „Modlit se neumím, nevěřím, ověřuji si, je to složitější než slepě uvěřit a dá to také víc práce, ale občas se dostávám do situace, že musím hodně zatnout zuby, abych to vyřešil a našel lidi, kteří pomohou alespoň radou nebo přímo to udělat.“

Moc neplánuje

A jakéže má Vojtěch Filip plány do budoucna? Dovede si třeba představit, že by byl jednou premiérem? „Nejsem člověk, který si nedovede něco nepředstavit, ale jsem realista, takže na to nekandiduji. KSČM má svou stínovou vládu a té předsedám. A pak, jsem stále poslanec, lidé si mě zvolili a snažím se být jim prospěšný. Snad se mi to daří,“ dodává politik a také Jihočech Vojtěch Filip.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace