Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní park Šumava se stává rekreačním či investičním místem movitých zájemců a developerů – varují vědci. Bytová výstavba je nejintenzivnější v celé republice, zatímco počet obyvatel výrazně klesá

27.06.2016
Národní park Šumava se stává rekreačním či investičním místem movitých zájemců a developerů – varují vědci. Bytová výstavba je nejintenzivnější v celé republice, zatímco počet obyvatel výrazně klesá

Foto: Ilustrační foto P. Pechoušek

Popisek: Bytová výstavba se vymyká kontrole a ohrožuje ráz národního parku i celé Šumavy

Na Šumavě se staví v poměru k počtu obyvatel nejvíc bytů z celé republiky, zatímco počet obyvatel zde výrazně klesá, místy i o desítky procent. Vyplývá to z údajů o intenzitě bytové výstavby, kterou pro roky 2005-2015 zveřejnil Český statický úřad (ČSÚ). „Bytová výstavba na Šumavě patří k nejintenzivnější v celé České republice,“ říká předseda platformy Vědci pro Šumavu prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Mapa, zveřejněná v časopise Statistika a My, ukazuje nebývale vysokou relativní intenzitu bytové výstavby na Šumavě, která vysoce překračuje republikový průměr. Upozornili na to členové odborné platformy Vědci pro Šumavu. Ti podrobili analýze primární data, zveřejněná na webu Českého statistického úřadu, týkající se výstavby bytů a počtu obyvatel, a došli k překvapivým závěrům.

V šumavských obcích Kvilda, Železná Ruda, Borová Lada, Modrava, Nové Hutě, Srní, Prášily a Horská Kvilda (řazeno podle intenzity výstavby v obcích s intenzitou větší než deset dokončených bytů na tisíc obyvatel, viz mapa) se v letech 2005-2015 postavilo celkem 761 nových bytů. Přesto počet obyvatel těchto obcí klesl z 3227 na 2796, tedy o 15 procent.

Výstavba se vymyká kontrole a ohrožuje ráz národního parku

Nejvíc nových bytů bylo postaveno v Železné Rudě (485), kde klesl počet obyvatel dokonce z 2118 na 1745, tedy o 21 procent. Z obcí, jejichž celý katastr leží přímo v Národním parku Šumava, bylo nejvíc bytů postaveno přímo na Kvildě (68), kde klesl počet obyvatel ze 167 na 147, tedy o 14 procent. Nejvíc obyvatel ubylo v Srní – z 313 na 248 (o 26 procent), přestože tam bylo postaveno 53 nových bytů. Jediné dvě obce v NP Šumava, kde počet obyvatel vzrostl, jsou Modrava (z 52 na 70) při výstavbě šestnáct nových bytů, a Prášily, kde 32 nových bytů přineslo zvýšení počtu obyvatel, byť pouze ze 142 na 152.

Bytová výstavba - graf

„Je jasné, že dosavadní model bytové výstavby na Šumavě selhal, výstavba se vymyká kontrole a ohrožuje ráz národního parku i celé Šumavy. Trvale usídlených obyvatel ubývá a nová výstavba je tažena velkolepými rekreačními objekty. Vzhledem k vysokým cenám stavebních pozemků je zjevné, že se národní park stává rekreačním či investičním místem movitých zájemců a developerů z celé ČR, což ani ochraně vzácné přírody ani životu místních lidí příliš neprospívá,“ komentuje situaci prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc, předseda odborné platformy Vědci pro Šumavu.

Novela zákona zpřesňuje předkupní právo státu

„Za zmínku stojí i to, že odliv obyvatel v Železné Rudě, ležící na okraji národního parku, je 21 procent, tedy čtyřikrát větší, než u obcí uvnitř parku, kde je to v průměru 5,5 procenta. To je jasným argumentem, popírajícím účelové výroky některých zájmových skupin, že ochrana divoké přírody vyhání místní obyvatele. K úbytku obyvatel v pohraničí samozřejmě dochází v celé republice, ale uvnitř Národního parku Šumava prokazatelně méně než jinde,“ dodává další člen platformy, prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc.

V současné době je v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Novela ve svých ustanoveních zpřesňuje předkupní právo státu na pozemky mimo zastavěná území obcí v národních parcích, přírodních rezervacích a památkách. Toto ustanovení (které je již částečně obsaženo i v současném znění zákona) omezuje nežádoucí intenzivní výstavbu v národních parcích a dalších chráněných územích, a to nejen na Šumavě. S podobným problémem se například již desetiletí potýkají i Krkonoše. Přesto poslanci ODS Jan Zahradník a Petr Bendl předložili k zákonu pozměňovací návrhy, které by toto předkupní právo státu zcela zrušily. „Doufáme, že poslancům půjde v zákonu o ochraně přírody opravdu o ochranu přírody a že tento návrh, nahrávající obchodníkům s pozemky a developerům, nepodpoří,“ dodává prof. Hruška.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace