To by Hašek s Havlem koukali! Jejich kasárna dál chátrají
23.05.2013
Foto: archiv
Popisek: Mariánská kasárna
Sloužili tu na vojně autor Švejka Jaroslav Hašek i Václav Havel. Teď jsou na prodej! Řeč je o českobudějovických Mariánských kasárnách, která už několik let jen chátrají. Radnice je před lety prodala za 20 milionů, dnes za ně asi už třetí majitel, soukromá firma, chce skoro 50 milionů. Objekt nyní nikdo nechce. Vyžaduje totiž značné náklady. Jde přitom o kulturní památku.
Obyvatelé jihočeské metropole i návštěvníci se shodují, že Mariánská kasárna jsou ostudou města. Město je prodalo Pozemním stavbám, ty zkrachovaly. Pak je koupila soukromá firma a ta je prodává. Neúspěšně. Padesát milionů se nikomu dát nechce, a nejméně dalších padesát do rekonstrukce taky ne.
Sloužili tu na vojně autor Švejka Jaroslav Hašek, i exprezident Václav Havel. Ti oba často vzpomínali, co tu prožili. Dneska by se asi nestačili divit, co se s tímto objektem, téměř v centru Budějovic děje. Tedy spíš neděje.
„Dovedu si představit, že by tam město mohlo sestěhovat různé odbory, včetně archivu. Cena skoro 50 milionů korun je ale nyní vysoká, před mnoha lety se prodávaly za dvacet. Na tom město tehdy pod jiným vedením prodělalo,“ přiznal primátor Budějovic Juraj Thoma (HOPB).
Co bude dál? Nikdo neví
Co bude s lukrativním objektem teď, to je ve hvězdách. Mariánská kasárna jsou nejstarším vojenským objektem ve městě. První pěší pluk se do nich nastěhoval před 166 lety a vojenské povely zněly areálem bezmála jedno a půl století. V 90. letech převedla armáda nevyužitá kasárna na město a budova začala sloužit jako sídlo různých úřadů a firem. V roce 2005 magistrát kasárna prodal za 20 milionů korun společnosti Českobudějovické pozemní stavby. Měl z nich být luxusní hotel s velkým parkovištěm. Nástupce pozemních staveb však skončil v úpadku. Odborníci je řadí mezi nejvýznamnější památky Pražského předměstí. Empírovou stavbu navrhl místní stavitel Josef Sandner.
„Kvůli památkové ochraně nemůže vlastník budovu s vysokými stropy zbourat, může však její vnitřní prostory upravovat a stavbu rozšiřovat. Předchozí projekt navrhoval dostavbu dalšího křídla a částečně i dvora," řekl Petr Pavelec z Památkového ústavu České Budějovice.
V době krize, kdy se města i firmy spíš majetku zbavují, je dost dobře možné, že objekt nového majitele opět nezíská a bude tak čekat další roky na své využití. Podle realitních makléřů, nejde jen o odkup, ale o rekonstrukci a pak i o obrovské náklady na údržbu. Jen zálohy na teplo a vodu se šplhají u takových nemovitostí do stovek tisíc korun měsíčně, a na to se musí vydělat.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.