Víte, za jak dlouho na záchodě vysedíte jedno promile? Plus litr vody, dřepy a kliky, píše nejčtenější seriózní deník a přináší triky a fígle, jak se vyhnout postihům za alkohol za volantem nebo rychlou jízdu
14.07.2016
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Policie ČR, ilustrační foto
Bodový systém pro řidiče je tu už deset let – tedy dost času na to, aby vynalézaví Češi přišli na to, jak ho obcházet. Dokonce vznikly firmy, které radí řidičům, jak na to. Upozornila na ně MF Dnes. Když totiž řidič získá 12 bodů, hrozí mu ztráta řidičského průkazu. A aby se tak nestalo, je český řidič ochoten slušně zaplatit – a kde je poptávka, je i nabídka.
Vzniklo tu několik specializovaných firem i právních kanceláří. „Oblíbený institut osoby blízké je zrušen, ale i přes to jsme schopni vyřešit Vaše dopravní přestupky a zachránit Vám body i Vaše peníze,“ píše na svých stránkách jedna z nich. Vyřeší prý ujetí před policií, alkohol v krvi, nepovolenou rychlost i dopravní nehodu.
Nepomáhám pirátům silnic, tvrdí „poradce“
„Nejde o to, pomáhat silničním pirátům, já také nechci, aby ohrožovali ostatní na silnici. Jde o to, pomáhat lidem, jejichž přestupek není tak velký, a těm, kteří by mohli doplatit na chyby policistů,“ říká Jindřich Brůček, jeden z majitelů poradenských firem. Ta jeho, Bruna, krom dopravních přestupků mimochodem řeší i exekuce. Brůček radí lidem, aby nikdy s postihem nesouhlasili na místě a nic nepodepisovali – dostanou se tak do správního řízení, kde už jde leccos zpochybnit a uhádat. A hlavně je čas spojit se s poradci – a ti řidiči poradí leccos zajímavého.
Policista vás nemá na záznamu? Nic nemůže!
Třeba aby tvrdil, že signál z radaru se může odrážet od okolních budov a tedy hodnoty nemusí být platné. Nebo to, že v okamžiku, kdy radar auto načetl, neseděl za volantem on, ale přesedl si až těsně před tím, než ho zastavila hlídka. Telefonovali jste za jízdy? Jeli bez zapnutých pásů? Pokud vás policista nemá natočeného, i tehdy jste z obliga.
Alkohol lze vysedět na záchodě
Vylhat se jde i z alkoholu za volantem... Poradce vám poradí, co dělat, aby hladina alkoholu v krvi rychleji klesla. „Když máte podezření, že byste nadýchali přes jedno promile, nedýchejte ani nedávejte krev,“ řekl redakci MF Dnes jeden ze „specialistů“, který si nepřál být jmenován. „Přijdete sice o řidičák na jeden až dva roky, zaplatíte pokutu, ale nemáte záznam v rejstříku trestů, podmínku na krku, problémy v práci a nemusíte chodit k soudu jako zločinec.“
Dvě piva? Podle pána žádný problém. „Trvejte na odebrání krve a zdržujte. Odvolejte se na střevní potíže a běžte na hodinu na záchod. Vypijte litr vody, dělejte dřepy, kliky, krev se rozproudí a alkohol rychleji uvolní,“ říká a popisuje vlastní zkušenost. „Stalo se nám, že klient nadýchal 0,4 promile. A když naplnil naše rady, měl v krvi nulu.“
Kdo jede opilý jednou, pojede znova…
Policie ale tvrdí, že to je hloupost. „Obvykle se uvádí, že za hodinu klesne hladina alkoholu o 0,12 nebo dokonce až o 0,2 promile. Ne víc,“ říká šéf jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý. A dodává: „Kdo jede opilý jednou, pojede znovu. Jednou může utéct policistům z kontroly, ale po čase se buď přerazí o strom, nebo ho policie chytí znovu.“
Nemám doklady!
Nejčastěji se ale zachování bodů uhraje na pochybení policisty – tedy to, že nemá přímý důkaz anebo to, že si třeba popletl přestupky. Taktika je tedy jasná – zpochybnit svědectví policisty a napadat formality. A další rady od specialisty Brůčka? Když nemáte čisté svědomí, řekněte, že jste si doma zapomněl doklady. „Zaplatíte pokutu za to, že nemáte doklady u sebe, ale u správního řízení je naděje, že o ně nepřijdete,“ říká Jindřich Brůček, který má se svými radami sedmdesátiprocentní úspěšnost.
Kolik za to?
Kolik taková legrace stojí? Od dvou a půl tisíc za „pojištění proti postihu“ po patnáct tisíc za náročnější případ. Firem, které si takto vydělávají, jsou desítky. Tak třeba firma Mam12bodu.cz slibuje, že pomůže, když řidič řídil pod vlivem anebo překročil rychlost. „Neděláme nic nelegálního,“ říká majitel firmy Ivan Linhart. „Klientům jen zprostředkováváme pomoc advokátů,“ dodal.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Kolouchová