Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

09.11.2015
Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

Autor: Hans Štembera

Popisek: Pacient s lékařem, ilustrační foto

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenala v poslední době několik případů hrubých výpadů klientů vůči svým zaměstnancům. V krátkém sledu za sebou během září a října k nim došlo na okresních správách sociálního zabezpečení (OSSZ) zejména v Táboře a v Prachaticích a také v Příbrami. Jednu posudkovou lékařku nespokojený klient dokonce udeřil do obličeje.

Omlátím vám tu vyhlášku o hlavu!

„Děláte si ze mě srandu? Chcete omlátit tu vyhlášku o hlavu?“ tak reagoval klient na výsledek jednání s posudkovou lékařkou a následně jí vyhlášku i záznam o jednání mrštil do obličeje. Lékařka byla z jednání klienta v šoku.

Agresivita klientů stoupá, lékařům vyhrožují i fyzickou likvidací. Nevybíravým útokům klientů jsou stále častěji vystavováni právě lékaři posudkové služby ČSSZ. Agresivně a nepřiměřeně se často chovají lidé s omezenou svéprávností, mnozí se na úřad dostavují sami, bez soudně ustanoveného opatrovníka a bez dokladů totožnosti.

Urážky na denním pořádku?

„Drž hubu, dědku kulhavej!" To je jedna z mála publikovatelných slovních urážek, které si nedávno museli vyslechnout zaměstnanci další OSSZ. Takto i mnohem hůř dávají nespokojení klienti najevo svůj nesouhlas například s ukončením dočasné pracovní neschopnosti, se změnou v hodnocení stupně invalidity či s rozhodnutím o invalidním důchodu.

Na OSSZ v Příbrami došlo i na výhrůžky fyzickou likvidací. Nespokojený klient opakoval: „S doktorem si to taky vyřídím, doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou.“ „Se všema přítomnýma si to vyřídím, stručně, ručně.“

Práce pro policii

Zaměstnanci OSSZ museli přivolat na pracoviště Policii ČR, případ se bude dále vyšetřovat. Zaměstnanci se obávají dalších návštěv problematických klientů. I když ve všech posledních zaznamenaných případech agrese na pracovištích ČSSZ naštěstí nedošlo ke zranění osob, všichni napadení zaměstnanci utrpěli silný psychický šok.

Jak ČSSZ již informovala, nepříjemný slovní útok a vyhrožování nedávno zažila pracovnice důchodové agendy berounské OSSZ. Tam byl klient nespokojený s exekučními srážkami, oprávněně uvalenými na jeho důchod, pracovnici vyhrožoval zastřelením.  „Vystřílením“ pohrozil i ostatním přítomným zaměstnancům OSSZ.

Posudkoví lékaři se musejí striktně držet zákona

Posudková kritéria jsou stanovena právními předpisy. Posudkové lékařství je specializovaný atestační obor a posuzovat zdravotní stav pro účely provádění sociálního zabezpečení mohou jen kvalifikovaní odborníci v daném oboru. Ti musí splňovat kvalifikační předpoklady, stanovené zákonem 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, a vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 185/2009 Sb., v platném znění. Všichni lékaři tohoto oboru jsou každoročně proškolováni v rámci systému celoživotního vzdělávání lékařů.

Více informací o procesu žádosti o invalidní důchod a posuzování invalidity v informačním letáku Kdy a jak žádat o invalidní důchod. Práva a povinnosti občana, dostupném na webu ČSSZ.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace