Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opozice se ptá: Kde jsou stamiliony od ČEZ?

08.05.2013
Opozice se ptá: Kde jsou stamiliony od ČEZ?

Foto: archiv

Popisek: JETE

Krajský zastupitel, ale také místostarosta Strakonic Pavel Pavel chce vědět, kde jsou stamiliony od společnosti ČEZ. Na co je kraj využívá, na rozvoj čeho a koho. A nechce to vědět jenom on, ale i celá krajská opozice.

Pavel Pavel pohnul sochami na Velikonočním ostrově, teď chce pohnout s vedením kraje i ČEZu, aby prozradili veřejnosti, co se za v podstatě veřejné peníze pořizuje. Kraj se vymlouvá na desetiletou smlouvu s energetickou společností, ta zase na různá pravidla.

Pavel Pavel s dalšími členy hnutí Jihočeši 2012 chce, aby se na zastupitelstvu 16. května projednávaly otázky takzvané Rámcové smlouvy z roku 2009, jež kvůli dostavbě Temelína přináší kraji ročně přes sto milionů korun. Kam peníze putují, ale všichni zastupitelé neví.

„Užší vedení je povinno informace sdělit nám i občanům. Nechápeme, proč jsou takové informace utajené," říká místostarosta Strakonic a krajský zastupitel Pavel Pavel.

„Medializace projektů probíhá celý rok a dochází k ní po vzájemné dohodě s podpořenou organizací," tvrdí mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. „Je to i určitá ochrana obdarovaných organizací před zhoršením pozice při získávání dotací z jiných zdrojů.! Podotýká.

Jak opozičním politikům, tak i občanům to ale přijde jako výmluva. Peníze, které poskytl ČEZ Jihočeskému kraji, mají být transparentně rozdělovány.

„Tohle mi zavání korupcí a není to vůbec dobré. Vždyť nikdo neví, kam to opravdu jde. Jde to na reprezentaci kraje, pana hejtmana Zimoly, náměstlů, radních, nebo to jde starostům na oslavy, různé kulturní akce obcí. Nebo se za to opravdu staví hřiště, budují komunikace, rozšiřují školky, školy a podobně,“ ptá se Milan Šťastný z Českých Budějovic.

Miliarda na deset let

Během deseti let má ze společnosti ČEZ přitéct do Jihočeského kraje miliarda korun na jeho zvelebení jako prémie za souhlas s rozšířením jaderné elektrárny Temelín.   „Takzvanou Rámcovou smlouvu dojednali se společností ČEZ v roce 2009 hejtman Jiří Zimola (ČSSD) a jeho tehdejší první náměstek Martin Kuba (ODS) ," řekl Luboš Průša, předseda zastupitelského klubu hnutí Jihočeši 2012, které je v opozici.

Proto se opozice rozhodla zařadit tento bod do programu zastupitelstva 16. května. „Hejtman již naši oficiální žádost obdržel," dodal Průša.   „Sto deset milionů ročně lítá vzduchem a my nevíme, zda mezi příjemci nejsou například společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti, které v uplynulém období podporovaly politické strany při krajských volbách," rozčiluje se krajský zastupitel Pavel Pavel a dodává, že zveřejnit seznam je třeba kvůli transparentnosti.

„My krajští zastupitelé nemáme informace, kam za poslední čtyři roky peníze z firmy ČEZ putovaly. A to není dobrý signál. Žádáme kraj, aby okamžitě informace zveřejnil. Jsou to veřejné informace,“ dodává zastupitel i jeho spolustraníci.

Kraj je bezmocný?

Kraj se ale hájí, že zveřejnit informace nemůže. „Opakovaně vysvětlujeme, že ani hejtman, ani nikdo z vedení Jihočeského krajského úřadu o rozdělování těchto peněz nerozhoduje," uvedl tiskový mluvčí kraje Petr Soukup s tím, že směřování těchto financí je čistě v kompetenci managementu firmy ČEZ.

Na tu se hejtman Jiří Zimola údajně opakovaně obrací se žádostí o zveřejnění, ČEZ ale dává na vědomí informaci o rozdělení prostředků jednou ročně.

„Považujeme za chvályhodné, že peníze jdou do nejrůznějších oblastí veřejného života, například na sportovní nebo společenské akce," dodává Petr Soukup.