Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední závody sezóny vynesly vltavotýnským kanoistům šest medailí. Někteří si odnesli největší sportovní úspěch. Pomohla elektrárna Temelín

13.10.2015
Poslední závody sezóny vynesly vltavotýnským kanoistům šest medailí. Někteří si odnesli největší sportovní úspěch. Pomohla elektrárna Temelín

Foto: Petr Pokorný

Popisek: Kanoistický maraton.

Mistrovství České republiky v kanoistickém maratónu a Český pohár mládeže na dlouhých tratích, které se začátkem října konaly za podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ v Týně nad Vltavou, udělaly definitivní tečku za letošním seriálem tuzemských kanoistických soutěží. Pořádající vltavotýnské Jiskře vynesly poslední závody sezóny celkem šest drahých kovů.

Počasí se ještě drželo

O medaile se o víkendu v Týně utkaly přibližně čtyři stovky závodníků z pětatřiceti oddílů z celé České republiky. Domácí kanoisté měli své zástupce téměř ve všech věkových kategoriích, od benjamínků až po veterány. „Z hlediska medailových umístění byly letošní závody zase o něco lepší, než loňské, kdy jsme získali dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Letos to byly dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile,“ shrnula výsledky předsedkyně Kanoistického klubu Jiskra Týn nad Vltavou Petra Černá.

I přes říjnový termín proběhla větší část závodního programu za příznivého slunečného počasí. Pouze v neděli dopoledne část závodiště zahalila mlha. „Letošní mistrovství se podařilo uspořádat na vysoké organizační i sportovní úrovni. Dík za to patří vedle rodičů závodníků a dalších dobrovolníků především Jaderné elektrárně Temelín skupiny ČEZ a městu Týn nad Vltavou,“ konstatovala Černá.

Úspěšná sezóna

Mistrem republiky v kategorii C1 muži se na řece Vltavě v domácím prostředí stal Jan Dlouhý a završil tak svou, na reprezentační úspěchy, bohatou závodní sezónu. Letos totiž stihl vyjet sedmé místo v U23 na Mistrovství světa v maratónu v Maďarsku na C1 a sedmé místo na Mistrovství Evropy v maratónu ve Slovinsku na C1.

„Letošní dobré výsledky potvrdili a vylepšili také další kanoisté v kategoriích C1 a C2. Tato disciplína byla v minulosti naší nejúspěšnější,“ uvedla Černá a připomněla zisk zlaté medaile Jana Luňáčka na Mistrovství světa v Týně nad Vltavou v roce 2008 a o rok pozdější titul juniorského mistra světa Vojtěcha Dlouhého

Jejich následovníky jsou nyní Jan Dolejší s Vojtěchem Nováčkem. Nováček získal hned dva cenné kovy, když nejdříve dojel na třetím místě v závodě C1 žáků na 5 kilometrů a následně přidal se svým oddílovým kolegou Štěpánem Študlarem ještě druhé jmísto v závodě C2 žáků. Dolejší, který je letos nováčkem dorostenecké kategorie, skončil na C1 sice šestý, ale už v neděli v C2 si s kolegou Filipem Jandou z Klubu vodních sportů Praha dojel pro bronzovou medaili.    

Další vynikající výsledky

Vynikající výsledky zaznamenala domácí děvčata, jež prakticky zcela ovládla maratónský závod žen v K2 na 17 kilometrů. „Posádka Marie Dvořáková (TYN) s Lucií Záhorovou (Modřany Praha) se po defektu vedoucí posádky dostala do vedení, které udržela až do cíle a získala titul mistryň republiky. Ve stejném závodu na posledním přeběhu zabojovala také další týnská posádka sester Stehlíkových, Emy a Kateřiny, když se jim podařilo předběhnout soupeřky a dojet tak na druhém místě. V jejich závodní kariéře to je zatím jejich největší sportovní úspěch,“ okomentovala triumf domácích předsedkyně vltavotýnského klubu.

Kanoistický klub Jiskra disponuje unikátním přírodním závodištěm, které vede centrem města a v rámci ČR nemá konkurenci. Ve srovnání se světem patří mezi nejlépe hodnocené. Kanoistickému stadiónu Valcha vytvořenému na Vltavě mezi dvěma mosty dominuje cílová/startovní věž, z níž se podstatná část závodu řídí, a která je jednou ze tří v ČR. Další jsou na závodišti v Račicích a v Praze na Císařské louce.

Jeden z nejstarších oddílů

Klub byl založen v roce 1949 a patří k nejstarším sportovním oddílům v Týně nad Vltavou. Přes 60 let je součástí české kanoistické rodiny, která na poslední letní olympiádě slavila úspěch v podobě olympijské medaile. Klub má v současnosti téměř 100 členů a jeho závodní družstvo, skládající se převážně z mládežnických kategorií, tvoří zhruba čtyři desítky závodníků.

„Rychlostní kanoistika patří v našem regionu a městě k nejpopulárnějším sportům. Také dosažené výsledky tomu odpovídají. Můžeme se pochlubit třemi mistry světa v kanoistickém maratonu, Janem Luňáčkem, Vojtěchem Dlouhým a Zuzanou Šerou i dlouhou řadou reprezentantů s medailemi z mistrovství světa, Evropy, světových pohárů, mistrů republiky na krátkých i dlouhých tratích, v individuálních i hromadných posádkách,“zdůraznila Černá.

V září 2008 získal KKJ Týn nad Vltavou cenu města za jeho dlouholetý a významný přínos pro rozvoj kanoistického sportu v Týně nad Vltavou, za jeho dlouholetou výchovnou práci s dětmi a mládeží a za jeho příkladnou reprezentaci města Týn nad Vltavou v České republice i v zahraničí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš