Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

09.11.2015
Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

Autor: Hans Štembera

Popisek: Pacient s lékařem, ilustrační foto

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenala v poslední době několik případů hrubých výpadů klientů vůči svým zaměstnancům. V krátkém sledu za sebou během září a října k nim došlo na okresních správách sociálního zabezpečení (OSSZ) zejména v Táboře a v Prachaticích a také v Příbrami. Jednu posudkovou lékařku nespokojený klient dokonce udeřil do obličeje.

Omlátím vám tu vyhlášku o hlavu!

„Děláte si ze mě srandu? Chcete omlátit tu vyhlášku o hlavu?“ tak reagoval klient na výsledek jednání s posudkovou lékařkou a následně jí vyhlášku i záznam o jednání mrštil do obličeje. Lékařka byla z jednání klienta v šoku.

Agresivita klientů stoupá, lékařům vyhrožují i fyzickou likvidací. Nevybíravým útokům klientů jsou stále častěji vystavováni právě lékaři posudkové služby ČSSZ. Agresivně a nepřiměřeně se často chovají lidé s omezenou svéprávností, mnozí se na úřad dostavují sami, bez soudně ustanoveného opatrovníka a bez dokladů totožnosti.

Urážky na denním pořádku?

„Drž hubu, dědku kulhavej!" To je jedna z mála publikovatelných slovních urážek, které si nedávno museli vyslechnout zaměstnanci další OSSZ. Takto i mnohem hůř dávají nespokojení klienti najevo svůj nesouhlas například s ukončením dočasné pracovní neschopnosti, se změnou v hodnocení stupně invalidity či s rozhodnutím o invalidním důchodu.

Na OSSZ v Příbrami došlo i na výhrůžky fyzickou likvidací. Nespokojený klient opakoval: „S doktorem si to taky vyřídím, doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou.“ „Se všema přítomnýma si to vyřídím, stručně, ručně.“

Práce pro policii

Zaměstnanci OSSZ museli přivolat na pracoviště Policii ČR, případ se bude dále vyšetřovat. Zaměstnanci se obávají dalších návštěv problematických klientů. I když ve všech posledních zaznamenaných případech agrese na pracovištích ČSSZ naštěstí nedošlo ke zranění osob, všichni napadení zaměstnanci utrpěli silný psychický šok.

Jak ČSSZ již informovala, nepříjemný slovní útok a vyhrožování nedávno zažila pracovnice důchodové agendy berounské OSSZ. Tam byl klient nespokojený s exekučními srážkami, oprávněně uvalenými na jeho důchod, pracovnici vyhrožoval zastřelením.  „Vystřílením“ pohrozil i ostatním přítomným zaměstnancům OSSZ.

Posudkoví lékaři se musejí striktně držet zákona

Posudková kritéria jsou stanovena právními předpisy. Posudkové lékařství je specializovaný atestační obor a posuzovat zdravotní stav pro účely provádění sociálního zabezpečení mohou jen kvalifikovaní odborníci v daném oboru. Ti musí splňovat kvalifikační předpoklady, stanovené zákonem 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, a vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 185/2009 Sb., v platném znění. Všichni lékaři tohoto oboru jsou každoročně proškolováni v rámci systému celoživotního vzdělávání lékařů.

Více informací o procesu žádosti o invalidní důchod a posuzování invalidity v informačním letáku Kdy a jak žádat o invalidní důchod. Práva a povinnosti občana, dostupném na webu ČSSZ.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace