Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Blamáž! Nejvíc zbytečných dopravních značek mají Jihočeši

23.04.2013
Blamáž! Nejvíc zbytečných dopravních značek mají Jihočeši

Autor: archiv

Popisek: Dopravní značení, ilustrační foto

Blamáž, vyhazování peněz, chaos, tak se dá několika slovy nazvat situace, která panuje v České republice v dopravním značení. Tisíce z nich jsou zcela zbytečné, nejvíce je jich na jihu Čech. Mimochodem v kraji, kde jsou prý druzí nejhorší řidiči v zemi, hned po Praze.

Důležité značky nejsou vidět, naopak tisíce jiných plechových cedulí pouze matou řidiče. Tak zněl závěr z celorepublikové kontroly, kterou loni provedla policie. Po půl roce se situace příliš nezlepšila. Shodují se na tom jak šéfové dopravní policie, tak i BESIPu. Někteří správci silnic totiž reagují pomalu a než vyřeší staré problémy, objeví šoféři zase nové.

Některé komunikace spravuje Ředitelství silnic a dálnic, jiné kraj. V případě Jihočeského kraje prý dochází k odstraňování zbytečných značek postupně.

Odvádí se pozornost řidiče

„Přemíra značek v každém případě odvádí pozornost řidiče, a někdy může způsobit i zásadní dopravní problém" uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Podobný názor mají i odborníci na dopravu z BESIPu. „Pokud by bylo méně značek, které by byly osazeny skutečně smysluplně, řidiči jim budou přikládat větší důležitost a budou je brát vážněji," uvedl vedoucí BESIPu Roman Budský.

Nejvíc chyb našli policisté a na jihočeských silnicích, náprava ovšem postupuje jen pomalu

2 tisíce poškozených značek

„Řidiči mohou v Jihočeském kraji narazit na 2000 poškozených a další tisícovku zbytečných dopravních značek. Chyby jsme našli jak na silnicích mimo města, tak také na křižovatkách,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Některá značení si protiřečí. Je například osazena tabule s názvem obce a za ní je cedule upozorňující, že řidič musí jen 50kilometrovou rychlostí.

„Což je zcela logické, protože v obci je vždy padesátka. A to je jen jeden s podivných případů,“ míní dopravní expert z BESIPu.

Nemluvě o tom, že mnozí řidiči a řidičky některé značky ani pořádně neznají. Některá města přikročila k tomu, že značení omezují a spoléhají na takzvanou přednost pravé ruky. Někde se to vyplatilo, jinde nastávají zmatky.

Těch ale může být ještě více v případě přibývání značení. Řidiči se můžou na silnicích setkat zhruba se sto dvaceti druhy značek. Brzy přibude další, označující nízkoemisní zónu.

Roman Ondráček

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace