dnes je pondělí 30.5. a svátek má Ferdinand

Svěřit Česku regionální politiku? To je jako nechat hlídat stádo ovcí vlkem! Expert exkluzivně o nevalných vyhlídkách našeho eurokomisaře

21.07.2014
Svěřit Česku regionální politiku? To je jako nechat hlídat stádo ovcí vlkem! Expert exkluzivně o nevalných vyhlídkách našeho eurokomisaře

Autor: think-tank Evropské hodnoty

Popisek: Jakub Janda

ROZHOVOR, AKTUALIZOVÁNO Odborníci na Evropskou unii nad váhavostí české vlády nechápavě kroutí hlavou. Dva měsíce po volbách do Evropského parlamentu stále hledáme kandidáta na českého eurokomisaře a začíná hrozit, že skončíme s ponižujícím resortem. Jakub Janda z think tanku Evropské hodnoty vysvětluje i českým politikům, co vlastně pozice eurokomisaře znamená a proč nám možná už ujel vlak.

REKLAMA

Vybírání českého eurokomisaře bylo a možná ještě bude velmi zdlouhavé a stále více to vypadá, že pro českou vládu tato otázka není prioritou. Je tedy současná česká vláda skutečně tak proevropská, jak o sobě tvrdí?

V jednotlivých krocích se vláda proevropsky skutečně chová, například připravuje novou evropskou strategii. Je tu ale ještě druhý aspekt a tím je iniciativnost, proaktivnost, tj. jestli vláda jenom nečeká, co na ni přijde. Právě v rozhodování o českém eurokomisaři se vláda nechová aktivně, dala tomu velmi nízkou prioritu a v tomto konkrétním příkladu to vypadá, že pro ni evropské záležitosti nejsou důležité.

Je současná situace také důsledkem neschopnosti dohodnout se v rámci tří koaličních stran?

Od podpisu koaliční smlouvy v lednu představitelé stran věděli, že se společně budou muset dohodnout na jednom jménu. Na rozhodnutí si ale nedali žádný termín a pak si před dvěma týdny všimli, že žádné jméno nemají a shánějí tak někoho na poslední chvíli. V koalici se zkrátka řešilo mnoho dalších věcí a na evropského komisaře se zapomnělo. Opozice na tom ale nebyla lépe. Nyní sice vládu kritizuje, ale na tento problém měla upozornit daleko dříve a například žádat o svolání mimořádné schůze.

Není také možné, že strany čekaly na výsledek voleb do Evropského parlamentu?

Je to jeden z argumentů, který zaznívá. Ale ať už by výsledek voleb dopadl jakkoliv, stejně by při rozhodování vznikl spor. Několik procent nahoru či dolů by nic nezměnilo například na lobbistické minulosti Pavla Teličky a tedy na faktu, že je pro sociální demokraty jako kandidát nepřijatelný. Ke shodě mělo dojít hned po volbách, od nich už ale uběhly dva měsíce a jméno stále nemáme.

A onen argument, že hnutí ANO má jako vítěz voleb do Evropského parlamentu právo na svého eurokomisaře. Je podle vás legitimní?

Vítězství ve volbách může stranu posílit ve vyjednávání, nárok to ale rozhodně není. Eurokomisaře jmenuje vláda jako celek a už z definice je komisař nominantem České republiky. Měla by to být tedy ještě širší shoda než oněch tří koaličních stran, konzultace s opozicí ale vůbec neproběhly. Eurokomisař sice nemůže prosazovat české zájmy, bude ale Českou republiku reprezentovat. Nemůže si jej tedy vybrat jen jedna strana bez shody s těmi ostatními.

Z úst českých politiků ale právě často slýcháme, že ten či onen kandidát bude v Evropské komisi národní zájem hájit nejlépe. Pochopili tedy vůbec čeští politici funkci eurokomisaře správně?

Opravdu často dochází k dezinterpretacím, že komisař hájí zájmy České republiky nebo dokonce zájmy jedné vlády. Tak to ale není, komisař hájí zájmy celé Evropské unie stejně jako například ministr ve vládě nehájí pouze zájmy regionu, ze kterého pochází. Komisař nesmí přijímat požadavky od svého domácího státu, na to je přísně dohlíženo. Do svého kabinetu si ale vybírá vlastní lidi a vytváří tak neformální tok informací mezi národními vládami a právě těmito lidmi.

V souvislosti s českým eurokomisařem se také často mluví o ekonomickém portfoliu, např. o komisaři pro regionální politiku. Jak by se ale v Evropské unii dívali na to, že má tento post země s nejhorším čerpáním evropských peněz a v této souvislosti byla spojována s řadou korupčních kauz?

V tomto je česká pozice velmi oslabena, je to jako svěřit hlídání stáda ovcí vlkovi. Vláda by to mohla prosadit argumentací, že je zcela odlišná od všech předchozích, euroskeptických. O daný resort ale usiluje také rakouská vláda, která už od začátku července prosazuje svého kandidáta Johannese Hahna. To je místopředseda Evropské lidové strany a navíc daný resort úspěšně spravoval posledních pět let. Nominace například Věry Jourové na tuto pozici by tak měla velmi silnou konkurenci. Pro ni naopak hraje to, že má s danou problematikou zkušenosti. V komisi by také reprezentovala ženy stejně jako liberální frakci Evropského parlamentu ALDE.

Je tedy reálná situace, že česká vláda bude prosazovat Věru Jourovou na pozici české eurokomisařky pro regionální politiku, ale tento post získá Rakousko. Vrátíme se v takovém případě zpět na začátek?

Problémem je právě to, že osoba Věry Jourové je přesně napasována na resort regionální politiky a není pro ni přirozené jít do jiného oboru. Dalo by se uvažovat o tom, že by dostala oblast průmyslu či dopravy, to ovšem nejsou v rámci Evropské komise silné resorty. Naší pozici v Evropské unii by to ale odpovídalo, k jednacímu stolu jsme navíc přišli pozdě. Hovořilo se také o komisaři pro meziinstitucionální vztahy a administrativu. Ta pozice zní poněkud neatraktivně, ale zahrnuje personální obsazení Evropské komise, vztahy s Evropským parlamentem a koordinaci nových evropských smluv. Obsazují ji ovšem většinou lidé, kteří mají s evropskými institucemi hlubší zkušenost a to Věra Jourová není. Pak už zbývají jen resorty jako multilinguálnost, které jsou pro danou zemi považovány víceméně za ponižující a doufám, že s takovým portfoliem neskončíme.

Nyní se nejvíce mluví právě o Věře Jourové, původně ale hnutí ANO uvažovalo o Pavlu Teličkovi. Proč se strany na tomto jménu nedohodly?

Sociální demokraté argumentovali jeho lobbistickou minulostí. Kandidáti na evropského komisaře procházejí v Evropském parlamentu tzv. grilováním, kdy by Teličkovy předchozí pracovní pozice mohly být podle ČSSD problémem. Nepochybně by dostal řadu nepříjemných otázek, podle mě by mu to ale nebránilo v tom být dobrým eurokomisařem. Lidé běžně do politiky přicházejí z oblasti byznysu, v Bruselu je prostředí lobbingu důsledně regulováno a není považováno za jakousi šedou zónu jako je tomu v České republice. Pokud neexistuje žádná konkrétní kauza nebo obvinění, není lobbistická minulost pro kandidáta diskreditační.

Nestojí tedy za vetem Pavla Teličky od sociálních demokratů spíše jejich spor z minulosti, kdy byl Telička v roce 2004 nahrazen Vladimírem Špidlou na pozici evropského komisaře?

Těžko o tom spekulovat, každopádně za tímto vetem nemohla stát nezkušenost Teličky s evropskými institucemi. Sociální demokracie tak svoji argumentaci postavila na etickém profilu Pavla Teličky a trvala na svém stanovisku tak důrazně, až bylo hnutí ANO nuceno Teličku stáhnout. ČSSD tedy nechtěla Pavla Teličku, ANO nechtělo Pavla Mertlíka a České republice v rozhodování o evropském komisaři mezitím ujel vlak.

Nakonec je to přece jen Jourová…

Koaliční strany se v pondělí dohodly na kandidátovi na eurokomisaře. Na svém twitterovém účtu to napsal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle informací ČTK je jím ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Předsedové vládních koaličních stran informovali veřejnost, že se shodli na evropském komisaři, kterého chce Česká republika vyslat do Bruselu. Eurokomisařkou se má stát současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůraznil, že po konzultaci s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu o portfoliu pro Česko se jasně ukázalo, že můžeme získat silnější oblast, než jsme mívali v minulosti v tom případě, že nominujeme do EK ženu. To byl jeden z hlavních argumentů, proč se prý sociální demokraté rozhodli podpořit Jourovou.

Jourová bude hnutí ANO chybět

„Juncker řekl, že potřebuje do Evropské komise ženu. A když mu dáme ženu, dostane významnější portfolio,“ zaznělo na tiskové konferenci. Pokud by měl totiž Juncker v řadě komisařů méně žen než jich bylo v minulé EK, pak by prý neměla šanci na schválení v Parlamentu.

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, vyjádřil potěšení nad tím, že se shodli na eurokomisařce, ale zdůraznil, že pro hnutí ANO je to pro tuzemskou politiku velká ztráta. „Já jsem nikdy nerozlišoval v politice muže a ženy, ale Evropská unie tak funguje, co se dá dělat,“ řekl ministr Babiš k požadavku vyslat do Bruselu ženu.

Sobotka už po bruselské schůzce uvedl, že Junckerovi vyjmenoval resorty, o něž by měla Česká republika zájem. Těmi jsou třeba doprava, průmysl či regionální rozvoj. Juncker prý řekl, že česká ambice je realistická.

Nominační kolo ještě není u konce

Věru Jourovou nyní čeká slyšení před parlamentním výborem pro evropské záležitosti, pak její kandidaturu kabinet definitivně potvrdí. Poté budou následovat vyjednávání o portfoliu, kde Česko usiluje o některou z ekonomických oblastí, slyšení v Evropském parlamentu a závěrem hlasování europoslanců o Evropské komisi jako celku.

Petr Svorník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Anička Vančová

REKLAMA
reklama
Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

REKLAMA

Nejčtenější

Evropu ohromil bývalý český politik, když v sobotu napsal: „Vsechny tyhle zmrdy rovnou postrilet!!! Vcetne tech xindlu, co je do Evropy zvou a nici vse, co bylo a delalo Evropu Evropou!!!

Evropu ohromil bývalý český politik, když ...

Komunální politika dovoluje jistou volnost. ...

Chudá rodina z Moravy obědvala na Letišti Václava Havla. A než to s nimi seklo, poslali na internet vyfocenou účtenku s cenami...

Chudá rodina z Moravy obědvala na Letišti ...

Na internetu koluje poměrně zajímavý zážitek ...

Biatlonistka Gabriela Soukalová se stala obětí doposud nejtvrdšího rasistického vtipu

Biatlonistka Gabriela Soukalová se stala ...

Sláva s sebou přináší oběti. Jenomže v tomto ...

Bývali sexsymboly: Jiří Korn i Kateřina Kornová jsou dodnes pohlední. Jejich dcera se jim hodně podobá, přesto krásu nezdědila, vypadá trochu jako Marfuša. A co naznačuje tím kvádrem s kravatou?

Bývali sexsymboly: Jiří Korn i Kateřina Kornová ...

Kristina Kornová je baletkou naší první baletní ...

Na herečku je moc ošklivá! Tak tvrdě zhodnotila jedinečnou komičku její vlastní rodina. Přesto se prosadila, nakonec ale odmítla nominaci na Cenu Thálie a pravý důvod tajila do poslední chvíle

Na herečku je moc ošklivá! Tak tvrdě zhodnotila ...

Široký rejstřík výrazů a gejzír energie činí ...

Nejdiskutovanější

Evropu ohromil bývalý český politik, když v sobotu napsal: „Vsechny tyhle zmrdy rovnou postrilet!!! Vcetne tech xindlu, co je do Evropy zvou a nici vse, co bylo a delalo Evropu Evropou!!!

Evropu ohromil bývalý český politik, když ...

Komunální politika dovoluje jistou volnost. ...

Chudá rodina z Moravy obědvala na Letišti Václava Havla. A než to s nimi seklo, poslali na internet vyfocenou účtenku s cenami...

Chudá rodina z Moravy obědvala na Letišti ...

Na internetu koluje poměrně zajímavý zážitek ...

Biatlonistka Gabriela Soukalová se stala obětí doposud nejtvrdšího rasistického vtipu

Biatlonistka Gabriela Soukalová se stala ...

Sláva s sebou přináší oběti. Jenomže v tomto ...

Bývali sexsymboly: Jiří Korn i Kateřina Kornová jsou dodnes pohlední. Jejich dcera se jim hodně podobá, přesto krásu nezdědila, vypadá trochu jako Marfuša. A co naznačuje tím kvádrem s kravatou?

Bývali sexsymboly: Jiří Korn i Kateřina Kornová ...

Kristina Kornová je baletkou naší první baletní ...

Na herečku je moc ošklivá! Tak tvrdě zhodnotila jedinečnou komičku její vlastní rodina. Přesto se prosadila, nakonec ale odmítla nominaci na Cenu Thálie a pravý důvod tajila do poslední chvíle

Na herečku je moc ošklivá! Tak tvrdě zhodnotila ...

Široký rejstřík výrazů a gejzír energie činí ...

REKLAMA
reklama
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
zavřít
Na začátek stránky