Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Neuvěříte. Na českobudějovické radnici bzučí včely!

22.04.2013
Neuvěříte. Na českobudějovické radnici bzučí včely!

Autor: Roman Ondráček

Popisek: Úly na střeše radnice v Českých Budějovicích

Hodně netradiční obyvatele mají na českobudějovické radnici. Na střeše jsou totiž umístěné včelí úly a tak nad sídlem primátora bzučí včely medonosky. Med má sloužit jako dárek návštěvám.

V týdnu tam včely ve čtyřech úlech donesl včelař a úředník magistrátu Aleš Mikšátko. Dědeček Aleše Mikšátka byl včelař a po něm tak převzal rodovou tradici. Od jednoho úlu se dopracoval až k 40 včelstvům. 

Až 12 úlů na střeše radnice

„Na střeše by mohlo být v budoucnu až 12 úlů. Myslím si, že včely budou mít ideální podmínky pro sběr pilu, protože v okolí je spousta stromů a květů,“ uvedl včelař.

Včely dolétávají do okruhu okolo pěti kilometrů. Budějovice mají na štěstí několik parků v okolí, kde jsou stromy i květiny.

„Byl to nápad Ivy Sedlákové. Když mi ho řekla poprvé, tak jsem ho asi dva dny vydýchávala. Nakonec jsme nad tím zauvažovali a ujalo se to. Už proto, že se pan Mikšátko péče o úly ujal,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Vedoucí úřednice odboru kultury Iva Sedláková se inspirovala v zahraničí.

Inspirace v zahraničí

„Na radnici v Paříži zrovna tři neděle před námi instalovali v národních barvách tři úly. Jinak Berlín na tom má obrovsky postavený byznys. Nám ale nejde ani tak o byznys, jako o to, aby se k nám přidaly další subjekty, které by mohly mít na svých střechách nebo pozemcích včely, a podpořili jsme tu decimaci, která ve včelstvech celosvětově nastala,“ dodala Sedláková.

Obyvatelé města ani turisté se podle včelaře žihadel bát nemusí. „Dnešní včely jsou hlavně vyšlechtěné na mírnost, a aby byly v pohodě. Nemám obavu z toho, že by tady nalétávaly na lidi. Ti o nich nebudou vůbec vědět. Včely si tady budou dělat svoji práci, budou mít svůj letový koridor a vůbec si nebudou lidí všímat,“ tvrdí Mikšátko. 

Obávat by se snad mohli jen alergici. Pokud by se například včely rojily. Toho se ale včelař úředník, ani vedení města neobávají.

Prvního medu se na radnici dočkají pravděpodobně už koncem května nebo začátkem června.

Roman Ondráček

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace