Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

09.11.2015
Drž hubu, dědku kulhavej. Doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou. Pacienta naštvala posudková lékařka a padla facka... Útoky nejen na „posudkáře“

Foto: Hans Štembera

Popisek: Pacient s lékařem, ilustrační foto

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenala v poslední době několik případů hrubých výpadů klientů vůči svým zaměstnancům. V krátkém sledu za sebou během září a října k nim došlo na okresních správách sociálního zabezpečení (OSSZ) zejména v Táboře a v Prachaticích a také v Příbrami. Jednu posudkovou lékařku nespokojený klient dokonce udeřil do obličeje.

Omlátím vám tu vyhlášku o hlavu!

„Děláte si ze mě srandu? Chcete omlátit tu vyhlášku o hlavu?“ tak reagoval klient na výsledek jednání s posudkovou lékařkou a následně jí vyhlášku i záznam o jednání mrštil do obličeje. Lékařka byla z jednání klienta v šoku.

Agresivita klientů stoupá, lékařům vyhrožují i fyzickou likvidací. Nevybíravým útokům klientů jsou stále častěji vystavováni právě lékaři posudkové služby ČSSZ. Agresivně a nepřiměřeně se často chovají lidé s omezenou svéprávností, mnozí se na úřad dostavují sami, bez soudně ustanoveného opatrovníka a bez dokladů totožnosti.

Urážky na denním pořádku?

„Drž hubu, dědku kulhavej!" To je jedna z mála publikovatelných slovních urážek, které si nedávno museli vyslechnout zaměstnanci další OSSZ. Takto i mnohem hůř dávají nespokojení klienti najevo svůj nesouhlas například s ukončením dočasné pracovní neschopnosti, se změnou v hodnocení stupně invalidity či s rozhodnutím o invalidním důchodu.

Na OSSZ v Příbrami došlo i na výhrůžky fyzickou likvidací. Nespokojený klient opakoval: „S doktorem si to taky vyřídím, doktorce zlámu vaz, skočím pod vlak a strhnu ji s sebou.“ „Se všema přítomnýma si to vyřídím, stručně, ručně.“

Práce pro policii

Zaměstnanci OSSZ museli přivolat na pracoviště Policii ČR, případ se bude dále vyšetřovat. Zaměstnanci se obávají dalších návštěv problematických klientů. I když ve všech posledních zaznamenaných případech agrese na pracovištích ČSSZ naštěstí nedošlo ke zranění osob, všichni napadení zaměstnanci utrpěli silný psychický šok.

Jak ČSSZ již informovala, nepříjemný slovní útok a vyhrožování nedávno zažila pracovnice důchodové agendy berounské OSSZ. Tam byl klient nespokojený s exekučními srážkami, oprávněně uvalenými na jeho důchod, pracovnici vyhrožoval zastřelením.  „Vystřílením“ pohrozil i ostatním přítomným zaměstnancům OSSZ.

Posudkoví lékaři se musejí striktně držet zákona

Posudková kritéria jsou stanovena právními předpisy. Posudkové lékařství je specializovaný atestační obor a posuzovat zdravotní stav pro účely provádění sociálního zabezpečení mohou jen kvalifikovaní odborníci v daném oboru. Ti musí splňovat kvalifikační předpoklady, stanovené zákonem 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, a vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 185/2009 Sb., v platném znění. Všichni lékaři tohoto oboru jsou každoročně proškolováni v rámci systému celoživotního vzdělávání lékařů.

Více informací o procesu žádosti o invalidní důchod a posuzování invalidity v informačním letáku Kdy a jak žádat o invalidní důchod. Práva a povinnosti občana, dostupném na webu ČSSZ.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace