Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihočeský kraj přerozdělí v rámci kotlíkové dotace 200 milionů korun. Zatím, dodává hejtman Zimola. Sto milionů je ještě v záloze

09.01.2016
Jihočeský kraj přerozdělí v rámci kotlíkové dotace 200 milionů korun. Zatím, dodává hejtman Zimola. Sto milionů je ještě v záloze

Foto: Jihočeský kraj.

Popisek: Náměstek hejtmana Jaromír Slíva, hejtman Jiří Zimola a ředitel SFŽP Petr Valdman na tiskové konferenci ke kotlíkové dotaci

Dvě stě milionů korun má připraveno Jihočeský kraj na přerozdělení mezi zájemce o tvz. kotlíkovou dotaci. Ti se o peníze, určené na výměnu kotlů v rodinných domech, mohou začít ucházet od 18. ledna do 31. března do 14 hodin.

„Loni v září jsme si podali projekt do Operačního programu Životní prostředí na celkovou částku 300 milionů korun, což nám na ministerstvu životního prostředí v listopadu schválili. Uvedenou částku plánujeme rozdělit do dvou výzev. Pro tu první je vyčleněno 200 milionů a pro druhou, kterou plánujeme vyhlásit na podzim, 100 milionů korun. V případě velkého zájmu žadatelů o kotlíkovou dotaci jsme ale připraveni oněch 100 milionů operativně přesunout do výzvy prvé,“ upřesnil hejtman Jiří Zimola.

Dotační program na výměnu starých neekologických zdrojů za nové nízkoemisní reaguje podle hejtmana Zimoly na dlouhodobé znečišťování ovzduší z vytápění rodinných domů na jihu Čech, které jsou druhé v pořadí krajů co do počtu kotlů na pevná paliva. „To se samozřejmě negativně promítá do kvality vzduchu, který u nás dýcháme. A právě kotlíková dotace by měla pomoci tento stav zlepšit,“ dodal hejtman Zimola.

Ekologičtější kotel z evropských prostředků

„Jsem rád, že můžu i na jihu Čech zahájit kotlíkové dotace, kdy kraj začne přijímat žádosti o příspěvek na nový kotel od 18. ledna. Jedná se o revoluční možnost, kdy mohou občané jednotlivých regionů nyní poprvé v historii požádat o dotaci na nový, ekologičtější kotel z evropských prostředků, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020. Tuto možnost se podařilo v minulém roce vyjednat ministerstvu životního prostředí s Evropskou komisí a na celé programové období máme pro kraje a jejich občany ve třech výzvách celkem devět miliard korun. Tyto peníze by měly podle našich propočtů pokrýt výměnu až 100 000 starých neekologických kotlů, což zcela jistě přispěje k významnému zlepšení stavu ovzduší v celé České republice,“ prozrazuje ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Kdo nestihne výměnu kotle z nabízených dotací v této či dalších dvou výzvách, které pro kraje ministerstvo životního prostředí připravuje, bude muset nový zdroj vytápění ve své domácnosti zaplatit ze své peněženky. Věřím, že zájem žadatelů o dotaci bude velký, protože s ohledem na zákon o ochraně ovzduší a zákaz používat kotle 1. a 2. emisní třídy od podzimu 2022 budou muset lidé v celé republice do té doby vyměnit celkem 350 000 emisně nevyhovujících kotlů," dodává Valdman.

Celková částka na výměnu kotle činí maximálně 150 tisíc

Cílem finanční podpory, přidělované fyzickým osobám, je výměna kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva či plynový kondenzační kotel. „Celková částka na výměnu jednoho kotle činí maximálně 150 000 korun,“ řekl náměstek hejtmana Jaromír Slíva s tím, že výše poskytnuté podpory se bude pohybovat v závislosti na typu výměny a na sídle žadatele od 70 do 85 procent. Maximální výše podpory tak bude 127 500 korun. „O sedmdesátiprocentní podporu se bude jednat v případě pořízení kotle, spalujícího pouze uhlí, o pětasedmdesátiprocentní podporu u kombinovaného kotle na uhlí a biomasu nebo plynového kondenzačního kotle a o osmdesátiprocentní podporu při pořízení tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu,“ naznačil Slíva.

V případě, že se výměna kotle bude provádět v obci, která byla označena jako prioritní území, bude výše podpory navýšena o dalších pět procent, tedy na 85 procent. Seznam prioritních obcí je k dispozici na webových stránkách Jihočeského kraje – http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/?p=p_3.

Nárok na kotlíkovou dotaci bude umožněn fyzickým osobám zpětně od 15. července loňského roku. „Předpokladem je splnění všech podmínek, stanovených ve vyhlášené výzvě,“ upozornil Zimola. Termín, dokdy bude muset být výměna provedena, bude podle hejtmana dohodnut s jednotlivými žadateli individuálně. Předpokladem je, že hlavní fáze výměny kotlů se uskuteční mimo topnou sezonu letošního roku.

Příjemce dotace si výměnu kotle nejprve uhradí sám

Zájemce o dotaci nejprve zašle na krajský úřad žádost v elektronické podobě, kterou následně doplní papírovou formou. Veškeré dokumenty, potřebné k podání žádosti, nalezne na webových stránkách Jihočeského kraje http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/?p=p_4 v záložce Výzvy. Administrátorem kotlíkových dotací je oddělení evropské integrace. Na webu http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz jsou pak uvedeny kontakty na příslušné pracovníky i další informace.

Financování kotlíkových dotací pak bude následovné. Příjemce si nejprve uhradí výměnu zdroje tepla sám, na krajský úřad předloží kopie všech dokladů a požadované dokumenty, a následně mu bude vyplacena příslušná podpora. „Tento způsob jsme zvolili jako administrativně nejméně náročný a nejrychlejší,“ uzavřel Zimola.

Řídícím orgánem Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) je Ministerstvo životního prostředí. Kraje získávají z OPŽP na základě podaného projektu evropskou dotaci, kterou pak už jako krajské prostředky dále rozdělují konečným příjemcům – domácnostem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš