Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stamilionové machinace v Temelíně? Běží tajné vyšetřování

25.04.2013
Stamilionové machinace v Temelíně? Běží tajné vyšetřování

Autor: Archiv

Popisek: Temelín

V tichosti a potají se už přes rok vyšetřují údajně stamilionové machinace v jaderné elektrárně Temelín. Mělo by jít o více než 100 milionů korun, o které „pachatelé“ připravili stát. Policie proto zkoumá finanční operace hned několika českých firem, které se v devadesátých letech na stavbě elektrárny podílely.

Podle vyšetřování měli zástupci společností uzavírat se státem mnohamiliónové obchodní smlouvy na fiktivně odvedenou práci. Věc neřeší jihočeští policisté, ale přímo pražská centrála. Impuls k vyšetřování přišel do Prahy od německé kriminální služby, která na případ náhodně narazila v jiné kauze související s praním špinavých peněz.

Vyšetřování oficiálně potvrdila česká protikorupční služba, detaily ale zveřejňovat nechce. Případ se prověřuje, byly zahájeny úkony, ale v souvislosti s vyšetřováním této kauzy nelze v tuto chvíli poskytovat bližší informace," uvedla mluvčí kriminální služby Alena Vokráčková.

Z 52 na 98 miliard

Stavba atomové elektrárny začala ještě za minulého režimu, kdy v osmdesátých letech ÚV KSČ rozhodl, že stavba bude v jihočeské obci Temelín. Několik vesnic kvůli tomu politici zbourali, stovky lidí vystěhovali. Základy stavby vykopali dělníci v roce 1986, vybudování původně plánovaných čtyř reaktorů mělo stát 52 miliard korun. Časem se počet reaktorů zredukoval na dva, stát doposud investoval 98 miliard korun.

Podle všeho se údajně na firemních účtech se objevovaly desítky miliónů, které obratem mizely ve švýcarských bankách. Při zkoumání pohybu peněz policisté zjistili, že na konta německé firmy přicházely i milióny z Česka. A to právě od firem, které se v té době podílely na stavbě jihočeské jaderné elektrárny.

Po sérii výslechů se koncem roku 2005 obrátili němečtí vyšetřovatelé na české kolegy s tím, že tyto společnosti při budování Temelína uzavíraly v letech 1994 až 1999 obchodní smlouvy, ale práci ve skutečnosti neodvedly. Jde minimálně o sto milionů.

Informace z Německa

Policie na základě informací z Německa prověřovala i toky peněz spojené se společností Zenit ovládané Richardem Hávou, který je blízkým přítelem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a také hlavní postavou údajné korupce při nákupu stíhaček gripen. Kriminalisté ale tvrdí, že zatím nenašli nic, co by firmu vlivného českého podnikatele s machinacemi kolem výstavby Temelína spojilo.

Vyšetřování tudíž pokračuje dál ovšem v tichosti. V žádných prohlášeních ani policejních svodkách se neobjevila zmínka. Podobná kauza by si minimálně zasloužila mimořádnou tiskovou konferenci. Podle policie ale zatím není co sdělovat, protože propojení toku peněz a celá kauza jsou složité. Zda bude viník někdy nalezen a potrestán, není dosud jasné. Podle kriminalistů to může být „běh“ na další roky.

Roman Ondráček

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na . Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace