Napadlo by snad někoho slavit upálení mistra Jana Husa ohýnkem na návsi, v němž by hořel slaměný panák s kacířskou čepicí?! Nechutná tradice, říká o ´čarodějnicích´ lékařka
30.04.2016
Foto: Archiv
Popisek: Pálení čarodějnic, ilustrační foto
GLOSA Také plánujete jít v sobotu na Čarodějnice? Každý rok touto dobou prudce stoupnou prodeje umělých nosů, pavouků a špičatých klobouků. Oslavy „pálení čarodějnic“ 30. dubna se v posledních letech stávají velmi populární veselicí. Obvykle ji pořádají místní hasiči, namaskované děti a dámy pobíhají s košťaty, zapálí se velká vatra se slaměnou postavou, všichni se opijí a je to velká legrace. Tedy jak pro koho.
Ženy upalované v 16. - 17. století v čarodějnických procesech z toho asi velkou srandu neměly. A ani my bychom neměli mít. Dnešní „Čarodějnice“ jsou podivnou hybridní tradicí, v níž se mísí pohanské oslavy jara a plodnosti, vyhánění zlých duchů, lidové báje a inkviziční procesy.
Ne že by se toto datum tradičně neslavilo. Noc z 30. dubna na 1. května - tzv. Filipojakubská noc - byla odpradávna považována za magickou. Prapůvodně šlo asi o vítání jara a oslavy plodnosti. Později se hlavní náplní stala víra, že této noci mají temné síly, démoni (a čarodějnice) největší moc. Jako ochrana proti nim se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se pod vlivem církevních inkvizičních procesů z těchto ohňů stávalo upalování „čarodějnic“. O Filipojakubské noci byly totiž čarodějnice údajně obzvlášť aktivní – rejdily vzduchem na košťatech, slétaly se na „sabat“, kde obcovaly s ďáblem, a měly další nebezpečné zvyky. Víra v čarodějnice byla ještě v 17. století samozřejmou věcí a věřili v ně i jinak osvícení vzdělanci, např. Martin Luther.
Od té doby ale přece jen uplynulo několik století a bylo by možná na čase tento bohulibý zvyk trochu zkorigovat. Oslavy jara a plodnosti, zapalování ohňů – proč ne. Chápu, že lidi baví vystrojit se za čarodějnice a družně popíjet kolem hořícího ohně. Je ale nezbytné, aby v tom ohni hořela ženská postava a celé se to jmenovalo „pálení čarodějnic“? A ještě z toho dělat atrakci třeba v obchodním centru? Napadlo by snad někoho slavit upálení mistra Jana Husa ohýnkem na návsi, v němž byl hořel slaměný panák s kacířskou čepicí? Něco jako „Zveme vás na tradiční pálení Husa 6. července od 18 hodin před kulturním domem“… Přeji pěknou noc filipojakubskou a užijte si upalování!
MUDr Zuzana Krausová
Vložil: Anička Vančová