Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

20.09.2015
V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Rozsáhlé cvičení ZÓNA 2015 prověří krizovou připravenost.

Během noci ze dne 21. 9. 2015 na 22. 9. 2015 dochází v Jaderné elektrárně Temelín k simulované sérii poruch a selhání bezpečnostních systémů. Hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Po zhodnocení stavu v ranních hodinách směnový inženýr Jaderné elektrárny Temelín klasifikuje situaci jako mimořádnou událost druhého stupně.

Tento stav je startem pro zahájení cvičení ZÓNA 2015, které se uskuteční ve dnech 22. až 24. září 2015 a které je již čtvrtým cvičením tohoto typu u nás (ZÓNA 2008, ZÓNA 2010 a ZÓNA 2013). Cvičení, organizované z ústřední úrovně, se zaměřuje na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a dalších subjektů v případě vzniku havárie v některé z jaderných elektráren v České republice.

Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2015 bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a ministrem obrany. Tématem cvičení bude činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihočeského kraje, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události, vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií na Jaderné elektrárně Temelín (dále jen ČEZ ETE).

Zodpovědným za realizaci cvičení bylo určeno Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Pro přípravu, provedení a následné vyhodnocení cvičení byla sestavena řídící skupina, v níž jsou i zástupci dalších subjektů: odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany, Úřadu vlády ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Policejního prezidia ČR, Správy státních hmotných rezerv, ČEZ ETE, Krajského úřadu Jihočeského kraje, HZS Jihočeského kraje a Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje.

Záměrem cvičení bude procvičit činnost organizace havarijní odezvy ČEZ ETE a orgánů krizového řízení ČR. Dále si cvičení klade za cíl prověřit aktuálnost vnějšího havarijního plánu zóny havarijního plánování ČEZ ETE, funkčnost informování médií, obyvatel i veřejnosti, aktivaci předurčených jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí v zóně havarijního plánování a reálnost plánů, například typového plánu „radiační havárie“ nebo ústředního poplachového plánu IZS.

V prvním období cvičení bude na ČEZ ETE klasifikována mimořádná událost druhého stupně s hrozícím únikem radioaktivních látek do životního prostředí, dojde k vyhlášení ochranných opatření v celém areálu elektrárny, svolání organizace havarijní odezvy, vyrozumění orgánů podle vnitřního havarijního plánu, svolání příslušných krizových štábů a zahájena komunikace mezi orgány krizového řízení všech úrovní.

V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

Začátek druhého období cvičení začíná, když je situace překlasifikována na mimořádnou událost třetího stupně. Poté budou vyrozuměny dotčené orgány a organizace, varováno obyvatelstvo v zóně havarijního plánování a ve své činnosti pokračují krizové štáby. V průběhu tohoto období dojde k fiktivnímu úniku radioaktivních látek. Vzhledem k vývoji situace je o události informován také předseda vlády, aktivován ústřední krizový štáb a vyhlášen nouzový stav pro území Jihočeského kraje.

Ve třetím období je plánováno ukončení úniku radioaktivních látek z areálu elektrárny, dojde k monitorování radiační situace vybranými složkami Celostátní radiační monitorovací sítě a k vydání doporučení k ochranným opatřením. Čtvrté období má název realizace opatření na úrovni kraje a spadají sem evakuace obyvatel a zajištění jejich nouzového přežití. I během této fáze stále cvičí orgány krizového řízení na všech úrovních.

Celé cvičení bude ukončeno 24. září po 12. hodině.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace