Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

20.09.2015
V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

Foto: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Rozsáhlé cvičení ZÓNA 2015 prověří krizovou připravenost.

Během noci ze dne 21. 9. 2015 na 22. 9. 2015 dochází v Jaderné elektrárně Temelín k simulované sérii poruch a selhání bezpečnostních systémů. Hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Po zhodnocení stavu v ranních hodinách směnový inženýr Jaderné elektrárny Temelín klasifikuje situaci jako mimořádnou událost druhého stupně.

Tento stav je startem pro zahájení cvičení ZÓNA 2015, které se uskuteční ve dnech 22. až 24. září 2015 a které je již čtvrtým cvičením tohoto typu u nás (ZÓNA 2008, ZÓNA 2010 a ZÓNA 2013). Cvičení, organizované z ústřední úrovně, se zaměřuje na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a dalších subjektů v případě vzniku havárie v některé z jaderných elektráren v České republice.

Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2015 bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a ministrem obrany. Tématem cvičení bude činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihočeského kraje, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události, vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií na Jaderné elektrárně Temelín (dále jen ČEZ ETE).

Zodpovědným za realizaci cvičení bylo určeno Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Pro přípravu, provedení a následné vyhodnocení cvičení byla sestavena řídící skupina, v níž jsou i zástupci dalších subjektů: odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany, Úřadu vlády ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Policejního prezidia ČR, Správy státních hmotných rezerv, ČEZ ETE, Krajského úřadu Jihočeského kraje, HZS Jihočeského kraje a Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje.

Záměrem cvičení bude procvičit činnost organizace havarijní odezvy ČEZ ETE a orgánů krizového řízení ČR. Dále si cvičení klade za cíl prověřit aktuálnost vnějšího havarijního plánu zóny havarijního plánování ČEZ ETE, funkčnost informování médií, obyvatel i veřejnosti, aktivaci předurčených jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí v zóně havarijního plánování a reálnost plánů, například typového plánu „radiační havárie“ nebo ústředního poplachového plánu IZS.

V prvním období cvičení bude na ČEZ ETE klasifikována mimořádná událost druhého stupně s hrozícím únikem radioaktivních látek do životního prostředí, dojde k vyhlášení ochranných opatření v celém areálu elektrárny, svolání organizace havarijní odezvy, vyrozumění orgánů podle vnitřního havarijního plánu, svolání příslušných krizových štábů a zahájena komunikace mezi orgány krizového řízení všech úrovní.

V Jaderné elektrárně Temelín hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Půjde o cvičení

Začátek druhého období cvičení začíná, když je situace překlasifikována na mimořádnou událost třetího stupně. Poté budou vyrozuměny dotčené orgány a organizace, varováno obyvatelstvo v zóně havarijního plánování a ve své činnosti pokračují krizové štáby. V průběhu tohoto období dojde k fiktivnímu úniku radioaktivních látek. Vzhledem k vývoji situace je o události informován také předseda vlády, aktivován ústřední krizový štáb a vyhlášen nouzový stav pro území Jihočeského kraje.

Ve třetím období je plánováno ukončení úniku radioaktivních látek z areálu elektrárny, dojde k monitorování radiační situace vybranými složkami Celostátní radiační monitorovací sítě a k vydání doporučení k ochranným opatřením. Čtvrté období má název realizace opatření na úrovni kraje a spadají sem evakuace obyvatel a zajištění jejich nouzového přežití. I během této fáze stále cvičí orgány krizového řízení na všech úrovních.

Celé cvičení bude ukončeno 24. září po 12. hodině.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš