Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Podvody s fondy z EU. Obvinili otce a dceru, postavili si penzion za 30 milionů

19.04.2013
Podvody s fondy z EU. Obvinili otce a dceru, postavili si penzion za 30 milionů

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Eurodotace, ilustrační foto

KRIMI Jihočeští kriminalisté stíhají pro tři trestné činy dceru s otcem. Zneužili podle nich dotace z ROP EU Jihozápad a mají tak penzion za 30 milionů. Teď jim hrozí vězení a dotaci budou muset vracet. Jedná se o otce a dceru ve věku 56 a 32 let z Táborska. Tato dvojice dokázala bez větších vlastních finančních zdrojů postavit u Libína penzion za zhruba 30 milionů korun. Vše za cenu podvodu spáchaného formou spolupachatelství, zločinu dotačního podvodu a zločinu poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Jedná se o otce a dceru ve věku 56 a 32 let z Táborska. Tato dvojice dokázala bez větších vlastních finančních zdrojů postavit u Libína penzion za zhruba 30 milionů korun. Vše za cenu podvodu spáchaného formou spolupachatelství, zločinu dotačního podvodu a zločinu poškozování finančních zájmů Evropské unie.

„Z těchto trestných činů také kriminalisté dvojici obvinili. Objednali si od stavební firmy v roce 2008 výstavbu zmiňovaného penzionu. Firmu ujistili, že výstavbu v plné výši uhradí, přestože věděli, že nemají finanční prostředky k dispozici. Požádali o dotaci z ROPu (Regionálního programu NUTS II Jihozápad). Při žádosti o dotaci, kterou skutečně obdrželi, uvedli nepravdivé údaje, týkající se vlastního finančního krytí. Společnost otce dceři vystavila potvrzení o fiktivní půjčce 14 milionůkorun. Ač je to s podivem, k získání dotace to postačilo. Dotace byla ve výši 13,5 milionu korun,“ řekl pro Krajské listy mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Čeká je soud a vězení

Již v průběhu první etapy výstavby penzionu však měli problémy s hrazením závazků a tak se jim ještě podařilo od stavební firmy vylákat půjčku 12,5 milionu korun. Firma měla již rozestavěno a tak stála před hrozbou, že bez poskytnutí půjčky padne dotace a z celé stavby nebude vůbec nic.

Nyní vše policie dále prověřuje. Podnikatele s dcerou čeká soud a několikaleté vězení. Zároveň bude muset podvodně získané finance vracet, včetně sankce. Jak to bude s penzionem, není jasné.

Kontrolní orgány ROP Jihozápad se nyní chtějí více zaměřovat i ve spolupráci s policií na kontroly získání dotací.

Roman Ondráček

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace