Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihočeské odbory bijí na poplach. Jsme před personální krizí v kovoprůmyslu. Bere ten, kdo nabídne víc. Vracíme se zpět o tři desetiletí

17.10.2015
Jihočeské odbory bijí na poplach. Jsme před personální krizí v kovoprůmyslu. Bere ten, kdo nabídne víc. Vracíme  se zpět o tři desetiletí

Foto: Vítkovice

Popisek: Výroba titanových výkovků - ilustrační foto

Na trhu práce je fatální nedostatek kvalifikovaných techniků a řemeslníků. V říjnu na to upozornil jihočeský Odborový svaz KOVO. Co bude dál?

Strojírenství, elektroenergetika a další podobně technicky zaměřená odvětví jsou v souvislosti s přirozenou generační obměnou zaměstnanců již zcela reálně na pokraji personální krize. Staří odcházejí do důchodu a mladí chybějí. Některé firmy už dokonce nabízejí odměny za „hlavy“ profesně zdatných lidí. Odbory bijí na poplach. Je nejvyšší čas jednat.

„V kovoprůmyslu je v současné době prakticky ve všech firmách a podnicích bez výjimky zoufalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zručný elektrikář, frézař, svářeč a podobně se dnes na úřadu práce ani neohřeje,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.

Boj jako veřejná aukce

Technické profese chybějí podle něj na všech úrovních, od absolventů učilišť přes středoškoláky až po vysokoškoláky. „Se získáváním kvalifikované pracovní síly mají firmy stále větší a větší problém. Troufnu si říci, že její nedostatek v některých případech dokonce přímo ohrožuje realizaci zakázek či jejich kvalitu. To pro některé firmy může v konečném důsledku znamenat až existenční potíže,“ varuje Švec.

Například o obsluhu, seřizovače nebo programátory CN a CNC strojů svádějí podniky boj ne nepodobný veřejné aukci. Bere ten, kdo nabídne víc. Na jihu Čech se tak již dnes u těchto profesí pohybuje hrubá mzda okolo 30 až 40 tisíc korun měsíčně.

Odbory varují před personální krizí v kovoprůmyslu
 
S Jihočeskou hospodářskou komorou, Jihočeským krajem a zaměstnavateli OS KOVO v současnosti spolupracuje na společném projektu, jehož cílem by mělo zatraktivnit studium na technických učilištích a středních školách. Toto téma je také hlavním bodem úterního jednání krajské tripartity.
 

Vracíme  se zpět o tři desetiletí

„Vracíme se zpět nejméně o tři desetiletí. Doba ukazuje, že ne vše, co se rušilo jako přežitek minulosti, bylo správné. Tím myslím náboráře podniků již na školách. Spolupráce s učilišti, středními a vysokými školami je v současné době znovu zcela běžnou praxí u firem, které si chtějí do budoucna zajistit kvalitní personální obsazení svých provozů,“ poznamenal vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Odboráři v rámci tripartity prosazují, aby se pozornost zaměřila v tomto smyslu již na žáky posledních ročníků základních škol, kteří si vybírají právě učiliště a střední školy k dalšímu studiu. „Musíme dětem a především jejich rodičům ukázat perspektivu technických oborů i to, že řemeslo není nic podřadného, ale naopak něco mimořádně perspektivního a na trhu práce vyhledávaného. Jedině tak můžeme dnešní negativní trend zvrátit. Je to ale běh na dlouhou trať, takže už teď je takřka pozdě,“ zdůraznil Tkáč a dodal, že velmi aktivní jsou ve spolupráci se školami na jihu Čech například Robert Bosch České Budějovice, Kovosvit Sezimovo Ústi, Engel Kaplice, Groz-Beckert České Budějovice, Jihostroj Velešín, Motor České Budějovice a další.

Ze škol se pak v náboru žáků mohla být příkladem pro ostatní třeba Střední odborná škola strojní a elektrotechnická a Střední odborné učiliště Velešín.


Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance.

Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Reinfurt, Klima, Dura, Schneider Electric a další.

Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje více než 100 000 členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se aktivně podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. OS KOVO je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .      

Vložil: Lucie Bartoš